Savireklama

„Šluotos“ šventė su dainomis, pamokymais ir... burtais

  • %AM, %13 %387 %2018 %08:%Birž

Baubliuose savaitgalį jau vienuoliktąjį kartą surengta etnokultūrinė „Šluotos“ šventė, kuri vyko medžių apsuptyje, gražiame gamtos prieglobstyje – parke. Čia rinkosi ne tik baubliškiai – sulaukta ir būrio svečių iš Vydmantų, Gargždų, Kretingos, Jokūbavo, Klaipėdos. Susiėjimas buvo draugiškas ir kaimyniškas, nes visus vienijo noras mokytis gyventi sutariant su gamta, saugoti savo sveikatą ir vienas kitą, ir, žinoma, išmokti susirišti šluotą ar vantą.
Šventės organizatoriai sukūrė senovinės žemaitiškos sodybos idilę: medinė tvorelė papuošta puodynėmis ir gėlėmis. Kieme ant trinkelės sėdi sodybos gaspadorius Sigitas, ruošia beržo šakeles šluotai rišti, galiausiai paima armoniką, kurios garsai nuvilnija medžiais ir susilieja su paukščių čiulbesiu. Iš parko gilumos su šluotelėmis rankose pareina gaspadinė Petronėlė (Verutė Keblienė) su anūke Gretute (Kristina Katauskienė). Prisėda prie gaspadoriaus ir uždainuoja dainą „Ožauga beržielis“.
Sodyboje plevėsuoja žemaičių ir „Šluotos“ šventės vėliavos. Šventė atidaroma trankiu maršu, kurį griežia armonikierių ansamblis iš Gargždų „Sodų bernai“. Susirinkusiuosius sveikina Žalgirio seniūnijos seniūno pavaduotojas Valdevinas Navajauskas, Baublių kaimo bendruomenės pirmininkė Gražina Rimkuvienė, šventės pradininkė Stasė Gideikienė.
Naudingais pamokymais ir praktine veikla renginyje pasidalijo „Žolinčių akademijos“ prezidentė Danutė Kunčienė. Ji teigė, kad tokie susiėjimai gamtoje, geros emocijos, šypsenos, dainos gydo savaime.
Čia pat sukiojosi ir įvairiais burtais viliojo ragana (Birutė Zenkevičienė), mat lietuvių tautosakoje šluotos siejamos su laumėmis, raganomis, velniais ir jų magiškomis galiomis.
Pakilią ir linksmą nuotaiką kūrė dainuojantys ir muzikuojantys kolektyvai: Vydmantų folkloro ansamblis „Žemčiūga“ (vadovė Jolanta Japertienė) visus išjudino šokiams ir rateliams, vyriškas Gargždų armonikierių ansamblis „Sodų bernai“ (vadovas Alfonsas Rauktys) stebino ne tik armonikų garsais, bet ir dainomis. Šventės šeimininkai baubliškiai taip pat neatsiliko nuo svečių: skambias dainas dovanojo Gintaro Puco suburta kapelija, o žemaitiškai kartu padainuoti kvietė folkloro ansamblis (vadovė Kristina Katauskienė).
Kaip susirišti šluotas ir vantas mokė gaspadorius Sigitas Ivanauskas. Jis pats šluotas rišti išmoko iš senelio ir tėvo. Rišti beržines šluotas galima nuo vasario pabaigos iki balandžio mėnesio. Būtent tuo laikotarpiu dar medis miega, juo neteka sultys, padaroma mažiausia žala. Šakeles patariama pjauti nuo jaunų berželių (10 metų amžiaus) kamienų apatinės dalies. Jei nupjovus šakelę po kiek laiko iš kamieno pasirodo beržo sula, vadinasi, tą darbą jau reikia atidėti kitam sezonui. O šiuo metu iki Joninių reikia paruošti šeimai beržinių vantų. Jų nepakeis jokie sintetiniai kvapnūs aliejai.
Gardų ir kvapnų žemaitišką šiupinį ant laužo iššutino ir visus vaišino geriausias Baublių virėjas Robertas Kupšys, gaivia gira – Stasė Gideikienė.

Verutė KEBLIENĖ
Kretingos r. kultūros centro
Baublių skyriaus vedėja

Skaityti 270 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gegužė 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje