Savireklama

Žvėrių daroma žala pjudo medžiotojus ir ūkininkus Pirmo puslapio

  • %AM, %12 %482 %2017 %10:%Lie

Kęstutis GABŠYS

Sovietinius laukinių žvėrių medžioklės principus įtvirtinantis medžioklės įstatymas kelia konfliktus tarp privačios žemės ir miško savininkų bei apylinkėse laukinius žvėris medžiojančių medžiotojų būrelio narių. Pasirodo, pamiškėje žemės ūkio kultūras auginantis ūkininkas, net ir turėdamas medžiotojo bilietą bei teisę turėti medžioklinį šautuvą, negali medžiojimo būdu saugoti savo pasėlių, o yra priverstas prašyti malonės medžiotojų būrelio narių. Pastarieji, vadovaudamiesi išimtinai savo susikurtomis būrelio vidaus taisyklėmis ir valdymo organų sprendimais, sprendžia, ar (kaip) jie medžios į ūkininko pasėlius bandančius patekti laukinius žvėris. Vienintelis dalykas, ko gali tikėtis tokia tvarka nepatenkintas ūkininkas, kad medžiotojų būrelis turės atlyginti laukinių žvėrių padarytus nuostolius.
Narystė būrelyje nepadeda
Ūkininkas Irvinas Paulauskas nuo 2012 m. yra Kretingos medžiotojų būrelio „Šilo ragas“ narys, tačiau ir jam būrelio vadovybė saugoti pasėlių savo žemėje, esančioje Žalgirio seniūnijos Žutautų kaime, leidimo neduoda.
„Kol 2014 metais netapau ūkininku, nesupratau ūkininkų skundų medžiotojų būreliams dėl jų pasėliams daromos žalos. Kai pats pradėjau kelti klausimus dėl pasėlių apsaugos, prasidėjo konfliktai su „Šilo rago“ vadovybe. Birželį man buvo pasakyta, kad 14 būrelio narių, priklausančių „Bumbulinės“ grupei, kur yra ir mano pasėliai, nepageidauja su manimi medžioti. Tuo pačiu būrelio vadovybė pareiškė, kad ji neprivalo man išduoti leidimo pačiam medžioti į pasėlius besikėsinančių šernų. Taigi, neleidžia medžioti man, bet ir kiti būrelio nariai nemedžioja ir mano pasėlių nesaugo“ , – kalbėjo I. Paulauskas.
Ūkininko teigimu, repelentus jis naudoja, tačiau ši priemonė, jo nuomone, nėra veiksminga. Efektyviausiai pasėlius nuo šernų saugo tik medžioklė. Neseniai ūkininkas pastebėjo, kad į jo kviečių lauką jau pradėjo žvalgytis šernai. Siekdamas išvengti didesnių nuostolių, I. Paulauskas informavo Žalgirio seniūniją apie galimą laukinių žvėrių daromą žalą.
Žalos nerado, problemos neišsprendė
Reaguodama į I.Paulausko skundą, ūkininko laukuose lankėsi Savivaldybės komisija, kuriai vadovauja Kretingos savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Ženeta Seniūnienė. Vedėja „Švyturiui“ teigė, kad I. Paulausko sklype laukiniai šernai iš tikrųjų lankėsi, bet pasėlių kol kas nenuniokojo. „Kviečiai kol kas nėra pasiekę pieninės brandos stadijos, todėl šernams jie dar nėra maistingi. Taigi, kad pasėliams būtų padaryta nuostolių, neužfiksuota“ , – teigė vedėja.
Tikėtina, kad šernai laukuose vėl gali pasirodyti, kai tik kviečiai pasieks pieninę brandą. Žalos nustatymo procese dalyvavęs naujai išrinktas medžiotojų būrelio vadovas Romualdas Jablonskis pareiškė, kad būrelio vidaus tvarkos taisyklėse nėra numatyta galimybė būreliui priklausantiems ūkininkams gauti leidimus medžioti ir taip saugoti savo pasėlius. „Dėl dviejų būrelyje esančių ūkininkų taisyklių nekeisime“, – teigė būrelio vadovas.
Pasak R. Jablonskio, I. Paulauskas privalo oficialiai raštu kreiptis į būrelį, kad būtų saugomi jo pasėliai. Gavę tokį prašymą reikalaus, kad I. Paulauskas įrengtų ir tinkamoje vietoje medžiotojams pastatytų medžiojimo bokštelį. Į I. Paulausko repliką, esą jis buvo pastatęs bokštelį, kurį nežinomi asmenys nuvilko į kitą sklypą, būrelio vadovas atsakė, kad tuo metu jis būreliui dar nevadovavo, todėl situacijos nekomentuos. Peršasi mintis, kad nesutarimai tarp I.Paulausko ir medžiotojų būrelio „Šilo ragas“ nesibaigė ir įvairių skundų bei prašymų sulauks dar ne viena institucija.

Skaityti 1159 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Liepa 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Mes Facebooke