Savireklama

Bajorai kyla į karą Pirmo puslapio

  • %PM, %18 %764 %2017 %17:%Bal

Kęstutis GABŠYS

Kretingos miesto pakraštyje įsikūrusioje Bajorų gyvenvietėje tvenkiasi karo debesys. Vietos gyventojus papiktino verslininkų ketinimai „Kretingos grūdų“ pašonėje statyti panaudotų tepalų perdirbimo gamyklą. Dėl savo gyvenamosios aplinkos kokybės labiausiai nuogąstauja sodų bendrijų „Vienybė“ ir „Draugystė“ sklypų savininkai. Verslininkai tikina, kad planuojama gamykla yra moderni ir saugi, mini kuriamas darbo vietas ir sutvarkytą aplinką bei žada remti rajono sportinę veiklą. Savivaldybės vadovai žada viską nuodugniai išstudijuoti ir priimti teisingą ir išmintingą sprendimą.
Faktinė informacija
Balandžio 11 dieną Kretingoje buvo pristatyta Kretingoje planuojamos statyti panaudotų tepalų perdirbimo gamyklos poveikio aplinkai (PAV) ataskaita. Naujoji gamykla turėtų įsikurti Briedžių gatvės 6 ir 2A sklypuose palei geležinkelį į pietus nuo „Kretingos grūdų“ gamybinio komplekso link geležinkelio pervažos. Gamyklą ir artimiausią gyvenamąjį namą, esantį Briedžių g., skirtų tik 30 metrų.
Per metus bendrovė įvairiomis technologijomis perdirbtų 24 tūkstančius tonų panaudotų tepalų ir alyvos. Įmonėje būtų sukurta apie 30 naujų darbo vietų. Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje teigiama, kad planuojama ūkinė veikla ir jos poveikis aplinkai neviršys įstatymais nustatytų reikalavimų.
Kalbinti teritorijų planavimo ekspertai „Švyturiui“ teigė, kad savivaldybės vadovybė gali spręsti, ar poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą svarstyti politiniu lygiu (rajono taryboje), ar palikti teisę dėl jos apsispręsti administracijos direktoriui. Jei poveikio aplinkai vertinimo ataskaita būtų svarstoma rajono taryboje, tai būtų paskutinis politinis veiksmas, kuriuo Kretingos rajono taryba gali pritarti arba neleisti naujos gamyklos statybos. Vėliau prasidės teritorijų planavimo procesas, kuriame bus sprendžiami tik techninio pobūdžio klausimai. Nustatyta tvarka parengus teritorijų planavimo dokumentus, administracijos direktorius juos turės patvirtinti.
Seniūnaitis buria kariauną
Bajorų gyventojus į kovą buria „Vienybės“ sodų bendrijoje gyvenantis Kretingos miesto seniūnijos Briedžių gatvės seniūnaitis Stasys Šauklys. Seniūnaičio nuomone, tokia veikla užsiimanti įmonė bus pastatyta per arti gyvenamųjų namų ir dviejų sodų bendrijų. S. Šauklio teigimu, poveikio aplinkai ataskaita buvo pristatyta slapčia ir gyventojai neturėjo galimybės šiame pristatyme dalyvauti. „Apie poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos pristatymą sužinojau atsitiktinai. Nebuvo galimybės į susirinkimą atsivesti daugiau žmonių, kad jie iš pirmų lūpų išgirstų apie planuojamą veiklą. Ataskaitos pristatyme dalyvavome penki asmenys, aš, vienas mano bendruomenės aktyvistas, „Kretingos grūdų“ direktorius ir dar keli žmonės. Dabar mums skirtas tik 10 dienų laikotarpis pareikšti savo nuomonę ir pastabas”, – procedūrinėmis problemomis skundėsi seniūnaitis.
Pašnekovo įsitikinimu, tokia gamykla yra statoma per arti gyvenamųjų namų. Apylinkių gyventojai baiminasi dėl kvapų, kurie sklistų iš gamyklos, o avarijos atveju galimai būtų užterštas gyventojų naudojamas šulinių vanduo. „Mūsų sodų bendrijoje „Vienybė” yra 200 sklypų, sodų bendrijoje „Draugystė“ – 500 sklypų, keli gyvenamieji namai stovi Briedžių gatvėje. Mes visi čia gyvenantys žmonės neturime centralizuotai tiekiamo vandens ir naudojame šulinių vandenį. Kokios įtakos planuojama ūkinė veikla turės mūsų geriamojo vandens kokybei, šiandien negali pasakyti niekas“, – teigė S. Šauklys.
Apie planuojamą statyti gamyklą seniūnaitis informavo savo ir kaimyninių „Draugystės“ sodų bendrijų narius, aplinkinių namų gyventojus. Prieš naujos gamyklos atsiradimą protestuojantys gyventojai renka parašus, kuriuos ketina įteikti rajono valdžiai.
Bus aktyvūs bendruomenės nariai
Tepalų perdirbimo gamyklą planuojančios statyti įmonės interesus atstovaujančios bendrovės UAB „Nuta“ direktorė Alina Adomaitytė su tokiais gyventojų nuogąstavimais nesutinka. „Planuojama statyti gamykla yra moderni ir bus saugi. Šią gamyklą statantys investuotojai jau turi veikiančią analogišką gamyklą Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Ten planavimo procesai ir ekologiniai reikalavimai yra gerokai griežtesni“, – teigė bendrovės direktorė.
Bendrovė investicijoms pasirinko Kretingą, kadangi jai buvo svarbus priėjimas prie Klaipėdos uosto, o Kretingos rajono politinė valdžia ir administracija buvo draugiškai nusiteikusi šio projekto atžvilgiu. „Jei rajono bendruomenė bus draugiška ateinančių investuotojų atžvilgiu, bus sukurtos naujos darbo vietos, sutvarkyta aplinka. Investuotojai yra solidūs, socialiai atsakingi verslininkai. Su rajono valdžia jau sutarta dėl paramos rajono sportui. Investuotojai ketina būti aktyviais bendruomenės nariais ir naujos įmonės naudą pajus visi rajono gyventojai“, – teigė A. Adomaitytė. Jei investicijų planai rajono savivaldybėje neužstrigs, statybos darbus ketinama pradėti po pusės metų.
Savivaldybė skaitys ir spręs
Kretingos rajono meras Juozas Mažeika „Švyturiui“ patvirtino, kad Kretingos rajono savivaldybėje buvo pristatyta šios įmonės statybos poveikio aplinkai vertinimo ataskaita. Mero teigimu, bendrovė prieš kelis metus domėjosi tokios gamyklos statybos klausimais, tačiau procesai ilgai nejudėjo iš mirties taško. „Detalią informaciją turinti Kretingos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėja Reda Kasnauskė šiuo metu atostogauja. Jai grįžus į darbą analizuosime įmonės pateiktą medžiagą ir spręsime dėl pritarimo tokiai veiklai“ , – situaciją komentavo rajono meras.
J. Mažeika akcentavo, kad šiuo metu sunku pasakyti, ar poveikio aplinkai vertinimo ataskaita bus teikiama svarstyti rajono tarybai. Kadangi jis su poveikio aplinkai vertinimo ataskaita nespėjęs susipažinti, nuomonės dėl šios įmonės atėjimo į Kretingos rajoną dar neturi.

Skaityti 1269 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Gegužė 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mes Facebooke