Savireklama

Padvarių pilkapyje rado net televizorių

  • %PM, %25 %572 %2018 %12:%Bal

Eil. Aurelija GELMINAUSKIENĖ

Šeštadienį visoje Lietuvoje nuvilnijo aplinkos tvarkymo akcija „Darom“, sukvietusi tūkstančius neabejingų piliečių, kurie savanoriškai prisidėjo prie gamtos švarinimo. Visus atgimstančia augmenija ir šiluma džiuginantis pavasaris kartu atvėrė ir gilias žaizdas: kasmet pamiškėse, pakelėse, tvenkinių, ežerų bei upių pakrantėse apstu šiukšlių, žmonės nesigėdija ir gamtoje lengvai atsikrato ne tik buitinių atliekų, bet ir susidėvėjusių padangų, įvairių elektroninių prietaisų. Šįkart gamtos šiukšlintųjų taikiniu tapo Kretingos kraštui pažinti svarbus protėvių paminklas – Padvarių pilkapynas, esantis Akmenos upės (Padvarių tvenkinio) dešiniajame krante, Padvarių kaime, priešais sodybą „Vienkiemis“.
Pavasarinė talka jau tapo tradicija ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės 306 lengvosios pėstininkų kuopos kariams, kurie kasmet jungiasi prie aktyvių kretingiškių ir bendromis jėgomis tvarko miesto bei rajono aplinką. Šiais metais kariai atsigręžė į kultūros paveldą, tad jau ankstų šeštadienio rytą būrelis savanorių plušėjo Padvarių pilkapyne. Iš šiek tiek daugiau nei pusę hektaro užimančios teritorijos buvo išnešti 8 pilni maišai šiukšlių bei vienas televizorius. Kartu su kariais pilkapio aplinką tvarkė ir Kretingos seniūnijos seniūnė Sigita Riepšaitė bei Kretingos rajono savivaldybės paminklotvarkinkas Algirdas Mulvinskas.
Padvarių pilkapynas unikalus tuo, jog kraštotyrininko Igno Jablonskio pastangomis iš 22 ištirtų pilkapių buvo rekonstruoti 8, o vienam jų išbetonuotas skersinis pjūvis paliekant visą pilkapio konstrukciją su akmenų vainikais bei urnomis. Nustatyta, kad Padvarių pilkapyne žmonės laidoti be pertraukos 300 metų, t. y. nuo II a. pr. m. e. iki I a.
Sovietmečiu archeologai, ištyrę pilkapius, jų paprastai neatkurdavo, tad I. Jablonskis, suvokdamas pilkapių reikšmingumą krašto istorijai, ėmėsi itin didelio darbo, kad mūsų garsieji milžinkapiai tarnautų edukacijai, pasakotų apie senuosius Kretingos krašto gyventojus. Antro tokio pat objekto Lietuvoje nėra, todėl kiekvienas, neabejingas praeičiai, turi galimybę iš arčiau susipažinti su pilkapių istorija, jų konstrukcija.
306 LPK kariai ir toliau rūpinsis Padvarių pilkapyno aplinka, sieks, jog šis kultūros paveldo objektas visada būtų švarus, lankytojų nepasitiktų kalnai šiukšlių.

Skaityti 333 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Birželis 2019
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje