Savireklama

Už gamtosaugą grūšlaukiškiams dosniai atlyginta

  • %AM, %11 %319 %2018 %06:%Birž

 

Laima STONKUVIENĖ

 

Kitą savaitę būrys Grūšlaukės mokyklos-daugiafunkcio centro bendruomenės narių 50 vietų autobusu vyks pasižvalgyti po Kauną. Ši ekskursija kaip dovana mokyklai teko už pilietines iniciatyvas Europos atliekų mažinimo savaitėje, kurioje dalyvavo 139 Lietuvos mokyklos. Aplinkos ministras Kęstutis Navickas grūšlaukiškiams įteikė ir specialų Aplinkos ministerijos prizą – sidabrinę gervę bei padėkos raštą. Tai – ne vienintelis šiais mokslo metais už gamtosauginę veiklą mokyklos bendruomenei skirtas apdovanojimas. Šį trečiadienį grūšlaukiškiai sulaukė aukščiausio tarptautinio įvertinimo: į mokyklą atvežta Žalioji vėliava bei Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatas.

„Gyvename labai gražioje vietoje, gamtos prieglobstyje, tad suprantama, kad mums priimtinausia yra gamtosauginė kryptis. Turime ir nuostabią biologijos mokytoją Dalią Bružienę, kuri net įkūrė gamtosauginį komitetą, puoselėti ir saugoti gamtą, aplinką, kurioje gyvena, sutelkė ne tik mokinius, bet ir jų tėvelius, senelius, visą kaimo bendruomenę. Mūsų partneriai yra Grūšlaukės girininkijos girininkas Ignas Kripas, Salantų regioninio parko direkcija, sporto klubas „1Grūšlaukė“, Grūšlaukės biblioteka, Grūšlaukės kaimo bendruomenė. Šiais mokslo metais mokykla sėkmingai dalyvavo „Gamtosauginių mokyklų programoje“ ir „Darni mokykla“ bei Europos atliekų mažinimo savaitėje“, – sakė mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Petronėlė Jocienė.
Europos atliekų mažinimo savaitė, anot Dalios Bružienės, yra tarptautinė akcija, kuri skatina visuomenę atkreipti dėmesį į didėjančią atliekų problemą. Renginių metu žmonės įvairiais būdais skatinami vengti atliekų susidarymo, mažinti kenksmingų medžiagų kiekį produktuose ir medžiagose, daiktus naudoti pakartotinai ar prailginti jų laiką. Lietuva šioje akcijoje dalyvauja nuo 2015 metų, akcijos renginiai paprastai organizuojami paskutinę lapkričio savaitę. Europos atliekų mažinimo savaitės renginiuose pernai iš viso dalyvavo 130 šalies bei 19 tarptautinių institucijų, jos organizavo daugiau negu 400 renginių. „Mūsų mokykloje į šiai savaitei skirtas veiklas buvo įtraukti visi moksleiviai nuo mažiausio iki didžiausio,“ – pasakojo P. Jocienė. – Priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai aplankė Grūšlaukės tvenkinį, surinko prie jo paliktas šiukšles, aptarė jų žalą gamtai. Grūšlaukės tvenkinys yra vienintelis objektas, prie kurio vasarą gyventojai leidžia laisvalaikį, pramogauja. Dar prieš 6-erius metus mokiniai atliko tvenkinio tyrimus ir pateikė išvadą, kad vanduo užterštas. Prieš dvejus metus, įgyvendinus Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą, kaimo gyventojai prisijungė prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tinklo, tad Europos atliekų mažinimo savaitės metu aštuntos klasės mokiniai vėl atliko tvenkinio biologinį ir cheminį vandens užterštumo tyrimą. Paaiškėjo, jog užterštumo lygis sumažėjo“.
Atliekų mažinimo savaitės metu mokykloje veikė kūrybinės dirbtuvės, kuriose mokytoja Renata Gaučienė su priešmokyklinukais bei mokytojos Vilma Preibienė, Modesta Mockutė, Stasė Baužienė, Dalia Bružienė kartu su moksleiviais rinko ir kūrybiškai panaudojo antrines žaliavas – plastikinius butelius, kompaktinius diskus, polistirolą, kartonines dėžes, sagas, siūlus ir kt., iš jų gamino kalėdines dekoracijas, konstravo įvairius maketus, elektromobilius. Dalykų mokytojai integruotų pamokų metu su mokiniais diskutavo apie aktualias aplinkos užterštumo problemas, analizavo atliekų susidarymo priežastis, aptarė jų mažinimo galimybes bei situaciją Lietuvoje ir pasaulyje. Savaitės veiklos ir jų rezultatai pristatyti mokyklos ir kaimo bendruomenėms, surengta darbų paroda.
„Jau šešerius metus mokykla renka elektronines atliekas ir elementus, kuriuos perdirbti išsiveža Atliekų tvarkymo centras. 2017–2018 mokslo metais surinkti 1803 kilogramai elektroninių atliekų. Šioje akcijoje aktyviai dalyvavo A. ir A. Petkai, E. ir S. Dauginčiai, J. Ilginienė, E. ir A. Tuškos, I. Normantienė, E. ir R. Malūkai, D. Markauskienė, S. ir R. Jonučiai, K. ir H. Stasiuliai, P. ir P. Viluckiai. Aktyviausi kaimo bendruomenės nariai dalyvavo popietėje „Aš ir gamta“, kurioje iš antrinių žaliavų kūrė kalėdinius žaisliukus. Nuo 2011 metų mokyklos mokiniai ir mokytojai pasodino per 13 300 medžių sodinukų, šį pavasarį – 1300 sodinukų“, – veiklas vardijo D. Bružienė.
Be grūšlaukiškių, specialiuosius Aplinkos ministerijos prizus už dalyvavimą Europos atliekų mažinimo savaitės renginiuose, įdomias idėjas, daug darbo ir pastangų reikalaujančią veiklą dar gavo Ventos ir Linkuvos socialinės globos namai bei Radviliškio lopšelis-darželis „Žvaigždutė“.
Gegužę Grūšlaukės mokyklos-daugiafunkcio centro dešimtokai nacionalinės žaliosios olimpiados pusfinalyje laimėjo antrąją vietą, o prieš tai, balandžio pabaigoje, mokyklos bendruomenė sulaukė žinios, jog jai skirtas auksinis sertifikatas ir piniginis prizas už darnios mokyklos kūrimą. „Auksiniais, sidabriniais ir žaliaisiais sertifikatais įvertinamos ugdymo įstaigos, kurios dalyvauja programoje „Darni mokykla“ ir savo idėjas paverčia reikšmingais, sėkmingai veikiančiais projektais, propaguojančiais sveikos mitybos, atsakingo vartojimo bei resursų taupymo įpročius, fizinį aktyvumą ir „žaliąjį“ transportą, aplinkosaugą, sveiką ugdymo įstaigos aplinką bei bendruomenės švietimą darnaus vystymosi temomis. Šiais mokslo metais „Darnios mokyklos“ programoje dalyvavo per 70 šalies ugdymo įstaigų, mes gavome aukščiausią įvertinimą liudijantį auksinį sertifikatą“, – dar vienu įvertinimu pasidžiaugė P. Jocienė.
O aktyvią ir prasmingą grūšlaukiškių gamtosauginę veiklą vainikavo Žalioji vėliava ir tarptautinis Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatas – šis apdovanojimas yra aukščiausias tarptautinis gamtosauginėse programose dalyvaujančių mokyklų įvertinimas. Tiesa, Žalioji vėliava suteikiama tik metams, todėl mokykla, gavusi šį tarptautinį apdovanojimą ir norinti jį gauti ir kitąmet, savo pradėtą darbą turi tęsti. Kretingos rajone tokias vėliavas ne kartą jau yra pelniusios Salantų gimnazija, M. Daujoto pagrindinė mokykla ir Baublių mokykla-daugiafunkcis centras. Grūšlaukės mokyklą-daugiafunkcį centrą Žalioji vėliava papuošė pirmą kartą.
„Labai džiaugiamės, kad už visus mokslo metus vykdytą gamtosauginę veiklą, sunkų darbą taip dosniai buvo atlyginta. Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad mūsų moksleiviams rūpi juos supanti aplinka, kad jie žino, kokią naudą teikia atsakingas atliekų vartojimas bei rūšiavimas, supranta sveiko gyvenimo būdo privalumus. Visi įvertinimai mokyklos bendruomenę kartu ir įpareigoja ne tik tęsti pradėtus darbus, bet ir daryti tai dar aktyviau. O mūsų bendruomenė užmigti „ant laurų“ ir neketina“, – kalbėjo mokyklos-daugiafunkcio centro, gamtosaugine veikla Kretingos rajoną išgarsinusio visoje šalyje, vadovė P. Jocienė.

Skaityti 191 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gegužė 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje