Savivaldybės „kalamos prie kryžiaus“ Pirmo puslapio

  • %AM, %22 %262 %2018 %05:%Spa

Aistas MENDEIKA
Norint ramiai, be didelių pasikeitimų, galinčių sukelti nemažą pasipiktinimo bangą, pragyventi kitąmet, savivaldybės piniginėje turės atsirasti daugiau kaip pusė milijono eurų. Jie turėtų būti skirti rajono ugdymo įstaigų valdymui. Kitaip tariant tam, kad nereikėtų drastiškai naikinti kai kurių etatų, atleisti darbuotojų ar net ant mažųjų ugdymo įstaigų durų kabinti spynų.
Šalies Vyriausybė nusprendė, jog švietimo sistemą finansuoti turi ne tik valstybės biudžetas, bet ir savivaldybių piniginės, todėl sugalvotas naujas pinigų skirstymo modelis. Jei savivaldybės nori turėti ir mažesnes ugdymo, kuriose vaikų skaičius nesiekia nustatytos ribos, įstaigas, prie jų finansavimo turi prisidėti ir savais pinigais.
Praėjusį mėnesį įvykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje politikai nesiryžo priimti politinio sprendimo, pagal kurį būtų sumažinti kai kurių ugdymo įstaigų etatai, taip stengiantis kompensuoti išlaidas kitoms įstaigoms. Akivaizdu, jog politikai pabūgo galimos visuomenės reakcijos, todėl nutarta sudaryti darbo grupę, kuri dar kartą paieškotų kokios nors išeities.
Pasak Savivaldybės mero Juozo Mažeikos, darbo grupė svarstė įvairius variantus, tačiau galutinė išvada nelabai skiriasi nuo praėjusiame Tarybos posėdyje svarstyto sprendimo projekto.
„Pagal būsimam Tarybos posėdžiui parengtą sprendimo projektą, ugdymo įstaigų direktorių etatai lieka kaip buvę. Tačiau įstaigose, kuriose yra iki 120 vaikų, darbo grupė siūlo direktorių pavaduotojų neskirti. Visų kitų etatų skaičius turėtų likti toks pat“, – teigė J. Mažeika.
Palyginti su Švietimo ir mokslo ministerijos rekomendacijomis, toks pasikeitimas rajono švietimo sistemoje būtų labai švelnus ir leistų sutaupyti nedaug lėšų. Neišvengiamai ateityje teks sugrįžti prie ugdymo įstaigų pertvarkos, kuri bent jau šių metų pradžioje buvo atidėta „vėlesniam laikui“. Anot mero J. Mažeikos, norint įgyvendinti rekomendacijas, pirmiausia būtina sutvarkyti ugdymo įstaigų pertvarkos planą.
Daugelyje kitų savivaldybių ugdymo įstaigų pertvarka gerokai pasistūmėjusi į priekį, mažosios įstaigos paverstos skyriais, prijungtos prie didesnių ir turi bendras valdymo struktūras. Pasak J. Mažeikos, Kretingos rajone yra mažų ugdymo įstaigų, turinčių savo buhalterijas, vadovus ir dirbančių kaip atskiri juridiniai vienetai.
„Mes kol kas tokių pakeitimų nedarome. Tačiau darbo grupė įpareigojo Švietimo skyrių tęsti ugdymo įstaigų plano įgyvendinimo procedūras, vykdyti stebėseną, o vėliau teikti Tarybai konkrečius pasiūlymus. Visa tai jau turėtų būti daroma kitąmet“, – teigė J. Mažeika.
Vis dėlto, anot mero, galimybių ugdymo įstaigose sumažinti valdymo išlaidas yra, tačiau jos labai glaudžiai susijusios su šių įstaigų pertvarka.
Dabar Tarybai teikiamame sprendimo projekte nenumatyta mažinti bibliotekininkų ar kitų etatų, išskyrus direktorių pavaduotojų tose ugdymo įstaigose, kuriose yra mažiau nei 120 vaikų. Anot mero, darbo grupė kokio nors drastiško etatų mažinimo nesiūlo.
Vis dėlto Savivaldybės biudžeto prisidėjimas prie ugdymo įstaigų valdymo finansavimo kitais metais bus reikalingas ir gana nemažas. Mero nuomone, jis turėtų siekti apie pusę milijono eurų. Iš kur juos gauti, ilgai galvoti nereikia – teks kažkiek sumažinti lėšas kitoms sritims.
Kam kitąmet skiriamos lėšos bus „apkarpytos“, kol kas dar nesvarstyta. Ši funkcija guls ant Savivaldybės administracijos pečių, nes sprendimo projektą dėl Savivaldybės biudžeto tvirtinimo pirmiausia rengia ji. Vėliau prisijungs Tarybos komitetai.
„Mano nuomone, tai nėra labai sudėtinga. Pirmiausia žiūrima į pagrindines būtiniausias išlaidas – darbo užmokestį biudžetinių įstaigų darbuotojams, mokesčius, į išlaidas, kad įstaigos tinkamai funkcionuotų, o toliau į įvairias investicijas. Todėl lėšos gatvių, pastatų remontams, kitiems darbams tikriausiai jau bus mažesnės“, – sakė J. Mažeika.
Neseniai Kultūros ministerijoje pasirašytas memorandumas irgi patuštins rajono piniginę. Palyginti su išlaidomis ugdymo įstaigų valdymui, kultūros ir meno darbuotojams skiriamos lėšos bus tik lašas jūroje. Ministerija įsipareigojo papildomai skirti 34 tūkst. eurų, o Savivaldybei teks prisidėti 45 tūkst. eurų. Resursų bus ieškoma ten pat.
Pasak J. Mažeikos, Kultūros ministerijos parodyta iniciatyva padidinti kultūros ir meno darbuotojų atlyginimus yra sveikintina, juk niekas nenori, kad tai nebūtų daroma. Be to, panašiai numatoma padaryti ir socialinėje srityje didinant finansavimą neįgaliesiems su sunkia negalia prižiūrėti. Iki šiol tai darydavo tik Socialinių reikalų ir darbo ministerija, o dabar siūloma prisidėti ir savivaldybėms. Atrodo, jog panaši situacija susiklostys ir sveikatos apsaugos srityje. Tačiau keistoka tai, kad ministerijos savo iniciatyvas stengiasi įgyvendinti savivaldybių sąskaita, nes joms skiriamos gyventojų pajamų mokesčio dalies didinti nesiruošiama.
„Iš valstybės biudžeto skiriama procentinė dalis lieka nepakitusi, o savivaldybėms funkcijų pridedama papildomai. Vadinasi, savivaldybių galimybės investuoti į savo infrastruktūrų plėtrą tampa vis labiau suvaržytos. Situacija yra tokia, kokiai aš kardinaliai nepritariu. Jei savivaldybėms atsiranda daugiau funkcijų, turi sekti ir papildomos lėšos. To, deja, nėra. Memorandumu savivaldybių merai pastatomi prieš gyventojus, nes niekas juk nenori, kad žmonės uždirbtų mažiau. Nepasirašęs memorandumo bet koks meras būtų „prikaltas prie kryžiaus“. Vis dėlto, mano nuomone, toks metodas yra netinkamas“, – teigė J. Mažeika.
Atrodo, programuojama įdomi situacija, kurioje vargu ar savivaldybės ką nors laimės, ypač jų vadovai. Pasak J. Mažeikos, akivaizdu, kad didesnius atlyginimus gaunantys žmonės bus patenkinti, jie dėkos už tai vyriausybei, o savivaldybių vadovus kritikuos dėl nepakankamai sparčiai remontuojamų gatvių, tvarkomų šaligatvių ar dėl kitų nepadaromų darbų. Ir vargu ar kas atkreips dėmesį į tai, kad atlyginimai padidėjo būtent jų sąskaita.

Skaityti 1016 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje