Savireklama

Abiturientų išleistuvės „išeina“ iš mokyklos Pirmo puslapio

  • %PM, %19 %693 %2017 %15:%Lie

Laima STONKUVIENĖ

Šalies mokyklose skamba išleistuvių valsas. Abiturientams įteikiamas vienas svarbiausių gyvenimo dokumentų – brandos atestatas. Oficiali brandos atestatų įteikimo ceremonija daugeliui abiturientų ir jų tėvų – viena įsimintiniausių dienų. Tiesa, dažnai ši iškilminga ceremonija jau vyksta nebe mokykloje, o išleistuvių vakarėlis mokyklos salėje net nebeįsivaizduojamas. Kalbama, kad tradiciniai išleistuvių vakarai, kurie anksčiau vykdavo mokyklose, pamažu nyksta, tampa atgyvena, be to, išleistuvės net supriešina ją rengiančius tėvus: ne visi gali leisti sau labai išlaidauti, o vaiko mokyklos baigimo iškilmės pinigines patuština gerokai. Neretai išleistuvių vakarėliuose dėl to nedalyvauja net mokytojai ar moksleivių tėvai.

Tiesa ta, kad šiandien mokyklos baigimo šventės iš mokyklų teritorijų tikrai „išeina“. Jos vyksta išsinuomuotose kavinėse, sodybose, net dvaruose, su „gyvais“ muzikantais ir fejerverkais. Esą vienintelį kartą gyvenime švenčiamos išleistuvės privalo būti ypatingos.
Pasidomėjome, kaip su mokykla atsisveikino Kretingos rajono abiturientai.
Dabar kiekviena mokykla atestatų teikimo ceremoniją ir išleistuvių datą pasirenka individualiai. Praėjusią savaitę tokios šventės jau surengtos Darbėnų, Pranciškonų, Salantų, J. Pabrėžos universitetinėje gimnazijose, šį penktadienį atestatai bus įteikti Vydmantų gimnazijos abiturientams. Kai kurios gimnazijos iškilmėms taip pat pasirinko ne įprastą vietą – mokyklos salę, o iškilmingesnes erdves.

Pagarba ne tik moksleiviams
J. Pabrėžos universitetinė gimnazija atestatų įteikimo šventę surengė Kretingos kultūros centre. „Organizuoti ceremoniją mokyklos aktų salėje būtų sudėtinga, nes abiturientų turime daug, šiemet išleidome 37 laidą – atestatus įteikėme 131 moksleiviui, – sakė mokyklos direktorė Asta Burbienė. – Norime išlaikyti pagarbą ne tik savo abiturientams, bet ir jų tėveliams, kitiems artimiesiems, kad visi tą iškilmingą ir jaudinančią valandą būtų kartu, o ne kažkur ramstytų koridoriaus sienas. Jau ne pirmus metus labai gražiai draugaujame su Kretingos kultūros centru, kuris mus labai geranoriškai priima. Gražią tradiciją tądien kasmet tęsia Alumnų draugija, tai yra buvę gimnazijos moksleiviai, kurie įsteigia premijas geriausiems abiturientams, garsinusiems mokyklą. Šiemet jos įteiktos Vytautui Petrui Rudžiui, Matui Valiukui, Gabrielei Algirdai Jundaitei, Gretai Pilelytei ir Aušrinei Virketytei“.
Išleistuvių vakaro tradicija mokykloje tebegyvuoja, tik šventė jau nėra masinė. „Gyvenimas keičiasi, ir tradicijos keičiasi. Nebėra taip, kad išleistuvių vakarėlyje dalyvautų visi abiturientai. Mokyklos administracija visiškai nesikiša į išleistuvių organizavimą, tai daro tėvai. Šios laidos abiturientai, kiek man žinoma, kartu šventė kažkokioje sodyboje“, – pasakojo gimnazijos vadovė.
Išliko ir tradicija išeinant mokyklai įteikti dovaną. Šiųmetiniai abiturientai, pasak A. Burbienės, padovanojo dovanų čekį. Sukauptos dovanotos lėšos bus skirtos mokyklos vidiniam kiemeliui sutvarkyti. „Žinoma, tai spręs visa gimnazijos bendruomenė, gal kas pasiūlys kitokią idėją, tačiau tiksliniai pinigai tikslingai ir bus panaudoti“, – teigė J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos vadovė.

Tęsia tradiciją
Pranciškonų gimnazija brandos atestatus 104 savo abiturientams įteikė didingoje erdvėje – Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje.
„Mūsų mokykloje atestatų įteikimo ceremonija tradiciškai vyksta bažnyčioje, šiemet išleidome 79 laidą, kurioje – ir atestatą su pagyrimu gavusi Augustė Tamašauskaitė, – pasakojo gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rūta Jankuvienė. – Išleistuvių vakarėlis irgi vyksta, jame dėl įvairių priežasčių dalyvauja ne visi abiturientai. Išleistuves organizuoja tėveliai, kokia būna ta paskutinė šventė mokykloje, priklauso ir nuo klasės – kaip moksleiviai sugyveno, koks ryšys juos jungė. Yra buvę, kad mokyklos baigimo proga surengta ekskursija, plaukta laivu. Šiemet, kiek man žinoma, moksleiviai su tėveliais išleistuves šventė kaimo sodyboje“.
79 laidos abiturientus, R. Jankuvienės žodžiais, primins suoliukas – tęsiama 2013 m. abiturientų pradėta tradicija.

Sodina medelius
Salantų gimnazijos abiturientai atestatus atsiėmė Salantų kultūros centre. „Su Centru labai gražiai bendradarbiaujame jau penkerius metus. Čia iškilmingai ceremonijai daugiau erdvės, gražesnė aplinka, ateina ir miestelio žmonės. Šiemet atestatus įteikėme 38 savo mokiniams, o tai jau buvo 72 laida“, – pasakojo laikinai direktoriaus pareigas einanti Aldona Zaleckienė.
Tradicija rengti išleistuvių vakarėlį išlikusi, tačiau juos organizuoja ne kiekviena laida, o dalyvauja tik norintys ir galintys. Mokykloje jos baigimo jau daug metų nebešvenčiama – važiuojama į išsinuomotą vietą. Šių metų salantiškiai abiturientai išleistuves atšventė sodyboje Mosėdyje.
„Šią laidą, kaip ir ankstesnes, primins per paskutinį skambutį pasodintas medelis“, – sakė A. Zaleckienė.

Su atestatais – iš mokyklos
Dviejų rajono gimnazijų – Darbėnų ir Vydmantų – abiturientai atestatus gaus mokyklos, kurią baigė, salėje. Darbėniškiai, kaip informavo mokyklos mokytoja, laikinai pavaduojanti direktorę, Laura Butkutė, atestatus jau gavo vieni pirmųjų rajone – liepos 12-ąją. „Šiais metais mokyklą baigė 24 abiturientai, visiems įteikti atestatai, visi tradiciškai pasirašė garbės knygoje. Atsisveikinimo šventė „išeina“ iš mokyklos, ją organizuoja tėvai, jie ir sprendžia, kaip ir kur jų vaikai švęs. Tai jau ne mokyklos reikalas. Yra buvę, kad abiturientai atsisveikino keliaudami. Šių metų abiturientų išleistuvių vakaras vyko sodyboje Laukžemėje“, – pasakojo L. Butkutė.
Vydmantų gimnazijos abiturientų jaudinanti atestatų įteikimo ceremonija laukia penktadienį. Išleistuvių vakaras, mūsų turimomis žiniomis, irgi vyks mokykloje.

Išleistuvių tradicijos kitose šalyse
Išleistuvių šventė, prasidėjusi Jungtinėse Amerikos Valstijose, šiandien kai kuriose šalyse yra tik paprastas vakarėlis, skirtas paminėti mokyklos baigimą, tačiau yra ir tokių šalių, kur išleistuvės – didelio pasiruošimo bei streso reikalaujanti šventė.
Žodis „išleistuvės“ (angliškai prom) buvo pradėtas vartoti 1980 metais, norint sutrumpinti anglišką žodį, kuris reiškia „šokių vakaras“. JAV tėvai ir mokytojai manė, kad išleistuvių šventė gali būti puikus būdas ugdyti abiturientų socialinius įgūdžius. Pirmuosius 30 metų išleistuvių šventė buvo kukli, švenčiama mokyklos patalpose, dekoruotose kepinių popieriumi. Vėliau, maždaug nuo 1960 metų, išleistuvių šventė tapo oficialiu renginiu, kuriame vaikinai dėvi smokingus, merginos – dizainerių kurtas sukneles, o į šventę jie vyksta specialiai tam vakarui nuomotu limuzinu. Svarbi merginos aprangos detalė, kurią jai dovanoja vaikinas – riešo korsažas, tai yra iš gėlių žiedų sudaryta rankų puošmena, kuria dabinasi merginos.
Tokios yra pirminės išleistuvių tradicijos, išplitusios po daugelį šalių visame pasaulyje, tačiau kiekviena tauta turi savų ypatybių. JAV šiandien išleistuvės yra pati svarbiausia moksleivių šventė. Paprastai į ją vykstama poromis – vaikinai kviečia merginas ir priešingai. Į šventę tie, kurie gali sau leisti, dažniausiai važiuoja nuomotu limuzinu, o išleistuvių vakaro kulminacija tampa karūnuojama karalienė bei karalius.
Anglijoje abiturientai išleistuvių dieną atsineša marškinėlius, ant kurių bendraklasiai užrašo palinkėjimus. Vėliau šventė vyksta panašiai, kaip ir Lietuvoje, – merginos puošiasi suknelėmis, vaikinai – kostiumais ir po oficialios diplomų įteikimo ceremonijos vykstama į privatų vakarėlį.
Vokietijoje išleistuvių šventė vadinama „Abi-Ball“. Tai formali šventė, kurioje dalyvauja visi abiturientai. Dažniausiai šventės programą sudaro išleistuvių šokis, gyvos muzikos diskoteka, taip pat pačių abiturientų ruošta programa, kurioje – geriausių mokytojų apdovanojimas, vaikinų baletas ir panašiai.
Danijoje išleistuvės švenčiamos dar prieš egzaminus bei vadinamos „galla“ – šis žodis nusako, kad būtinas aprangos kodas yra ilgos suknelės merginoms ir smokingai vaikinams. Išleistuvių vakarą yra šokamas danų tradicinis šokis Les Lanciers – jį pradeda abiturientai, vėliau prisijungia antros ir pirmos klasės moksleiviai (Danijoje gimnaziją sudaro trys klasės).
Čekijoje išleistuvės švenčiamos taip pat prieš egzaminus – dažniausiai sausį arba vasarį. Per išleistuves abiturientai gauna juostelę, kurią nešioja iki egzaminų pabaigos kaip ženklą, kad netrukus baigs mokyklą.
Kinijoje išleistuvės nešvenčiamos. Manoma, kad toks renginys blaškytų moksleivių dėmesį ir turėtų neigiamos įtakos jų akademinei veiklai, kuri šalies švietimo sistemoje labai vertinama.

Skaityti 1046 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Birželis 2018
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Mes Facebooke