Savireklama

Lietuvos šimtmečiui – šimtas trispalvių kojinaičių

  • %PM, %25 %847 %2018 %19:%Saus

Laima STONKUVIENĖ

Asociacija „Rūdaičių pajūrio bendruomenė“ pirmoji atsiliepė į Prezidentės Dalios Grybauskaitės ir Savivaldybės vadovų kvietimą dalyvauti akcijoje „Sveikas, mažyli – Lietuvai 100“. Bendruomenės pirmininkė Gražina Katkuvienė į Savivaldybę atvežė ir vicemerei Danutei Skruibienei įteikė 17 pirmųjų kaimo moterų numegztų trispalvių kojinyčių, o iki vasario 16-osios jų rūdaitiškės iš viso planuoja numegzti šimtą.
„Apie akciją išgirdome per seminarą, kuriame kalbėta apie projektus. Vicemerė paprašė prisidėti prie akcijos, megzti kojinytes, kurios bus padovanotos šiais, Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio metais, gimusiems kūdikiams. Grįžusi žinią apie šią gražią akciją perdaviau bendruomenės moterims, sulaukiau jų pritarimo. Pirmąsias kojinytes mezgėme su Vida Pipiriene ir Danute Skurdauskiene, dabar mūsų būrelis jau daug didesnis“, – „Švyturiui“ pasakojo G. Katkuvienė.
Su trispalvių siūlų kamuoliais ir virbalais rankose moterys užvakar įsitaisė jaukiuose maldos namuose. Čia joms vakaroti leido klebonas Karolis Petravičius, kurį taip pat sužavėjo Prezidentės iniciatyva.
„Mūsų tikslas – iki vasario 16-osios iškilmių iš viso numegzti 100 trispalvių kojinyčių, kurios atitektų būtent mūsų rajono vaikams. Megsime ir toliau, kad jas dovanų gautų visi kūdikiai, kurie šiemet gims Kretingos ligoninėje, o jų, kiek mums žinoma, būna apie 300“, – planais dalijosi Rūdaičių bendruomenės pirmininkė.
Kartu su G. Katkuviene, V. Pipiriene ir D. Skurdauskiene kojinytes mezgė Valentina Piekienė ir Birutė Anužienė. Kitą kartą prie jų prisijungs ir Vita Pociuvienė, Ramunė Grikštaitė ir Irena Ronkaitienė, žada ir dar keletas rūdaitiškių. Kojinaites moterys mezgė ir iš savo siūlų, bet jų nupirkta ir iš bendruomenės lėšų. „Užėjus į parduotuvę, kur galima įsigyti siūlų, susidaro įspūdis, kad kojinytes kūdikiams mezga visos rajono bendruomenės – geltonos, žalios ir raudonos spalvos siūlai išpirkti, likę tik nelabai tam tinkamų atspalvių, – juokėsi G. Katkuvienė. – O norisi, kad kojinytės būtų ne tik iš specialiai vaikams skirtos vilnos, bet ir ryškios, malonios akiai“.
Gražina megzti pradėjo vaikystėje – kaip pati sako, dar į mokyklą nėjo. Megzti ir nerti mokėjo net jos broliai. „Toks buvo laikas, daug ko trūko, drabužių – irgi. Mama išmokė ir kojines, ir pirštines, ir šaliką nusimegzti. Šiandien galiu numegzti sudėtingiausią mezginį, su įmantriausiais raštais, tik kad ir poreikio, o ir laiko tam nėra, turiu svarbesnių darbų“, – šypsojosi bendruomenės vadovė.
Valentina taip pat virbalus į rankas paėmė dar vaikystėje. Megzti išmokė mama ir močiutė. „Mezgėme kojines, pirštines, kepures, šalikus. Žinoma, taip „strainiai“, kaip suaugusiems, neišeidavo, bet vis tiek džiaugdavomės savo darbu, – atviravo pašnekovė. – Kadangi, kaip ir dauguma šeimų, gyvenome ne itin pasiturinčiai, pačios nusimegzdavome ir sukneles, megztinius, liemenes. Vilnos turėjome, nes tėvai augino avis, mama pati siūlus susiverpdavo tėvelio padarytu „kalvaratu“. Dabar jau mezgu tik laisvu laiku, taip ir laikas greitai bėga, o svarbiausia – liūdnos mintys į šoną nueina“.
Paklausta, ar nesudėtinga megzti itin mažo dydžio kojinaites, Valentina juokėsi: „Praktikos jau turiu. Miniatiūrines kojinytes pradėjau megzti prieš šešerius metus, kai gimė anūkė, dabar tokių reikia kitai keturių mėnesių anūkėlei“.
Birutė prisipažino kažkada mezgusi labai daug, o dabar jau nebėra ir kam – visko galima nusipirkti. „Tiesą pasakius, megzti kojines man nelabai patinka: suki suki tuos virbalus, o rezultato nematyti, – šmaikštavo moteris. – Labiau patinka normalūs mezginiai – suknelės, sarafanai, megztiniai. Mama mezgė tik kojines, pirštines, tad kitų dalykų teko mokytis iš žurnalų. Buvo laikas, kai vieną po kitos, nors reikia ir atidumo, ir kantrybės, mezgiau riešines, pati kurdavau jų raštus. Megzti pirma liguistai traukė, pribėgdama nors po kelias eilutes turėdavau numegzti, dabar namuose virbalų beveik nebepaimu. Megzti vaikiškas kojinytes kartu su kitomis moterimis labai smagu – ir prasmingą darbą padarysime, ir pabendrausime, aktyvaus mezgimo laikus prisiminsime“.
O štai Danutė megzti pradėjo tik sukūrusi šeimą. Iki tol labiau mėgo nerti vąšeliu. „Vaikams reikėjo ir kojinyčių, ir kepurėlių, ir pirštinių. Net žaislų numegzdavau. O išmokau „studijuodama“ seną mezgimo knygą, ko nesuprasdavau, į pagalbą ateidavo uošvienė – ji Kūlupėnuose žinoma mezgėja, – pasakojo Danutė. – Apskritai manau, kad esu ne į tas roges įsėdusi: mano specialybė – augalų apsaugos agronomė. Turėjau būti mokytoja ar socialinė darbuotoja, nes labai patinka rankdarbiai, piešti, sportuoti, myliu vaikus. Mezgimas man tarsi meditacija, dar labai patinka pinti mandalas“.
Pasak Danutės, megzti vaikams apskritai labai smagu: „Pagalvoju, kokiam vaikeliui mano megztos kojinaitės atiteks, į kokią šeimą nukeliaus. Kojinytes mezgame su didele meile, o kitiems dovanojama širdies šiluma, suteikiamas džiaugsmas, sako, pačiam grįžta dešimteriopai“.
Būdama dešimties megzti išmokusi Vida šmaikštavo 12-os metų su virbalais jau „variusi“ kaip reikiant. Iš pradžių kojines, paskui – sukneles, megztinius, kostiumėlius. „Kaip paėmiau virbalus į rankas, taip jų iki šiol nepaleidžiu. Žinoma, dabar mezgu mažiau, dėl malonumo, o tokias mažas kojinaites paskutinį kartą mezgiau savo vaikams, kurie jau seniai užaugo. Svarbiausia yra prisiruošti megzti, kai pradedi – greitai viskas vyksta. Ant paskutinės poros noriu išmegzti skaičių 100, kad dovanų trispalves kojinaites gavusi šeima prisimintų, kokia gražia Lietuvai proga jos vaikeliui įteiktos“, – kalbėjo Vida.
Vasario 16-ąją, o tądien Rūdaičiuose vyksta tradicinis šiai progai skirtas bėgimas, moterys ketina pasipuošti trispalviais šalikais. Paklausus, ar spės viską numegzti, patikino: „Kiek čia trunki, reikia tik pradėti. O mes jau pradėjome. Be to, dar tris savaites turime – numegsime ir 100 kojinaičių, ir šalikus „pasistrajyti“.

Skaityti 403 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje