Savireklama

Parko lankytinose vietose trūksta tvarkos Pirmo puslapio

  • %AM, %28 %469 %2018 %10:%Lie

 

Kęstutis GABŠYS

Salantų regioninio parko teritorijoje esantys gamtos ir kultūros paveldo objektai yra vieni iš lankomiausių Kretingos rajono savivaldybės turistinių traukos objektų. Redakcijoje apsilankę rajono svečiai piktinosi, kad Direkcijos reklamuojamuose lankytinuose objektuose akivaizdžiai trūksta tvarkos. Sekdami „karštomis pėdomis“ aplankėme Imbarės seniūnijoje esantį Kalnalio apžvalgos bokštą ir Skuodo rajono savivaldybėje esantį Šauklių riedulyno pažintinį taką. Tenka konstatuoti, kad šiuose objektuose iš tiesų stinga šeimininko rankos. Valstybės institucijos, išleidusios didžiules lėšas pažintinių takų ir kitų įrenginių statybai, neturėtų jų palikti likimo valiai.

Pasitiko suniokotais turėklais
Salantų regioninio parko direkcijos interneto svetainėje teigiama, kad 2006 metais Kalnalio kaime, Salantų regioninio parko direkcijos iniciatyva, pastatytas penkiolikos metrų aukščio apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria nuostabi Salanto upės senslėnio panorama. Regioninio parko direkcija, tokioje gražioje vietoje sugebėjusi pastatyti apžvalgos bokštą, jo papėdėje pamiršo pastatyti šiukšlinę, todėl pirmiau nei Salanto upės senslėnio panorama čia atvykusius turistus pasitinka besimėtančios šiukšlės ir panaudoti popieriniai kavos puodeliai.
Sužavėtas atsiveriančia panorama turistas rizikuoja smarkiai susižaloti ranką, nes kai kurios apžvalgos bokštelio turėklų rankenos jau yra gerokai papuvusios arba jų vietoje liko styroti tik kažkada turėklų rankenas laikę varžtai. Užlipus į apžvalgos bokštą atsiveriantis vaizdas yra nuostabus. Jis atperka visus anksčiau patirtus nemalonius įspūdžius, tačiau aprašyti faktai vis vien lieka šaukštu deguto, gadinančiu statinę tobulo skonio medaus.

Stichija ar vandalai?
Turistus, iš Kretingos rajono bandančius pasiekti Šauklių riedulyno pažintinį gamtos taką, pasitinka klaidinanti nuoroda. Kelio ženklas „Vaizdinga vietovė“ galbūt yra pastatytas pagal visus Kelių eismo taisyklių reikalavimus, tačiau intuityviai siūlo vairuotojui sukti čia pat į keliuką, kuris veda ne į riedulyną, o į apleistas kolūkio fermas.
Salantų regioninio parko interneto svetainėje sakoma, kad tai – natūrali paskutinio ledynmečio suformuota 79 ha teritorija, dar vadinama Lietuvos tundra, kurioje savo pirmykštėje padėtyje gana tolygiai pasiskirstę slūgso 0,3–1 m ar net 3 m skersmens akmenys. Tarp jų auga itin vešlūs, aukšti, net 6 metrus siekiantys, įvairiausių formų kadagiai, sudarantys ištisus sąžalynus.
Turistų labui čia yra įrengtas dviejų kilometrų ilgio pažintinis gamtos takas, kuriame akį labiausiai traukia išvartyti informacinių nuorodų vaidmenį turėję atlikti į žemę įkasti rąstai. Kai kurie iš jų išversti net su betoniniais pamatais. Kyla klausimas, ar šiuos rąstus išvartė stichija, ar tai yra čia apsilankiusių vandalų darbas?
Pažintinio kelio pabaigoje lankytojams įrengtas medinių lentų takas ir pastatytas apžvalgos bokštas. Medinių lentelių take jaučiama rūpestingo šeimininko ranka, matosi, kad supuvusios tako lentos nuolat keičiamos. Kai kuriose vietose neseniai pakeisti ištisi tako segmentai, ką rodo net surūdyti nespėjusios tvirtinimo sriegės. Norom nenorom imi stebėtis, kodėl Salantų parko lankytinus objektus prižiūrintys asmenys aktyviai tvarko lentų taką, bet visiškai nekreipia dėmesio į išvartytas nuorodas, kurios turistui labai svarbios?

Laukia ES pinigų
Už minėtų lankytinų objektų tvarkymą ir priežiūrą atsakingos Salantų regioninio parko direkcijos vadovas Modestas Šečkus „Švyturiui“ teigė, kad direkcijos darbuotojai kiekvieną pavasarį aplanko minimus objektus ir pagal turimas galimybes juos remontuoja. „Kalnalio apžvalgos bokštas iš tikrųjų nuo laiko yra truputį „pavargęs“. Direkcija, panaudodama Europos Sąjungos lėšas, planuoja įrengti pažintinį taką, kuris sujungtų Kalnalio gyvenvietę su Imbarės piliakalniu. Šios programos metu Kalnalio apžvalgos bokštas turėtų būti prikeltas naujam gyvenimui“, – sakė regioninio parko direkcijos vadovas.
Apie Šauklių pažintiniame take išvartytus stulpus M. Šečkus teigė sužinojęs tik iš redakcijos. Jis spėja, kad čia vėl bus pasidarbavę vietos vandalai. „Prieš keletą metų turėjome problemų su vietos jaunimo grupele, kuri niokojo pažintinio tako įrangą. Statėme vaizdo stebėjimo kameras, su jaunimu pasikalbėjome. Turto niokojimas tuo metu lyg ir baigėsi. Gali būti, kad vandalai vėl įsisiautėjo“, – spėliojo parko direktorius. Pats M. Šečkus šiuo metu atostogauja, tačiau patikino, jog darbuotojų paprašys nuvykti į Šauklių riedulyną, įvertinti žalą ir organizuoti tvarkymo darbus.

Skaityti 1102 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje