Savireklama

„Nuosava“ žemė vis dar gali būti valstybės Pirmo puslapio

  • %AM, %13 %396 %2018 %08:%Birž

 

Laima STONKUVIENĖ

 

Ir mieste, ir ypač kaime dar yra nemažai namų valdų, kuriose pastatai nuosavybės teise priklauso konkrečiam asmeniui, o žemė prie statinių – valstybei. Taip yra todėl, kad piliečiai, nors prieš 25-erius metus už žemę įmokas įmokėjo, jos teisiškai neįformino. Tokių valdų rajone ir mieste yra apie 1000.
„Nuo 1992 metų birželio tuometė Kretingos rajono valdyba leido rajono gyventojams nusipirkti namų valdų žemės sklypus prie gyvenamųjų namų su priklausiniais – ūkiniais pastatais, šuliniais ir t. t. Žmonės reikalingas įmokas sumokėjo, tačiau procedūros iki galo nebaigė, tai yra žemės pirkimo-pardavimo sutarties nepatvirtino pas notarą, jos neužregistravo viešajame registre. Daugelis mano, jog namų valdos žemė jau yra jų nuosavybė, tačiau ji iš tiesų vis dar priklauso valstybei“, – sakė Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Kretingos skyriaus vedėjo pavaduotoja Danutė Grudzinskienė.
Norint namų valdos žemę dabar įteisinti savo vardu, pasak D. Grudzinskienės, mieste yra vienas kelias – turi būti rengiamas žemės sklypo prie nuosavybės teise priklausančių statinių formavimo ir pertvarkymo projektas. Dėl leidimo rengti tokį projektą asmuo turi kreiptis į Savivaldybės administraciją, ji parengtą projektą ir patvirtins. Vėliau, vadovaujantis Savivaldybės patvirtintu planu, privalu atlikti sklypo kadastrinius matavimus, tada su abiem dokumentais reikia kreiptis į NŽT Kretingos skyrių dėl valstybės žemės pardavimo ar nuomos.
Kaimo gyventojai, norintys įteisinti namų valdos žemę, turi dvi galimybes: parengti sklypo formavimo ir pertvarkymo projektą arba pasinaudoti NŽT žemėtvarkos projektu. Be to, dėl leidimo projektavimo darbams reikia kreiptis būtent į NŽT Kretingos skyrių – parengtą projektą tvirtina skyriaus vadovas.
„Kodėl būtina įteisinti namų valdos žemę? Pirmiausia dėl to, kad žemės mokestis už įteisintą žemę yra mažesnis, mokestis už nuomojamą ar naudojamą žemę kasmet didėja. Antra – norint parduoti namų valdą privalu gauti Tarnybos sutikimą. Jeigu asmuo mokesčių už naudojamą žemę nemokėjo, sutikimo, kol nesumokės įsiskolinimo, negaus. Skyriaus sutikimo reikia ir norint atnaujinti valstybinėje žemėje esančius statinius. Trečia – šiandien žemę iš valstybės dar galima nusipirkti tokia pat kaina, kokia ji buvo prieš dvidešimt metų, tik eurais“, – akcentavo D. Grudzinskienė.
Anot jos, pirmą kartą perkant žemę iš valstybės taikomos ir nuolaidos: mieste pensinio amžiaus gyventojai, kurių namų valda – iki 6 arų, už arą gali gauti 50 proc. nuolaidą, dirbantiesiems taikoma 40 proc. nuolaida. Kaimo gyventojui, kurio namų valda yra iki 15 arų, nesvarbu, ar jis pensininkas, ar dirba, taikoma 50 proc. nuolaida. Jeigu neįteisinti ir statiniai, namų valdos žemę Tarnyba įteisins tik pateikus žemės skyrimo individualiai statybai sprendimą. Tiesa, tai galioja tik kaimo teritorijų gyventojams. Mieste įregistruoti namų valdos žemę yra daug sudėtingiau.
„Ta pati tvarka galioja ir daugiabučių namų gyventojams. Miesto daugiabučių gyventojai, norintys įteisinti žemę prie gyvenamojo namo, turi kreiptis į Savivaldybę, kaimo gyventojai – į Nacionalinės žemės tarnybos Kretingos skyrių. Anksčiau minėtos nuolaidos irgi galioja. Noriu akcentuoti, kad žemės dalis bendroje nuosavybėje priklauso nuo gyvenamojo namo ar buto dalies“, – sakė D. Grudzinskienė.
Pavaduotojos teigimu, buvo laikas, kai žemės sklypų kaimo vietovėse planų rengimą finansavo valstybė, žemė prie namų valdų buvo įregistruota Lietuvos Respublikos vardu. Tokių namų valdų savininkams reikėtų ateiti į Kretingos skyrių išsiaiškinti, ar žemė yra įregistruota būtent taip. Tokiu atveju reikės tik pateikti prašymą, išrašą iš registrų centro apie žemėje esančius statinius bei kvitus, jeigu už žemę buvo sumokėta.
„Kaime namų valdų, kur žemė po gyvenamaisiais ar kitais pastatais vis dar priklauso valstybei, yra apie 600, mieste – apie 400. Pernai žemę prie gyvenamųjų namų įteisino 42 Kretingos miesto ir Salantų gyventojai, 2016 metais – 44. Kaime atitinkamai 46 ir 43. Noriu paraginti gyventojus peržiūrėti turimus žemės dokumentus, įsitikinti, kad ji tikrai jiems priklauso nuosavybės teise. Priešingu atveju būtina kreiptis į Skyrių ir žemę įsiteisinti. Primenu, kad namų valdos (kitos paskirties) žemė įteisinama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 metų kovo 9 dienos nutarimu Nr. 260“, – kalbėjo D. Grudzinskienė.

Skaityti 947 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje