Savireklama

Atminties ženklas primins iškilią šeimą

  • %PM, %09 %679 %2018 %15:%Gegužė

Laima STONKUVIENĖ

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį Budrių bendruomenės žmonės įprasmino pagerbdami lietuvių tautinio atgimimo veikėjus – šeštadienį Nausodyje oficialiai atidengtas atminties ženklas, skirtas politikos ir visuomenės veikėjams broliams Vladislovui ir Vytautui Mongirdams bei jų šeimai atminti.

„Gyvenimo vertę matuojame pagal tai, kiek išgyventi įvykiai ir nuveikti darbai yra reikšmingi asmenybei, šeimai, bendruomenei, tautai. Ką atsimename ar paminime, iškeldami lyginame su dabartimi, – yra kultūra, atminties kultūra. Įdomūs ir įkvepiantys, bet sudėtingi ar net tragiški mūsų šalies istorijos vingiai ir asmenybių likimai. Asmenybes, kurios yra tos istorijos dalis, turime prisiminti, gerbti ir perduoti žinias ateinančioms kartoms. Nausodžio, Budrių ir aplinkinių kaimų žmonės visada žinojo, kad prie 250 metų įkurtas Mišučių palivarkas yra Dvaras, priklausęs bajorų giminėms. Tačiau daugelis net nesusimąstė, kokią istorinę vertę Kretingos rajonui ir Lietuvai paliko šiame dvare gyvenusios asmenybės. Labai džiaugiamės ir didžiuojamės, kad nuo šiol Mongirdų šeimą primins bendru Budrių bendruomenės aktyvo, Žalgirio seniūnijos ir rajono Savivaldybės sutarimu pastatytas atminties ženklas“, – tokiais žodžiais iškilmingą atminties ženklo atidengimo ceremoniją pradėjo tautiniais rūbais pasipuošusios bendruomenės pirmininkė Janina Lukauskienė ir bendruomenės tarybos narė Rima Stuopelienė.
Skambant kanklėms, atminties ženklą atidengė kraštiečiai: garbės svečias, Seimo narys Antanas Vinkus ir Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Dalia Činkienė.

Apie Mišučių dvarą, Mongirdų giminę, Vlado ir Vytauto Mongirdų gyvenimą iškilmių dalyviams papasakojo daug istorinių faktų apie tai surinkę Kretingos muziejaus ir Kretingos savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos darbuotojai Julius Kanarskas, Jolanta Klietkutė ir Laima Jonauskaitė.
Pasak muziejaus direktorės pavaduotojo muziejininkystei, istoriko J. Kanarsko, Mišučių dvarvietė turi svarbią išliekamąją vertę, o jame gyvenusių valstybės ir kultūros veikėjų indėlis į Kretingos krašto ir Lietuvos istoriją yra labai svarus. Priminęs keturis svarbiausius šio krašto etapus, J. Kanarskas akcentavo, kad atminties ženklas dvarvietės vietoje – pagarba ir lietuvių tautinio atgimimo veikėjams Vladui ir Vytautui Mongirdams, ir jų šeimai.
Mongirdų giminės kartų genealoginį medį sudariusi J. Klietkutė trumpai priminė šeimos istoriją ir Budrių bendruomenei padovanojo pačios išleistą monografiją „Pirmieji pajūrio fotografai: Paulina Mongirdaitė. Ignas Stropus“. P. Mongirdaitė buvo Vlado ir Vytauto Mongirdų pusseserė. L. Jonauskaitė pristatė bibliotekininkų parengtą kraštotyros darbą „Mišučių dvaro atmintis. Vladas Mongirdas“, skirtą V. Mongirdo 140-osioms gimimo metinėms.

Akmenį atminimo ženklui padovanojo ūkininkas Audrius Lukauskas, atminimo ženklo autorius – budriškis skulptorius-architektas Juozas Paulauskas. Kadangi autorius atidengiant ženklą negalėjo dalyvauti, jo mama Vida Paulauskienė pasidžiaugė sūnui tekusia garbe. „Mano prisiminimuose – didingas namas su gonkomis, į jį vedanti liepų alėja. Bėgant metams, paslaptingas namas sunyko, bet atmintyje liko. Po daugelio metų, prikeliant dvarą ir jo gyventojus iš užmaršties, prie to teko prisiliesti ir mano sūnui. Architektūrinį brėžinį Juozui padėjo padaryti Savivaldybės architektė Reda Kasnauskė, jo vardu noriu padėkoti ir Juliui Kanarskui, Daliai Činkienei, Janinai Lukauskienei, Vaidui Puidokui, Žalgirio seniūnijos darbuotojams, stačiusiems akmenį, tvarkiusiems aplinką. Juozas labai džiaugiasi galėjęs prisidėti prie žinomų žmonių atminties išsaugojimo“, – kalbėjo V. Paulauskienė.
Iškilmėse su žmona Zita dalyvavęs Kretingos savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas pasidžiaugė, kad iniciatyvos pagerbti Lietuvai nusipelniusius žmones ateina iš bendruomenių. Būtent todėl atminties vietos visada gražiai prižiūrimos ir prisimenamos. Seimo narys A. Vinkus atviravo esąs sužavėtas Budrių bendruomenės veikla, jos idėjomis ir sumanymais.

Uošvienės prisiminimais apie dvare praleistus tarnystės metus pasidalino budriškė Antanina Kniukštienė. „ Mano uošvienė Elena Vizgirdaitė-Kniukštienė kambarine tarnavo 12 metų, uošvis Leonas Kniukšta buvo kalvis. Kai jiedu su uošviene susigalvojo „ženytis“, už tarnybą uošvei Mongirdai davė 8 hektarus žemės, lovą, drabužinę spintą, stalą. Uošvienė pasakojo, kad Mongirdai buvo labai geri žmonės“, – kalbėjo A. Kniukštienė.
Nuo šiol vietą, kur kažkada buvo Mišučių dvaras, žymės Atminties ženklas, kuriame ant žalvarinės plokštės iškalta: „Čia, Mišučių dvare, gimė ir gyveno bajorai, lietuvių tautinio atgimimo veikėjai, 1917 metų Vilniaus konferencijos dalyviai, broliai – Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris, gydytojas Vladas Mongirdas (1877–1960) ir teisininkas, Sibiro kankinys Vytautas Mongirdas (1888–1942). Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. 2018“.
Atminties ženklas pastatytas Budrių bendruomenės iniciatyva, lėšų tam skyrė savivaldybė.

Skaityti 180 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Sausis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje