Savireklama

Paminklausaugininkai leis žmonėms laisviau kvėpuoti Pirmo puslapio

  • %AM, %27 %392 %2018 %08:%Birž

 

Kęstutis GABŠYS

Paminklosaugos specialistais ketina patikslinti kelių Kretingos rajone esančių istorinių-archeologinių paveldo objektų teritorijų apsaugos zonų ribas. Tai palengvins šiose teritorijose nuosavybę turinčių žmonių ūkininkavimo sąlygas, sumažins biurokratinius trukdžius individualių namų statybai.
Praėjusį antradienį Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje esančius svarbius paveldo objektus lankė Kultūros paveldo centro Duomenų skyriaus Vietų poskyrio vedėjas Antanas Strazdas ir to paties padalinio vyresnysis paminklotvarkininkas Algirdas Skrupskelis. Svečiai iš sostinės apžiūrėjo Naujosios Įpilties, Kašučių, Kiauleikių, Pryšmančių ir Kretingos (Kluonalių) apylinkių paveldo objektus.
Paminklosaugos specialistus kelionėje po rajoną lydėjęs Kretingos rajono savivaldybės administracijos vyr. paminklotvarkininkas Algirdas Mulvinskas „Švyturiui“ išsakė viltį, kad po šio vizito už paveldo apsaugą atsakingos institucijos nustatantys „protingas“ archeologinių objektų apsaugos zonų ribas. „Savivaldybės administracija ne kartą akcentavo, kad paveldo apsaugos institucijos yra nustačiusios per dideles kultūros paveldo objektų apsaugos zonų ribas, kurios labai suvaržo žmonių galimybes ūkininkauti ar vykdyti statybos darbus. Tikimės, kad pamačius padėtį bus lengviau priimami teisingi sprendimai“, – sakė A. Mulvinskas.
Paveldo zonų patikslinimo problema ypač aktuali Kretingoje esančiame Kluonalių mikrorajone. Šioje individualių namų statybai patrauklioje vietoje yra ribojama ūkinė veikla, nes kai kurių archeologų nuomone ji senovėje buvo lydiminės žemdirbystės laukas. Tai yra seniausia žemdirbystės forma, kai žmonės išdegindavo miško plotą, paskleisdavo pelenus kaip trąšą ir ūkininkaudavo. Nualinę dirvą, ieškodavo kito miško ploto, kuriame šį ciklą kartodavo.
Tokių teritorijų archeologiniai tyrimai gali duoti reikšmingos informacijos apie tų laikų žmonių gyvenimo sąlygas ir buitį, tačiau šiandien žmonėms tai sukelia nemažai problemų. Kad gautų statybos leidimą, šioje teritorijoje žemės sklypą įsigijęs žmogus priverstas gaišti laiką bei iš savo kišenės finansuoti s archeologinius tyrimus.
Kluonaliuose vykdytų archeologinių tyrimų metu nepavyko aptikti reikšmingų radinių. Teritorijos apžiūros metu A. Skrupskelis išreiškė nuomonę, kad dėl statybų plėtros, jau atliktų archeologinių tyrimų, šios teritorijos apsauga nebėra tikslinga. Paveldo centro specialistai ketina pateikti rekomendaciją Kluonaliuose esančios paveldo teritorijos apsaugą panaikinti arba jos teritoriją gerokai sumažinti. Tiesa, šią rekomendaciją turės apsvarstyti ir patvirtinti Vertinimo taryba prie Kultūros paveldo departamento.

Skaityti 805 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje