Savireklama

Kad vaisiai ir uogos nenuvestų į ligoninę Pirmo puslapio

  • %PM, %14 %616 %2017 %13:%Lie

Kęstutis GABŠYS

Vasarą mūsų soduose, daržuose užderi gausus įvairių vaisių ir uogų derlius. Natūraliai užaugintuose vaisiuose yra gausu žmogaus organizmui reikalingų vitaminų, antioksidantų, kitų mineralų ir maistingų medžiagų. Dietologai ir sveikatos apsaugos specialistai „muša varpais“ teigdami, kad Lietuvos gyventojai šviežių vaisių ir daržovių valgo per mažai. Tačiau neatsargus vaisių vartojimas gali sukelti žymius sveikatos sutrikimus. Ką daryti, kad paskanavus mūsų pačių sunokinto vaisiaus netektų atsidurti gydymo įstaigoje, pasakoja Kretingos ligoninės vyriausiosios gydytojos pavaduotojas medicinai Aleksandras Šalavėjus.
– Daug metų dirbate ligoninėje. Ar Kretingos ligoninėje vasarą padaugėja pacientų, kurie atvyksta dėl netinkamai naudojamų vaisių ir uogų?
– Per metus į Kretingos ligoninę patenka apie 100 maistu apsinuodijusių pacientų. Lengvai apsinuodiję dažniausiai pagyja be medikų pagalbos ar pasinaudoję šeimos gydytojo konsultacija. Sunkesnius ligonius greitoji pagalba gabena tiesiai į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Liepos ir rugpjūčio mėnesiais dirvoje ypač gausu įvairių kirmėlių ir jų kiaušinėlių, todėl šiuo laiku dėl apsinuodijimų į ligoninę besikreipiančių asmenų skaičius smarkiai išauga.
Tiesa, reikia pasidžiaugti, kad šioje srityje yra teigiamų pokyčių. Pavyzdžiui, iki 1990 metų infekcinių ligų skyriai buvo visose rajoninėse ligoninėse. Ir jie būdavo pilni. Šiandien infekcinio pobūdžio susirgimai yra gydomi tik Klaipėdoje. Vadinasi, gyvename švariau, išmokome plauti rankas, rūpintis savo higiena, maisto gaminimo kokybe.
– Kokios ligos dėl netinkamai vartojamų vaisių ir uogų dažniausiai kyla ir kokios gali būti jų komplikacijos?
– Susirgimus, kilusius dėl netinkamai vartojamų vaisių ir uogų, galima padalinti į dvi dideles grupes. Pirmoji grupė yra įvairios bakterinės arba kirmėlinės infekcijos. Plačiausiai iš jų yra paplitusi salmoneliozė. Į žmogaus organizmą šios infekcijos patenka per nešvarias rankas arba nešvarius vaisius.
Antra grupė ligų yra intoksikacijos arba apsinuodijimas nuodingais vaisiais arba uogomis. Dažniausiai žmonės netyčia suvalgo nuodingus grybus. Tiek infekciniai, tiek intoksikaciniai susirgimai pasireiškia trimis simptomais: vėmimu, viduriavimu ir pakilusia temperatūra. Gydytojai medicininėmis priemonėmis padeda iš organizmo pašalinti šiuos toksinus. Jų nepašalinus gali būti stipriai sutrikdyta įvairių vidaus organų veikla.
Kartais, pavalgę vaisių ar uogų, žmonės pasijaučia blogai ir mano, kad tai yra apsinuodijimas. Tuo tarpu tai gali būti skrandžio, žarnyno ar vidaus organų ligų simptomai. Jei pacientas jaučia stiprius skausmus, kraujuoja, būtina nedelsiant kreipti į gydymo įstaigą. Kretingos ligoninėje yra kokybiška diagnostinė aparatūra, todėl mūsų gydytojai galės operatyviai nustatyti diagnozę ir parinkti tinkamą gydymą. Kaip jau minėjau, jei tai yra infekcinio pobūdžio susirgimai, pacientus dažniausiai siunčiame į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Skrandžio, žarnyno ar vidaus organų ligas gydome ir Kretingoje.
– Ką turi atsiminti žmogus, valgydamas savo sode subrandintus ar pirktus vaisius ir uogas, kad po to netektų atsidurti gydymo įstaigoje?
– Pirmiausia reikia laikyti švaros. Dirbus sode, skynus vaisius, po to būtina kruopščiai su muilu nusiplauti rankas. Negalima valgyti neplautų vaisių ir uogų. Tai galioja tiek vaisiams ir uogoms, rinktoms savo sode, miškuose, tiek pirktoms turguje ar parduotuvėje. Mes, gydytojai, siūlytumėme vartoti tik termiškai apdorotus vaisius ir uogas, tačiau suprantame, kad žmonės to daryti nenori, nes termiškai apdoroti vaisiai ir uogos praranda vitaminus ir daugelį kitų naudingų medžiagų.
Kad būtų išvengta intoksikacinių susirgimų, reikia atidžiau žiūrėti, kokias uogas ir grybus renkame. Būtina sekti, kad neįsimaišytų panašiai atrodantys nuodinga uoga ar grybas. Nerinkti nepažįstamų uogų ar grybų. Visuomet reikia vadovautis principu – „atsarga gėdos nedaro“ ir, jei kyla net menkiausių abejonių, tokių grybų ar uogų nerinkti.
Tai yra paprastos, tačiau veiksmingos tiesos. Jei visi jomis vadovausimės, tokių susirgimų pavyks išvengti.
– Jei žmogus, suvalgęs vaisių ar uogų, pasijunta blogai, kokiomis priemonėmis jis turėtų gydytis, o kokius simptomus pajutus reikia nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą?
– Jei suvalgęs netinkamo maisto žmogus pradeda vemti ar viduriuoti, tai yra natūrali organizmo apsauginė reakcija. Taip yra šalinami toksinai. Viduriuojant arba vemiant organizmas netenka daug skysčių. Norint išvengti dehidratacijos, būtina vartoti kuo daugiau vandens.
Į gydymo įstaigą reiktų kreiptis, jei viduriavimas ir vėmimas trunka neįprastai ilgai, pradeda dvejintis akyse, arba jei vemiant ir viduriuojant pastebimi kraujavimo požymiai. Jei konkrečiu atveju žmogus jaučiasi blogai, nebūtina turėti šeimos gydytojo siuntimą. Žmogus gali pats važiuoti į mūsų ligoninės priėmimo skyrių arba kviesti greitąją pagalbą.
Greitoji pagalba turi pakankamai gerą diagnostinę aparatūrą, joje dirba profesionalūs specialistai. Atvykę į iškvietimą jie įvertina ligonio būklę ir nusprendžia, ar mūsų ligoninė galės kvalifikuotai nustatyti diagnozę ir paskirti gydymą, ar privalu jį vežti į Klaipėdą.

 

Skaityti 1036 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Liepa 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Mes Facebooke