Spausdinti šį puslapį

Evakavimosi metu nesklandumų neišvengta Pirmo puslapio

  • %PM, %05 %563 %2018 %12:%Gegužė

Laima STONKUVIENĖ

Kretingos rajono savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyrius bei Kretingos priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba trijose rajono švietimo įstaigose organizavo kontrolines civilinės saugos pratybas, kurių metu stebėti šių įstaigų darbuotojų veiksmai kilus gaisrui. Stebėtojai konstatavo: nors pratyboms ruoštasi iš anksto, nesklandumų neišvengta.
„Civilinės ir priešgaisrinės saugos pratybos, kaip operatyviai ir saugiai evakuoti mokyklų bendruomenę susidarius ekstremaliajai situacijai, yra labai svarbios. Ar bendruomenių nariai žino, kaip elgtis nekasdienėje situacijoje, paaiškėja kontrolinių pratybų metu, o jos per metus organizuojamos bent keturiose rajono švietimo įstaigose, – „Švyturiui“ pasakojo Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė. – Šįkart evakavimosi pratybos vyko Darbėnų gimnazijoje, Kretingos technologijų ir verslo mokykloje, ugniagesių iniciatyva – Kretingos lopšelyje-darželyje „Pasaka“. Šių pratybų tikslas buvo mokyti švietimo įstaigų bendruomenes, kaip saugiai evakuotis kilus gaisrui, patikrinti ir tobulinti įstaigose sudarytų Ekstremaliųjų situacijų valdymo grupių narių ir kitų darbuotojų praktinius įgūdžius organizuojant darbuotojų, moksleivių ir ugdytinių evakavimą iš mokyklos ar darželio pastato“.
Pratybų metu buvo realiai skambinta į Bendrąjį pagalbos centrą tel. 112, iškviesti ugniagesių ir policijos pareigūnų ekipažai.
Pratybos prasidėjo įsijungus priešgaisrinei signalizacijai ir pirmajam darbuotojui pastebėjus, kad vienoje iš kurių nors patalpų kilo imituojamas gaisras. Pareigūnai žiūrėjo, kaip išvedami mokiniai ir ugdytiniai pro pagrindinius ir avarinius išėjimus, kaip jie susirenka numatytoje susirinkimo vietoje, suskaičiuojami evakuotieji, apžiūrimos patalpos, ar visi evakavosi, kaip pasitinkamos priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos ir kitos specialiosios tarnybos.
„Stebint pratybas susidarė įspūdis, kad įvykus realiai ekstremaliajai situacijai minėtų švietimo įstaigų bendruomenių nariai turėtų žinių ir mokėtų atlikti bent jau elementarius veiksmus. Ypač atsakingai į visus nurodymus reaguoja mažesnieji – klauso auklėtojų, vykdo visas jų užduotis. Vyresniems pratybos tarsi koks žaidimas, vaikšto su šypsena, atsipūtę. Tačiau pratybų metu neišvengta ir įvairių nesklandumų. Pavyzdžiui, nebuvo įjungtas ilgas nepertraukiamas skambutis, skelbiantis, kad būtina evakuotis ir palikti įstaigos patalpas; nepasitikti ugniagesiai gelbėtojai, jiems nenurodyta galima gaisro židinio vieta; per toli buvo parinkta vieta, kurioje turėjo susirinkti evakuotieji – dėl to sudėtinga buvo pateikti reikalingą informaciją ugniagesiams; apžiūrėti patalpas, ar jose nelikę žmonių, ar visi evakavosi, buvo paskirta per mažai atsakingų darbuotojų. Džiugina tai, kad mokiniai, ugdytiniai, mokytojai, auklėtojai ir kiti darbuotojai per visus atrakintus avarinius išėjimus buvo išvesti saugiai ir operatyviai“, – kalbėjo R. Beniušienė.
Lopšelio-darželio „Pasaka“ darbuotojus ugniagesiai mokė, ir kaip elgtis su gesintuvu, kaip juo gesinti ugnį. Vaikams pademonstruotas gaisrinis automobilis, jame esanti įranga.
Po pratybų jų dalyviai, vertintojai, stebėtojai pratybas aptarė, išsakė įspūdžius, iškilusias problemas, pastebėtus trūkumus.
„Be jau minėtų pastabų, švietimo įstaigoms pasiūlyta daugiau analizuoti kiekvieną ekstremaliąją situaciją, ypač gaisro atvejį, akcentuoti svarbiausius veiksmus, pavyzdžiui, kaip nuo dūmų saugoti kvėpavimo takus, per pratybas tai praktikuoti, kad būtų kaip realioje situacijoje. Įstaigų vadovai, suprasdami pratybų naudą ir tikslingumą, pritarė ugniagesių siūlymui kitą kartą jas surengti darbuotojų iš anksto neįspėjus“, – pasakojo R. Beniušienė.
Gegužę kontrolinės civilinės saugos pratybos numatytos Kretingos rajono švietimo centre ir Jokūbavo A. Stulginskio mokykloje-daugiafunkciame centre.

Skaityti 1151 kartai Atnaujinta %PM, %05 %568 %2018 %12:%Gegužė