Savireklama

Jauniesiems meistrams įteikti sidabro vainikėliai Pirmo puslapio

  • %PM, %06 %682 %2018 %15:%Birž

 

Laima STONKUVIENĖ

 

Kretingos muziejaus Baltojoje salėje Tarptautinės vaikų gynimo dienos išvakarėse paskelbti Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ laureatai bei prizinių vietų laimėtojai. Regioninėse konkurso atrankose iš viso dalyvavo beveik 400 jaunųjų meistrų iš 41 šalies rajono, kurie pateikė 1280 darbų. Į konkurso finalą pateko 42 jaunieji kūrėjai, sidabro vainikėliais apdovanoti šeši.
„Šiandien išmušė jaunųjų kūrėjų triumfo valanda, ir mums labai smagu, kad sidabro vainikėliais laureatai pirmą kartą pasipuoš Kretingos muziejuje. Dvi savaites muziejaus lankytojai iš visos šalies ir užsienio turėjo progą pamatyti, kokius nuostabius darbus gali padaryti vaikų ir jaunuolių rankos. Žinoma, labai gaila, kad konkurse nedalyvavo jaunieji Kretingos kūrėjai, tikimės, kad kitąmet savo darbų pristatys ir jie“, – sveikindama nacionalinio konkurso nugalėtojus ir prizininkus bei jų mokytojus kalbėjo nacionalinės parodos „Sidabro vainikėlis“ koordinatorė, Kretingos muziejaus vyriausioji muziejininkė-istorikė Danutė Šorienė.
Konkurso dalyvių darbus vertino Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros skyriaus vedėja dr. Alvyda Lazauskaitė, menotyrininkė, dr. Alė Počiulpaitė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja, Etninės kultūros skyriaus vedėja dr. Vida Šatkauskienė, Tautodailės poskyrio vadovė, vyr. specialistė dr. Teresė Jurkuvienė ir vyresn. specialistė Darija Čiuželytė. „Šiandien džiugina du dalykai: sidabro vainikėlius pirmą kartą įteikiame Dvaro rūmuose ir Tarptautinės vaikų gynimo dienos išvakarėse. Visi jūs verti ir pagyrų, ir garbės pasipuošti sidabro vainikėliu, nes darbai – unikalūs, įspūdingi. Labai džiaugiamės tokia galinga talentingų jaunųjų meistrų armija“, – kalbėjo D. Čiuželytė.
Konkurso organizatorių teigimu, daugiausiai konkursui pateikta medžio drožybos dirbinių bei taikomųjų dirbinių. Panašaus mokinių bei juos ruošusių mokytojų dėmesio sulaukė ir tekstilė bei keramika. Dalis šias liaudies dailės šakas pasirinkusių mokinių sekė tradicijas, dalis bandė interpretuoti remdamiesi paveldu. Šiemet su trenksmu grįžo kurį laiką iš „Sidabro vainikėlio“ atrankų išnykę naminiai audiniai – net dvi audėjos parengė ne tik spalvingų, kadaise pirkios puošmena laikytų lovatiesių, bet ir rankšluosčių bei staltiesių kolekcijas. Paprotinės dailės dirbinių šiemet nebuvo taip gausu kaip įprastai, atsirado dvi jaunosios meistrės iš Dzūkijos, pristačiusios sodų ir margučių kolekcijas. Dar vienai taikomosios dailės sričiai – juvelyrikai – taip pat atstovavo pora mokinių, pabandžiusių į tradiciją pažvelgti naujai.
Geriausiais meistrais šiais metais pripažinti: 11-metė Morta Žaliauskaitė iš Lazdijų (sodai), 12-metė Eglė Pipiraitė iš Anykščių (austi rankšluosčiai ir lovatiesė), 13-metė Ugnė Taurelytė iš Anykščių (austos lovatiesės ir staltiesė), 17-metis Aurimas Jurgaitis iš Plungės (medinės skulptūros), 16-metis Martynas Strazdas iš Klaipėdos (Mažosios Lietuvos arfa-kanklės), 16-metė Livija Žilėnaitė iš Ignalinos ( popieriaus karpiniai).
2013 metais Lietuvos nacionalinio kultūros centro inicijuoto konkurso „Sidabro vainikėlis“ parodų ciklas sumanytas tam, kad skatintų visuomenės, o ypač jaunosios kartos, domėjimąsi tradiciniais dailiaisiais amatais, ugdytų liaudies dailės tradicijų pažinimą.
Šiuo konkursu jaunieji kūrėjai yra skatinami tobulinti savo žinias, meninius gebėjimus, varžytis dėl geriausiųjų vardo ir simbolinio prizo – sidabro vainikėlio, pagerbiami gabiausių moksleivių mokytojai bei vadovai.
Konkurse „Sidabro vainikėlis“ gali dalyvauti 9–19 metų 4–12 klasių moksleiviai. Jie skirstomi į dvi amžiaus grupes: 9–14 ir 15–19 metų. Rengiami trys konkurso turai – rajono ar miesto; regioninis ir nacionalinis. Kiekvienas dalyvis gali pateikti nuo 1 iki 5 darbų, sukurtų per pastaruosius dvejus metus. Konkursui pristatomi kūriniai, priskiriami tradiciniams lietuvių liaudies vaizduojamosios dailės bei dailiųjų amatų žanrams: medžio skulptūra, medžio raižiniai, karpiniai, taikomieji medžio dirbiniai, pinti vytelių ir kt. tradicinių žaliavų dirbiniai, kalvystės dirbiniai, keramika, tekstilė, paprotinės dailės dirbiniai – margučiai, kaukės, verbos, sodai ir t. t. Iš rajono ar miesto į regioninį turą galima atrinkti ne daugiau kaip 6 autorius.
Nacionaliniame ture komisija išrenka po 3 geriausius kiekvienos amžiaus grupės kūrinius ar kūrinių kolekcijas. Jų autoriams įteikiami konkurso simboliai – sidabro vainikėliai. Jo laimėtojas jaunesnio amžiaus grupėje pakartotinai siekti nominacijos gali tik perėjęs į vyresnio amžiaus grupę ir praėjus ne mažiau nei dvejiems metams nuo laimėjimo.
Suaugusieji kūrėjai varžosi dėl „Aukso vainiko“, laureatai paskelbiami Trijų karalių dieną.

Skaityti 1101 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje