Savireklama

Mokiniai padėtimi nepiktnaudžiauja Pirmo puslapio

  • %PM, %08 %693 %2017 %15:%Rugs

Andrius JUŠKEVIČIUS

Švietimo ir mokslo ministerija nustatė, kad profesinio rengimo įstaigose gausu nerentabilių programų, kai kurios jų pustuštės ir mokyklos užpildomos joms naudinga linkme ir pagal jų interesus. Šiemet pirmą kartą vyko centralizuotas priėmimas į profesinio mokymo mokyklas, nors dar galutinai nepasibaigęs – jau atskleidė ne vieną ydą. Kasmet beveik trečdalis stojančiųjų į profesinio mokymo įstaigas priimami mokytis antrą kartą, mokyklas lanko vidurinį, aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės, viliojami įvairių valstybės suteikiamų lengvatų.

Kretingoje – kitaip
Ministerijos mesti kaltinimai profesinio rengimo sistemai privertė suklusti ir teirautis, kokios šios mokymo grandies ydos gali būti Kretingos technologijos ir verslo mokykloje.
Kaip pasakojo mokyklos direktorė Zita Mockienė, vienintelei rajone veikiančiai tokio pobūdžio mokyklai pavojaus dubliuoti programas lyg ir nėra. Artimiausios mokyklos – Klaipėdoje, tačiau daugelis jaunuolių mieliau renkasi rajono centrą.
„Manau, kad nemaža tėvų dalis nelabai pageidauja, kad vos 16-os sulaukusios jų atžalos profesijos mokytųsi uostamiestyje. Gal tokio amžiaus vaikai dar per jauni, kad visiškai atitrūktų nuo namų, nuo tėvų, todėl dešimtąsias klases baigę jaunuoliai mielai studijuoja mūsų mokykloje“, - sakė Z. Mockienė.
Pasak direktorės, kol kas negalima tiksliai pasakyti, kiek mokinių bus priimta šiemet: baigėsi pirmasis centralizuoto priėmimo etapas, antrasis tęsis iki rugsėjo 12 dienos, galutiniai duomenys paaiškės rugsėjo 15 dieną.
„Kol kas priėmimo tendencija aiškiai rodo, kad reikiamą kontingentą surinksime“, - sakė Z. Mockienė. Ji pabrėžė, kad populiariausios specialybės – automechanikai, suvirintojai, virėjai. Jau pavasarį, prieš baigiant mokslus, šių specialybių jaunuoliai tiesiog išgaudomi darbdavių.

Viliojimai lengvatomis
Švietimo ir mokslo ministerija, galvojanti apie profesinio rengimo mokyklų pertvarką, atskleidė karčią tiesą: jos duomenimis, profesinio mokymo programas kuria pačios mokyklos, iš 833 profesinio mokymo mokyklų siūlomų programų tik 301 sulaukė daugiau nei 12 asmenų, siekiančių įgyti pirmąją kvalifikaciją, o net 77 programose yra pateikta po mažiau nei 6 pageidavimus, todėl priėmimas į jas bus sustabdytas.
Kretingos technologijos ir verslo mokykloje tokių nepopuliarių ir nereikalingų programų nėra. Šalyje nustatyta nemaža dalis neefektyviai veikiančių profesinio mokymo įstaigų, balansuojančių ant uždarymo ribos, kurios karštligiškai ieško formaliai galinčių mokytis asmenų. Kita vertus, ir patys gyventojai suinteresuoti naudotis pasiūlymu mokytis, nes gauna įvairių valstybės lengvatų.
Lengvatos šių mokyklų mokiniams ministerijai taip pat tapo tyrimo objektu. Profesinėse mokyklose besimokantys gauna iki 29 Eur dydžio stipendijas (tiesa, siekiantys tik pirmosios kvalifikacijos), socialinį draudimą, ligonių kasų paslaugas, viešojo transporto lengvatas, nuolaidas vaikų darželiams ir kt. Jaunimui buvo mestas kaltinimas, kad porą metų pasinaudoję valstybės teikiamomis lengvatomis, jie nebaigia mokslų, nes paprasčiausiai neatvyksta laikyti baigiamųjų egzaminų.
„Mūsų mokykloje tokių mokinių būna vienetai. Šiemet mokyklą baigė 170 jaunuolių, tik 7 neatvyko laikyti paskutinių egzaminų. Nemanau, kad tai didelis skaičius, nes ir patys aiškinamės priežastis. Kas susidūrė su šeimos aplinkybėmis, kam sveikata sušlubavo, kas apskritai išvyko iš Lietuvos... Kasmet taip būna, tačiau tai yra pavieniai atvejai, jokiu būdu ne tendencija“, - tvirtino Z. Mockienė.
Tobulindama profesinio mokymo sistemą, Švietimo ir mokslo ministerija 2018 m. planuoja atlikti profesinio mokymo įstaigų tinklo pertvarką, uždarant, reorganizuojant ar prie kitų profesinio mokymo įstaigų prijungiant mažiausiai 24 profesinio mokymo įstaigas.

Skaityti 1083 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Rugsėjis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke