Savireklama

Kiaulių maras plinta Pirmo puslapio

  • %AM, %13 %393 %2018 %08:%Birž

Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse toliau plinta afrikinis kiaulių maras (AKM). Šiais metais šalyje jau nustatyti penki židiniai kiaulių laikymo vietose ir 943 vietose laukinėje faunoje – 2335 šernams (2136 nugaišusiems ir 199 sumedžiotiems). Artimiausias maro židinys nustatytas Mažeikių rajone.
Siekiant išvengti maro išplitimo Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje, atliekami patikrinimai visose kiaulių laikymo vietose. Patikrinimus atlieka Kretingos VMVT inspektoriai ir privatūs veterinarijos gydytojai. Apibendrinus patikrų rezultatus, galima daryti išvadą, kad dar ne visi ūkininkai laiku deklaruoja kiaules arba jas įveža į savo ūkį nesuženklintas, be gyvūnų gabenimo važtaraščio ar veterinarijos pažymėjimo. Kiaulių laikytojai bent vieną kartą per einamųjų metų kiekvieno ketvirčio pirmąjį mėnesį privalo į centrinę duomenų bazę (CDB) suvesti arba pateikti VMVT teritoriniam skyriui duomenis apie laikomą kiaulių skaičių, laikymo vietą ir bandą užpildydami GŽ-1 formą. Taip pat šią informaciją galima perduoti seniūnijose ar privatiems veterinarijos gydytojams. Kiaulės prieš perkėlimą į kitą laikymo vietą ar kitą bandą ženklinamos į vieną ausį įsegant vieną dviejų dalių ausų įsagą su bandos numeriu. Išvežus (taip pat atvežus) kiaules, laikytojai duomenis ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo įvykio užregistruoja CDB arba informuoja VMVT teritorinį skyrių užpildydami GŽ-2 ar GŽ-2a formą.
Norint apsisaugoti nuo AKM patekimo į ūkį, svarbu laikytis biologinio saugumo reikalavimų: tvartą aptverti tvora taip, kad ji apsaugotų kiaules nuo kontakto su laukiniais gyvūnais, neleisti pašalinių žmonių į savo tvartą; reguliariai naikinti graužikus; dėvėti tik darbui tvarte skirtus drabužius ir avalynę; kiaules šerti tik termiškai apdorotu pašaru, nešerti žalia žole. Naujo derliaus grūdus nuplikyti arba palaikyti sandėlyje ne mažiau kaip 1 mėnesį, o šiaudus – ne mažiau 3 mėnesius sausoje ir vėdinamoje vietoje. Draudžiama kiaules laikyti lauke. Prie kiekvieno įėjimo į tvartą privalu įrengti dezinfekcinius kilimėlius. Ypač budrūs turi išlikti kiaulių laikytojai, šernų gaišenų radę netoli namų.
Už biologinio saugumo reikalavimų pažeidimus gali būti taikoma administracinė nuobauda, įspėjimas arba bauda. Nustačius AKM, ūkininkams, kurie nedeklaravo gyvulių, nesilaikė biologinio saugumo reikalavimų, kompensacija už nugaišusias ir sunaikintas kiaules nepriklauso.
Jei kiaulė neėda, karščiuoja, yra apatiška, vemia, viduriuoja – ji serga. Įtarus ligą, nedelsiant pranešti privačiam veterinarijos gydytojui, informuoti teritorinę VMVT.

Saugokite savo ūkį nuo afrikinio kiaulių maro !

Asta REKAŠIENĖ
VMVT Kretingos VMVT
vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė

Skaityti 878 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje