Savireklama

Pastatė paminklus Lietuvai ir generolui

  • %AM, %11 %364 %2018 %07:%Lie

 

Laima STONKUVIENĖ

Valstybės – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo – dieną daugelyje rajono vietovių, ant piliakalnių skambėjo „Tautiška giesmė“. Dviejose vietose – Kūlupėnuose ir Imbarėje – ši diena buvo išskirtinė tuo, kad čia atidengti paminklai, skirti atkurtos Lietuvos šimtmečiui įamžinti ir Lietuvos kariuomenės generolui Pranui Tamašauskui atminti.
„Salantų kultūros centro Žvainių skyrius ir „Imbariečių draugija" paminėti Valstybės dieną žmones šiemet, kaip ir pernai, pakvietė ant Imbarės piliakalnio. Tačiau į piliakalnį kilome po labai prasmingos ceremonijos Imbarės kaime – salantiškio Pauliaus Vaniuchino iniciatyva ten atidengtas paminklas Lietuvos kariuomenės generolui Pranui Tamašauskui, – pasakojo Žvainių skyriaus vedėja Vitalija Valančiutė. – Paminkle iš natūralaus lauko akmens pritvirtintą atminimo lentą iškalė Salantų krašto akmenorius Juozas Žilinskis, o paminklą atidengė iniciatyvos autorius Paulius Vaniuchinas, Imbarės seniūnas Antanas Turauskis ir P. Tamošausko sesers anūkas Stanislovas Bertašius, pasidalinęs ir prisiminimais“.
Akmuo P. Tamašauskui atminti pastatytas netoli sodybos, kurioje jis gimė. Granitinėje atminimo lentoje iškaltas Lietuvos žemėlapis, kuriame pavaizduotos trys vietovės: P. Tamašausko gimtinė Imbarė, Pajuostis Panevėžio rajone, kur jis gyveno išėjęs į atsargą, ir Kaunas, kur buvo perlaidoti iš Jungtinių Amerikos Valstijų pargabenti P. Tamašausko palaikai. Taip pat pavaizduotas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis ir šalia užrašyta: „Čia, Imbarės kaime, 1877 m. balandžio 13 d. Juozapo ir Onos Tamašauskų šeimoje gimė Pranas Tamašauskas, Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius, divizijos generolas“.
Vėliau nuo Imbarės piliakalnio skambėjo sveikinimai Lietuvai. Šiemet vėl vyko dainų ir poezijos vakaras „Sveikinimai Lietuvai nuo Imbarės piliakalnio". V. Valančiutė pasidžiaugė, kad į kvietimą Valstybės dieną būti kartu maloniai atsiliepė ir savo skambias dainas žvainiškiams bei visiems „Imbariečių draugijos“ nariams dovanojo Telšių rajono Rainių kaimo kapela „Svaja", Kūlupėnų skyriaus vokalinis ansamblis „Židinys", armonikierius iš Palangos Adomas Lacitis. Renginyje eiles skaitė kraštietė Aldona Anužienė bei viešnios iš Plungės – literatų klubo „Vingiorykštė" narės Adelė Daukantaitė ir Irena Stražinskaitė-Glinskienė. Pasiklausę prasmingų eilių ir skambių dainų bei melodijų 21 valandą kartu su tautiečiais Lietuvoje ir užsienyje susirinkusieji giedojo „Tautišką giesmę".
„Labai džiaugiamės, kad kartu su mumis buvo saviveiklininkai ir kūrėjai iš kitų vietovių, su Valstybės diena sveikino ne tik Imbarės seniūnas Antanas Turauskis, bet ir Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė Dalia Martišauskienė. Žinoma, už sukurtą šventinę nuotaką esame dėkingi ir Žvainių skyriaus vokaliniam ansambliui bei instrumentinei grupei, kurioms vadovauja Antanas Žvinklys“, – renginio akimirkas prisiminė V. Valančiutė.
Kūlupėnų bendruomenės žmonės giedoti „Tautiškos giesmės“ rinkosi prie naujos skulptūros, skirtos atkurtos Lietuvos šimtmečiui. Tautodailininko Antano Lubio sukurta verpstė, kurioje – pagrindiniai kaimo simboliai linai ir kančią įprasminantis kryžius bei užrašas „Lietuvai 100“ – pastatyta kaimo centre, prie pat seniūnijos esančiame gėlyne. Verpstę juosusią simbolinę trispalvę juostelę atrišo vyresniosios kartos atstovas Jonas Maksvytis, jaunesniajai kartai, antrojo Nepriklausomybės šimtmečio kūrėjai, atstovavo Simona Biriukovaitė.
Seniūnė Rita Lubienė jaunimui linkėjo: „Išsaugokite Lietuvos trispalvę žvelgdami į kryžių, semdamiesi patirties iš praeities. Kurkite tokią Lietuvą, kuria didžiuosis ateities kartos, galėsiančios švęsti dar ne vieną nepriklausomybės šimtmetį“.
Atkurtos Lietuvos šimtmečiui skirtą skulptūrą pašventino klebonas Mindaugas Nausėda, bendruomenės vardu verpstės autoriui padėkojo renginio vedėja, Kretingos kultūros centro Kūlupėnų skyriaus vedėja Jovita Rimkuvienė. Ceremonijoje dainavo mergaičių ansamblis.
21 val. kūlupėniškiai tapo pilietinės akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ dalyviais – susikibę už rankų sutartinai užtraukė Lietuvos himną.

Skaityti 326 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje