Savireklama

Laiku diagnozuota liga – šansas pasveikti Pirmo puslapio

  • %PM, %25 %673 %2017 %15:%Lie

Laima STONKUVIENĖ

Dar 100 Kretingos rajono moterų pasitikrino, ar neserga krūties vėžiu. Tokią galimybę joms suteikė Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras, kuris įgyvendino VšĮ „Azzara“ ir Kretingos rajono savivaldybės finansuotą sveikatinimo projektą „Nedelsk“. Keletui kretingiškių moterų dėl kietų mazgelių krūtyje rekomenduota atlikti detalesnius tyrimus.
Rožinis autobusėlis Kretingoje lankėsi jau 13-ąjį kartą. Gydytoja radiologė moteris tikrino apčiuopa ir echoskopu, jos turėjo galimybę ir pačios atlikti savityrą, surasti navikus mokomajame muliaže. Rodytas švietėjiškas filmas apie krūties vėžio simptomus.
Gydytojos radiologės žodžiais, moterų, susergančių krūties vėžiu, amžius jaunėja, todėl būtina domėtis savityra, kad krūties vėžys būtų užčiuoptas jau pirmoje stadijoje. „Labai svarbi yra kokybiška apčiuopa, o tą gali padaryti šeimos gydytojas, visuomenės sveikatos centrų specialistai. Daug informacijos ir pamokų, kaip krūties vėžį apčiuopti, yra ir internete. Pastebėjus kažką neįprasto, būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus, vyresnėms nei 50 metų moterims labai svarbu dalyvauti nemokamose profilaktinėse programose“, – sakė medikė.
O išduoti vėžį gali ne tik krūtyje užčiuoptas kietas mazgelis, bet ir pakitęs krūties dydis, pakitusi oda, bėrimas, sustandėjimas, išskyros, apčiuopiamai padidėję pažasties limfmazgiai.
Krūties vėžys yra dažniausia onkologinė moterų liga ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos šalių, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, Australijoje. Šiuo metu Lietuvoje gyvena daugiau kaip 10 tūkstančių moterų, kurioms buvo diagnozuotas krūties vėžys ir taikytas atitinkamas gydymas. Kasmet mūsų šalyje diagnozuojama apie 1,3 tūkst. naujų krūties vėžio susirgimų, o mirtingumo rodikliai yra vieni didžiausių Europoje.
Kiekvieną savaitę Lietuvoje nuo krūties vėžio miršta 11 moterų, tai yra beveik kas antra susirgusioji. Maždaug 5-6 tūkst. moterų serga krūties vėžiu to net nežinodamos, nes liga gali ne vienerius metus tūnoti moters organizme nesukeldama skausmo ar nemalonių pojūčių.
Nuo 2003 metų krūties vėžio prevenciją vykdantis sveikatinimo projektas „Nedelsk“ yra viena iš keturių labiausiai žinomų visuomeninių iniciatyvų Lietuvoje, kurią žino daugiau kaip 60 procentų šalies gyventojų. Projekto tikslas – siekti, kad moterys būtų sąmoningos, daugiau dėmesio skirtų savo sveikatai, turėtų žinių apie ligos prevenciją, sveikos gyvensenos svarbą ir reguliariai tikrintųsi pačios bei pas gydytojus. Tyrimai rodo, kad laiku diagnozavus krūties vėžį, išgelbėti galima daugiau nei 90 procentų moterų. Nustačius 0 ir I stadijos krūties vėžį, pasveiksta 95 proc. susirgusiųjų, II stadijos – 85 proc. Lietuvoje dažniausiai diagnozuojamas II ir III stadijos krūties vėžys.
Per 14 metų Lietuvoje iš viso nemokamai buvo patikrinta daugiau kaip 86 tūkstančiai moterų, iš kurių daugiau kaip 780 įtartas krūties vėžys. Kretingoje nuo 2004-ųjų vykdant projektą „Nedelsk“ patikrinta beveik 2 tūkst. rajono moterų, daugiau kaip 4 tūkst. suteikta informacija apie tai, kaip savarankiškai tikrintis krūtis namuose ir atpažinti pirmuosius krūtų susirgimų požymius.
„Rajono moterų, pageidaujančių atlikti nemokamą krūtų patikrą pas Rožiniu autobusėliu atvažiuojančius gydytojus onkologus, kasmet daugėja, ir tai džiugina. Moterys vis aktyviau rūpinasi savo sveikata, drąsiau kalba apie savo sveikatos problemas, domisi ligų prevencija. Mūsų tikslas – kad krūties vėžiu sergančių moterų rajone būtų kuo mažiau, kiekviena moteris turėtų galimybę jai reikalingą informaciją gauti laiku, skatinti moteris reguliariai tikrintis savarankiškai ir pas gydytojus onkologus“, – sakė Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro direktorė Jurgita Cinskienė.
Per 13 metų Centras organizavo ne tik nemokamas rajono moterų krūtų patikras, švietėjiškas paskaitas apie krūties vėžį, jo simptomus. Moterys turėjo galimybę pasikonsultuoti su šalies geriausiais krūtų onkologais, radiologais, dalyvavo Centro renginiuose, skirtuose krūties vėžio profilaktikai.

Skaityti 985 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Birželis 2018
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Mes Facebooke