Savireklama

Detektyvas Jokūbave: nuotekos teka neegzistuojančia trasa Pirmo puslapio

  • %AM, %28 %464 %2018 %10:%Lie

 

Aistas MENDEIKA

Jokūbavo gyventojai palankiai nusiteikę dėl būtinybės savo sodybas prijungti prie centralizuotų vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų, neseniai įrengtų Europos Sąjungos paramos lėšomis. UAB „Kretingos vandenys“ specialistų teigimu, didžioji dalis jokūbaviškių tai jau padarė. Tačiau vis dar naudojamasi ir sovietiniais metais įrengtomis nuotekų šalinimo trasomis. Ši vieša „paslaptis“ atskleista trečiadienį, kai kaime lankėsi tikrintojai.
UAB „Kretingos vandenys“ specialistai kartu su aplinkosaugininkais bei viešosios tvarkos pareigūnais periodiškai lanko rajono gyventojus ir ragina jungtis prie centralizuotų vandentiekio bei nuotekų šalinimo tinklų. Bendrovės „Kretingos vandenys“ duomenimis, Jokūbave centralizuotų tinklų paslaugomis dar nesinaudoja apie 30 sodybų. Pasak įmonės investicijų ir plėtros inžinierės Silvijos Lukauskienės, daugumos sodybų šeimininkai jau turi parengtus projektus, tačiau jiems iškyla įvairių problemų, trukdančių susitvarkyti.
„Dažniausiai skundžiamasi lėšų stygiumi, nes reikalingas ne tik projektas, bet ir nuo pastato iki centralizuotos trasos pakloti vamzdžius. Projektas kainuoja tik 54,76 euro, daugiau žmonėms tenka pakloti už tranšėjos iškasimą, jeigu jie negali to padaryti savo jėgomis“, – teigė S. Lukauskienė.
Kai kuriose sodybose įrengti individualūs nuotekų šalinimo įrenginiai, kur nuotekos suteka į specialius rezervuarus. Pasak S. Lukauskienės, pastarieji turi būti prižiūrimi, tvarkingi, nuotekų surinkimo šuliniai sandarūs.
Tačiau vien pasakyti ar parodyti, kad tokie įrenginiai yra ir tvarkingi, ir prižiūrimi, nepakanka. Atvykusiems UAB „Kretingos vandenys“ specialistams sodybų šeimininkai privalo parodyti mokėjimo už nuotekų išsiurbimą ir išvežimą kvitus. Tad samdyti kaimyną ar kokį pažįstamą, turintį reikalingą techniką, bet nesudariusio sutarties su UAB „Kretingos vandenys“, vargu ar verta. Tai kainuotų galbūt ir pigiau, tačiau tektų aiškinti, kur iškeliauja nuotekos, o neįrodžius gresia nuobaudos.
Stokojantiems lėšų, tačiau norintiems savo sodybas prijungti prie centralizuotų tinklų, bendrovė „Kretingos vandenys“ siūlo pasinaudoti jos teikiama tranšėjų iškasimo ir vamzdžių paklojimo paslauga. Juolab, kad už ją galima mokėti ir dalimis – išsimokėtinai.
Trečiadienio vizito į Jokūbavą metu kai kuriose sodybose apžiūrėti nuotekų surinkimo šuliniai ne tik buvo nesandarūs. Paaiškėjo, pasak gyventojų, vieša paslaptis – naudojamasi sovietiniais metais įrengtomis nuotekų šalinimo trasomis.
Anot „paslaptį“ atskleidusių jokūbaviškių, apie 1988 metus kaime buvo įrengta nuotekų šalinimo trasa, kuria iš šulinių nuotekos turėjo tekėti į specialią valyklą. Tačiau darbai iki galo nebuvo baigti ir oficialiai sistema veikti nepradėjo. Bet dauguma gyventojų prie šios trasos buvo prisijungę ir jų nuotekos sėkmingai teka iki šiol.
Suprantama, kažkada statyta, bet neveikianti valykla savo funkcijų nebeatlieka, o nuotekos esą keliaujančios į tvenkinį. Ar tokia situacija yra ir dabar, ar neteršiamas tvenkinys, atrodo, teks išsiaiškinti aplinkosaugininkams.
UAB „Kretingos vandenys“ laikinai direktoriaus pareigas einantis Tomas Lapė „Švyturiui“ teigė, jog įmonė Jokūbave nėra perėmusi jokių senų nuotekų trasų.
„Jei prieš 30 metų ir buvo pakloti kokie nors vamzdžiai, vargu ar šiandien jie dar gali būti naudojami. O jeigu iš tikrųjų kurie nors gyventojai yra prie jų prisijungę, tai tuo užsiimti ir aiškintis turėtų aplinkosaugininkai“, – tikino T. Lapė.
Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento Kretingos rajono agentūros vadovas Ričardas Kašėta „Švyturį“ patikino, jog kartu su UAB „Kretingos vandenys“ bei Žalgirio seniūnijos vadovais ši situacija bus analizuojama, mėginama surasti kokius nors dokumentus, trasų brėžinius ir galvojama, kaip problemą išspręsti.
„Gyventojai turėtų prisijungti prie naujos nuotekų šalinimo trasos pagal visus reikalavimus. Tada jiems nekiltų jokių problemų. O ar senąja trasa tekančios nuotekos neteršia Jokūbavo tvenkinio, tikrai aiškinsimės“, – sakė R. Kašėta.

Skaityti 1247 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje