Savireklama

Reforma didina biurokratinį aparatą? Pirmo puslapio

  • %AM, %27 %389 %2018 %08:%Birž

 

Kęstutis GABŠYS

 

Nuo liepos 1 d. visoje Lietuvoje keičiasi vaiko teisių priežiūros ir vaiko gerovės užtikrinimo sistema. Po reformos savivaldybėms priklausę vaiko teisių skyriai buvo centralizuoti ir tapo pavaldūs centrinei vaiko teisių apsaugos institucijai – Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai.
Naujosios tarnybos platinamuose pranešimuose spaudai žadama, kad po liepos 1 dienos bus skiriama daugiau dėmesio vaiko teisių pažeidimų prevencijai, informacijos teikimui, konsultavimui, švietimui, paslaugų suteikimui tėvams. Tuo tarpu Kretingos savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus specialistai skundžiasi, kad ministerija nesugeba laiku parengti įstatymų įgyvendinimą užtikrinančių poįstatyminių teisės aktų, o vaiko priežiūros sistemos centralizacija jau pradėjo plėsti biurokratinį aparatą.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pranešime spaudai teigia, kad įsigaliojus naujai vaiko teisių apsaugos užtikrinimo sistemai bus nemažai pozityvių naujovių. Pavyzdžiui, atsakingos tarnybos į galimus vaiko teisių pažeidimus privalės reaguoti visą parą, švenčių ir poilsio dienomis. Įstatymas nurodo, kad asmenys, kurių darbas ar veikla susiję su vaikais, turintys įtarimų ar informacijos apie galimą vaiko teisių pažeidimą (smurtą prieš vaiką ir pan.), privalės apie tai pranešti vaiko teisių apsaugos specialistams, policijai. Nuo birželio 26 dienos veiks bendras informacinis Tarnybos tel. 8 615 88088, kuriuo bus galima pranešti apie vaiko teisių pažeidimus visoje Lietuvoje. „Nuo liepos 1 dienos atsiras atvejo vadybininkai, kurie užtikrins operatyvaus pagalbos organizavimo vaikui ir šeimai inicijavimą ir koordinavimą. Taip pat veiks mobilios komandos, kurias sudarys psichologas, socialinis darbuotojas, specialistas, dirbantis su priklausomybę (-es) turinčiaisiais, ir kurios teiks pagalbą šeimai ir vaikui dėl nustatyto antrojo grėsmės vaikui lygio, paimto iš atstovų pagal įstatymą (tėvų). Visi vaiko teisių apsaugos specialistai vadovausis viena grėsmės vaikui lygio nustatymo tvarka“, – apie sistemos naujoves informuoja Tarnybos komunikacijos specialistė Eglė Juozėnaitė.
Tačiau reformos eiga rodo, kad centralizuodama vaiko teisių apsaugos tarnybas valstybė perima tik inspekcines funkcijas. Juodą darbą – vaiko gerovės ir socialinės apsaugos užtikrinimą toliau įgyvendins savivaldybės. Pastarosios, reaguodamos į teisės aktų pokyčius, jau šiandien yra priverstos didinti darbuotojų skaičių. Ketvirtadienį vyksiančiame Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdyje bus teikiamas svarstyti sprendimo projektas dėl maksimalaus leistino pareigybių skaičiaus padidinimo Kretingos socialinių paslaugų centre. Įgyvendinant vaiko teisių apsaugos sistemos reformą, šiame centre atsiras trys papildomos pareigybės – globos koordinatorius ir du atvejo vadybininkai. „Globos koordinatoriaus ir vieno atvejo vadybininko darbo užmokestis bus finansuojamas iš valstybės biudžeto. Vienam atvejo vadybininkui atlyginimas bus mokamas iš savivaldybės biudžeto“, – sprendimo projekto finansines detales komentavo Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė.
Viena naujai kuriama atvejo vadybininko pareigybė rajono biudžetui per metus įskaitant visus mokesčius kainuos beveik 12 tūkstančių eurų. Be to, Savivaldybės administracija nėra tikra, kad kitais metais visų trijų šiandien įsteigtų pareigybių išlaikymas nebus perkeltas ant savivaldybės pečių. Tačiau kur kas labiau nei finansinės problemos Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėjai nerimą kelia artėjanti nežinomybė. „Ministerija vėluoja rengdama reformą lydinčius poįstatyminius aktus. Iki liepos 1 d. liko kelios dienos, o skyrius iki šiol yra gavęs tik atvejo vadybininkų pareigybinės instrukcijos projektą. Net geriausių norų vedini iki liepos 1 d. šie specialistai dar nebus pradėję dirbti“, – sakė D. Blagnienė.
Tai jau ne pirmas atvejis, kai valdžia, inicijuodama, planuodama ir įgyvendindama reformas, deklaruodama skambius reformų tikslus ir jų būsimą naudą, vėluoja parengti ir priimti visus reikalingus teisės aktus, o reformas įgyvendinančius savivaldybių specialistus palieka nežinioje. Praėjusį penktadienį panašiai elgėsi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, Kretingoje pristatydama ministerijos inicijuotą pedagogų atlyginimų sistemos reformą.

Skaityti 879 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje