Savireklama

Salantai sveikins „Lietuvos šimtmečio ąžuolų“ nominantus

  • %AM, %01 %392 %2018 %08:%Rugp

 

Laima STONKUVIENĖ

 

Šį savaitgalį Salantuose vyks vasaros šventė ir Porciunkulės atlaidai. Į tradicinių renginių puokštę gražiu žiedu įsipins išskirtinė ceremonija – Žemės ūkio ministerijos projekto „Lietuvos šimtmečio ąžuolai“ Klaipėdos apskrities nominantų apdovanojimai.
Prisimins pirmąjį lietuvišką vakarą
„Dvi dienas truksianti vasaros šventė prasidės šeštadienį šv. Mišiomis. Joms pasibaigus, salantiškiai bus pakviesti į Kretingos kultūros centro Kurmaičių skyriaus mėgėjų teatro spektaklį A. Griciaus „Ponaitį“, kurį režisavo Donatas Žilinskas. Vaidinimas bus skirtas pirmajam viešam lietuviškam vakarui Salantuose prisiminti, – pasakojo Salantų kultūros centro direktorė Stasė Preibienė. –
Tą patį vakarą Kultūros centre bus pagerbti konkurso „Salantai fotoobjektyve“ nugalėtojai. Pasak direktorės, toks konkursas surengtas pirmą kartą, fotografai ir visi fotografuoti mėgstantys žmonės pakviesti siųsti nuotraukas, kuriose įamžinti Salantai – gamta, žmonės, darbai. Sulaukta dešimties dalyvių nuotraukų, šventės metu bus paskelbti ir apdovanoti trys nugalėtojai.
Pagerbia Geradarę Oną
Antrąją, pagrindinę, vasaros šventė dieną nuo ankstaus ryto prie Tūkstantmečio paminklo šurmuliuos respublikinė tautodailės ir amatų mugė „Geradarės Anės juomarks“. „Mugė – viena iš tradicijų, kurią norime išsaugoti. Salantai visada buvo amatų traukos centras, o toks pavadinimas irgi išlikęs iš senų laikų“, – sakė S. Preibienė. – Šiemet mūsų miestelis švenčia 462 metų sukaktį, kai Skilandžių dvaras pirmą kartą paminėtas istoriniuose šaltiniuose ir 272 metų sukaktį, kai Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Augustas III Salantams suteikė keturių metinių prekymečių privilegiją. Ji buvo suteikta garsiai ir garbingai didikų Vainų giminei, kuri tuo metu valdė Salantus. Ilgiausiai istorijoje miestelį ir dvarą valdžiusi moteris buvo Ona Vainienė, prie kurios miestelis ne tik suklestėjo, bet ir oficialiai pradėjo rengti keturis prekymečius. Salantiškiai šią moterį labai mylėjo už jos gerumą, rūpestį bei kilnius darbus, vietiniai ją tiesiog taip ir vadino Geradarė Ona (žemaitiškai – Geradarė Anė). Švenčiant 270 metų sukaktį nuo prekymečių privilegijos suteikimo ir prisimindami bei pagerbdami Oną Vainienę respublikinę tautodailės, amatų ir prekybos šventę pavadinome jos vardu“.
„Geradarės Anės juomarka“ dalyvius ir lankytojus linksmins meno kolektyvai, o tuo metu parko stadione virs kovos – sporto mylėtojus sukvies futbolo turnyras.
Po šv. Mišių ir Porciunkulės atlaidų Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje, prie Tūkstantmečio paminklo vyks iškilminga miesto šventės atidarymo ceremonija, jos metu koncertuos grupė „Jonis“. Vaikus linksmins ir su jais pramogaus „Trys draugai svirpliai“.

Tarp nominantų – salantiškiai ir rūdaitiškiai
Vakare šventė persikels į Dvaro parko stadioną, į kurį spalvinga šventės dalyvių eisena pajudės nuo Salantų regioninio parko. Po linijinių šokių šėlsmo prasidės „Lietuvos šimtmečio ąžuolų“ nominantų apdovanojimo iškilmės.
Projektą „Tautos šimtmečio ąžuolai“ Žemės ūkio ministerija inicijavo siekdama pagerbti bendruomenes, organizacijas ar nusipelniusius žmones. Ministerijoje buvo atrinkti pretendentai į kiekvieną nominaciją, kurių iš viso – net 15: „Šimtmečio atradimas“; „Šimtmečio linksmiausieji“; „Šimtmečio mokytojas“; „Šimtmečio amatų puoselėtojas“; „Šimtmečio tautiškiausia bendruomenė“; „Šimtmečio projektas“; „Jauniausias šimtmečio lyderis“; „Už pagalbą ir gerą žodį“; „Už tai, kas pamiršta sena atrasta naujai“; „Šimtmečio verslininkas“; „Regiono šimtmečio palikimas“; „Šimtmečio gyvenvietė“; „Bendruomenė, išgarsinusi Lietuvą Europoje ar pasaulyje“; „Versliausia Lietuvos šimtmečio bendruomenė“; „Šimtmečio dovana“.
Kiekvienos nominacijos laimėtojus išrinko socialinio tinklo „Facebook“ lankytojai specialiai projektui sukurtoje paskyroje Šimtamečiai ąžuolai. Nominantai pagerbiami specialiuose renginiuose, kurie vyksta Lietuvos mažosiose kultūros sostinėse: Viečiūnuose (Druskininkų sav.), Šiluvoje (Raseinių r.), Antanave (Kazlų Rūdos sav.), Vaškuose (Pasvalio r.), Kražiuose (Kelmės r.), Laukuvoje (Šilalės r.), Tveruose (Rietavo sav.), Užpaliuose (Utenos r.), Aukštadvaryje (Trakų r.). Klaipėdos apskrities laimėtojai, tarp kurių – penki Kretingos rajono atstovai, bus apdovanoti būtent Salantuose. Salantai yra tarp dešimties šauniausių šalies kaimų ir miestelių, kurie Lietuvos kaimo bendruomenių asociacijos ir Lietuvos kultūros ministerijos sprendimu išrinkti 2018 metų Mažosios Lietuvos kultūros sostinėmis. Šis vardas, kuris kaip labai didelis pripažinimas suteikiamas kultūrą puoselėjančiai vietovei, teikiamas nuo 2015 metų. Jo tikslas yra suburti bendruomenes intensyvesnei kultūrinei veiklai, skatinti naujas formas, taip pat bendradarbiauti vieniems su kitais.
Iškilmių Salantuose metu dvi nominacijos bus įteiktos žinomiems salantiškiams: „Šimtmečio mokytojas“ – ilgamečiam Salantų mokyklos direktoriui Vaidučiui Butkui; nominacija „Šimtmečio amatų puoselėtojas“ – sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradiciniams amatininkams, senojo kepimo amato puoselėtojams, „Salantų pyrago“ kepėjams Rūtai ir Vilmantui Šiauliams. Dar tris nominacijos keliaus į Rūdaičius: asociacija „Pajūrio bendruomenė“ išrinkta „Šimtmečio tautiškiausia bendruomene“; o bendruomenės pirmininkei Gražinai Katkuvienei, jos pavaduotojai Ramunei Grikštaitei bei Rimantui Katkui bus įteiktos nominacijos „Už pagalbą ir gerą žodį“.
Salantų kultūros centre vyksiančiose iškilmėse iš viso bus pagerbta 15 nominantų iš Kretingos, Šilutės bei Skuodo rajonų.
„Tautos šimtmečio ąžuolų“ nominantams ir visiems salantiškiams bei jų svečiams koncertuos Renata ir Deivis Norvilai, grupės „Žemaitukai“ ir „Džentelmenai“ bei Žilvinas Žvagulis su gyvo garso grupe. Po audringo koncerto nakties dangų nušvies šventinis fejerverkas.
„Šių metų vasaros šventė turi daug daug įvairių atspalvių. Programa – turininga ir turtinga. Veiklos ir pramogų bus visoms amžiaus grupėms – ir vaikams, ir jaunimui, ir suaugusiems. Tikimės, kad šventiniai renginiai dovanos daug gražių ir smagių akimirkų, paliks neišdildomų įspūdžių. Esame Mažoji kultūros sostinė, tad visose renginių stotelėse stengiamės įžiebti žibintus, nušviečiančius reikšmingiausius miesto istorijos faktus“, – kalbėjo S. Preibienė, visus rajono žmones savaitgalį kviesdama į Salantus.

Skaityti 484 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje