Savireklama

Nelanksti Darbo birža atima teisę į pašalpą? Pirmo puslapio

  • %AM, %12 %485 %2017 %10:%Lie

Kęstutis GABŠYS

Augant Lietuvos ekonomikai, rajono ir visos šalies verslininkai skundžiasi, kad jiems trūksta darbo rankų. Darbuotojai akcentuoja, kad siūlomas darbo užmokestis yra neadekvatus kainoms, todėl yra linkę pasirinkti emigraciją. Tačiau kiekvieno rajono darbo biržose yra prisiregistravusių ilgalaikių bedarbių, kurie negali rasti darbo ilgiau kaip metus. Tokie žmonės gyvena iš savivaldybės mokamų socialinių pašalpų. Jie pavyzdingai dalyvauja viešųjų darbų programose, tačiau dėl įvairių priežasčių atsisako jiems siūlomo darbo. „Švyturį“ pasiekė informacija, kad Klaipėdos teritorinės darbo biržos Kretingos skyriaus specialistai tokiems bedarbiams siūlo trumpam išsibraukti iš darbo ieškančiųjų sąrašo. Tačiau vos kelias dienas iš minėto sąrašo „iškritęs“ asmuo tris mėnesius netenka teisės gauti savivaldybės skiriamą socialinę pašalpą, taip pat kompensacijas už šildymą ir karštą vandenį. Atsakingų institucijų specialistai patvirtino, kad būtent taip ir yra.
Nuskriaudžiama visa šeima
Kretingos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėja Danutė Blagnienė teigė, kad su tokia Darbo biržos Kretingos skyriaus veiklos praktika susiduria. Per metus būna apie 20 tokių atvejų. Darbo biržos specialistų paklausę ir trumpam iš bedarbių sąrašo išsibraukę bedarbiai praranda teisę gauti savivaldybės skiriamą socialinę pašalpą bei kompensacijas.
Pasak vedėjos, labai dažnai pašalpos besikreipiantys asmenys negali paaiškinti priežasties, kodėl darbo biržoje jiems buvo pasiūlyta laikinai išsibraukti iš sąrašų ir po kurio laiko įstaigoje registruotis iš naujo. „Mūsų nuomone, darbo biržoje registruojasi ne vien tokie asmenys, kurie piktybiškai vengtų darbo ir norėtų gyventi tik iš pašalpų. Tiesiog žmogui gal tuo metu yra sunkus periodas, kai pašalpa – vienintelis pragyvenimo šaltinis. Darbo birža, kaip teigia skyriaus klientai, visiškai neaišku dėl kokių priežasčių perregistravę bedarbį, vienintelį tuo metu tą pragyvenimo šaltinį atima iš visos šeimos, vadinasi, ir vaikų“, – kalbėjo D. Blagnienė.
Stinga motyvacijos
Tuo tarpu Darbo biržos specialistai šią problemą vertina kitaip. Klaipėdos teritorinės darbo biržos Kretingos skyriaus vedėjos pavaduotoja Rima Gužauskienė griežtai paneigė teiginius apie tai, kad darbo biržos specialistai galėtų rekomenduoti rajono ilgalaikiams bedarbiams trumpam išsiregistruoti iš darbo biržos.
Jos nuomone, taip teigdami ilgalaikiai ir nemotyvuoti bedarbiai socialinėms tarnyboms teisinasi, kodėl jie savo noru pasitraukė iš darbo biržos. R. Gužauskienės žodžiais, tikroji tokio „savanoriško pasitraukimo“ priežastis galėtų būti ta, kad bedarbiai nenori, jog darbo biržos specialistai pateiktų rekomendaciją įsidarbinti, o darbo atsisakius, asmuo iš bedarbių sąrašo būtų išbrauktas net šešiems mėnesiams.
„Šiandien Kretingoje ir Palangoje yra oficialiai užregistruotos 45 laisvos darbo vietos. Tačiau kai jas pasiūlome darbo ieškančiam asmeniui, išgirstame šimtą priežasčių, kodėl jis šio darbo negali dirbti. Būna, kad prirėmus prie sienos konkrečiais darbo pasiūlymais toks asmuo parašo prašymą ir savo noru pasitraukia iš darbo biržos“, – teigė Darbo biržos atstovė.
Darbdaviai skundžiasi
Klaipėdos teritorinės darbo biržos direktorius Mindaugas Skritulskas irgi neigė galimybę, kad ilgalaikiai bedarbiai gali patirti neformalų darbuotojų spaudimą išsiregistruoti iš bedarbių gretų todėl, kad Darbo biržos Kretingos skyrius siekia kokių nors „iš viršaus“ nuleistų veiklos tikslų. „Prieš dvejus metus nustojome vertinti mūsų skyrių veiklą pagal ilgalaikio nedarbo rodiklius, todėl manipuliuoti bedarbiais siekiant parodyti geresnius veiklos rezultatus Kretingos skyriui nėra jokio tikslo“, – teigė M. Skritulskas.
Direktorius akcentavo, kad vadovaujantis teisės aktų reikalavimais, darbo birža privalo rekomenduoti tinkamą (!) darbo vietą, esančią 30 kilometrų atstumu. Kadangi Kretingos rajono savivaldybė yra šalia Palangos ir Klaipėdos, Kretingos rajono bedarbiai patiria didesnį darbo biržos darbuotojų spaudimą įsidarbinti tuose miestuose, tačiau dažniausiai ilgalaikiams bedarbiams stinga motyvacijos dirbti.
„Žmonės skundžiasi, kad darbo birža jiems nesuranda darbo. Mums tuo tarpu skundžiasi darbdaviai, kad į laisvą darbo vietą mūsų įstaigos atsiųstas kandidatas darbdavį remia prie sienos reikalaudamas, kad pastarasis pasirašytų, jog kandidatas darbui netinka“ , – pasakojo M. Skritulskas. Direktorius teigė, kad darbo birža imasi priemonių, jog registracija įstaigoje netaptų socialinės stigmos žyme. Šiuo metu institucija aktyviai dirba su motyvuotais darbo ieškančiais asmenimis. Taikoma darbuotojų rotacijos sistema, kad bedarbį aptarnaujantis darbo biržos konsultantas nesivadovautų kokiais nors asmeniškumais ar stereotipais.
Reikėtų atsižvelgti į situaciją
Ir vis tik turimi konkretūs pavyzdžiai byloja apie Kretingos darbo biržos specialistų raginimą nežinia dėl kokių priežasčių kuriam laikui išsibraukti iš bedarbių sąrašų bei apie nelankstumą siūlant darbą. Pavyzdžiui, atokiame kaime gyvenančios daugiavaikės šeimos mamai siūloma dirbti Palangoje arba Šventojoje. Kaip ir kuo moteriai nuvažiuoti į 6 valandą ryto prasidedantį darbą kurorte arba grįžti iš jo 24 valandą? Kitas pavyzdys: kur turi palikti tris mažamečius vaikus viena juos auginanti mama, kuriai siūlomas darbas irgi prasideda vos išaušus? Be to, specialybę turintiems ir pagal ją dirbti norintiems žmonėms dažnai siūlomas darbas yra visiškai su profesija nesusijęs.
Keistai skamba ir darbuotojų klausimai: ar jau susiradai darbą? Ar kur nors skambinai, į kokias įstaigas? Arba siūlymas imti verslo liudijimą ir pradėti verslą, nors tam juk reikia ir lėšų, ir patalpų, ir įrangos... Arba siuntimas į įstaigą, kuri pareiškia veltėdžių neįdarbinanti...
Klausimų, pasiklausius pašnekovų, kyla daug ir įvairių. Suprantamas darbo biržos noras ginti savo poziciją, esą ji dirba gerai, tik bedarbiai nieko nenori ir visko prisigalvoja. Žinoma, yra visokių žmonių, bet gal nuoširdžiai norinčių dirbti daugiau? Darbo biržą, jeigu šiandien būtų lengva rasti darbo, daugelis greičiausiai vingiu apeitų.
Gal išties, kaip sakė D. Blagnienė, turėtų būti atsižvelgta į kiekvieno besikreipiančio į darbo biržą situaciją, šeimos aplinkybes, galimybę pasiekti darbo vietą. Mosuoti įstatymo vėzdu yra lengviausia.

Skaityti 1127 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Liepa 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Mes Facebooke