Savireklama

Atjauta gyvūnams tampa konfliktų priežastimi Pirmo puslapio

  • %PM, %03 %806 %2017 %18:%Spa

Kęstutis GABŠYS

Kiekvienas daugiabutis namas turi „jautrios sielos“ kaimynus, kurie namo kieme maitina beglobes kates. Dažnai toks elgesys sukelia kaimynų pasipiktinimą dėl beglobių gyvūnų veisimo ir jų keliamų „koncertų“, tačiau situacijos pakeisti niekaip nepavyksta. Klaipėdos ir dar keli Lietuvos miestai su tuo susitaikė ir daugiabučių namų kiemuose yra įrengiamos specialios beglobių kačių maitinimo vietos. Į specialiu ženklu pažymėtas vietas žmonės gali atnešti maisto likučių. Šalia dažnai pastatomos medinės būdos ir benamiai gyvūnai maistu gali mėgautis po stogeliu. Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė Dalia Martišauskienė iškėlė idėją, kad tokios vietos galėtų atsirasti ir Kretingoje.
Reagavo į pasiūlymą
Savaitės pradžioje posėdžiavusiame Savivaldybės tarybos Švietimo komitete, baigus darbotvarkėje įrašytų klausimų svarstymą, komiteto narė D. Martišauskienė kreipėsi įsavivaldybės administraciją, prašydama apsvarstyti idėją, kad Kretingos miesto daugiabučių namų kiemuose būtų įrengtos beglobių kačių maitinimo aikštelės. Kaip pavyzdį Tarybos narė minėjo Klaipėdos miestą. „Šiuo metu Klaipėdos mieste veikia 10 beglobių katinų maitinimo vietų. Iki metų pabaigos Klaipėdos miesto savivaldybė ketina pastatyti dar 7 tokias aikšteles, o 2018 metais – dar 6 aikšteles“ , – sakė D. Martišauskienė.
Komiteto posėdyje dalyvavęs Administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis teigė, kad administracija pasiteiraus kolegų Klaipėdoje apie tokių aikštelių įrengimo patirtį ir Tarybos narei pateiks savo poziciją apie tokių aikštelių įrengimo tikslingumą.
Mintį įrengti tokias aikšteles D. Martišauskienei išsakė viena Kretingos miesto gyventoja, tačiau ir pati politikė šiai idėjai pritaria. „Namuko ir specialaus ženklo įrengimas nėra didelė investicija. Jei tokios aikštelės būtų įrengiamos toliau nuo gyvenamųjų namų, jos niekam netrukdytų, tačiau padėtų mūsų visuomenei formuoti atjautos kultūrą. Mes juk maitiname tvenkiniuose antis, gulbes“ , – „Švyturiui“ sakė D. Martišauskienė.
Sprendimas turi du galus
Klaipėdos miesto savivaldybės sprendimas įrengti specialias kačių maitinimo vietas atsirado ne iš gero gyvenimo. Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos priimtose Miesto švaros ir sanitarijos taisyklėse yra draudžiama šerti beglobius gyvūnus bei kitur nei atliekų tvarkymui skirtose vietose palikti maisto atliekas. Tačiau savivaldybei sunkiai sekėsi priversti kates maitinančius gyventojus laikytis šių teisės aktų normų, todėl ir buvo priimtas kompromisinis variantas.
„Švyturio“ kalbinti veterinarai akcentavo prieštaraujančias šio reikalo puses. Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Virgilijus Liepinis teigė, kad gyvūnų gerovės požiūriu tokių aikštelių įrengimą reikėtų tik sveikinti. „Šiandien žmonės vis vien maitina beglobius gyvūnus, todėl geriau, kad tai būtų daroma vienoje vietoje, kur šiuos gyvūnus būtų galima kontroliuoti. Taip pat sveikintina, kad tokiems gyvūnams įrengiama pastogė“ , – sakė V. Liepinis.
Jis priminė, kad gyvūnas yra gyvas sutvėrimas, todėl jo gerovei būtinas ne vien maistas. Beglobius gyvūnus būtina vakcinuoti ir kontroliuoti jų populiaciją. „Beglobių naminių gyvūnų kontrolė yra savivaldybės funkcija ir kiekviena savivaldybė turi sudariusi sutartis su specialiomis tarnybomis, kurios tai daro. Dažniausiai jos tokius gyvūnus sugaudo, sterilizuoja ir paleidžia, kad jie toliau gyventų, kiek Dievas duos, tačiau nebesidaugintų. Tokios vietos šioms tarnyboms gerokai palengvintų darbą“, – reziumavo Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas.
Pageidauja bendruomenės iniciatyvos
Kretingos miesto seniūnijos seniūnas Stanislovas Juknevičius skeptiškai vertino idėją Kretingos miesto daugiabučių namų kiemuose įrenginėti beglobių kačių šėrimo vietas ir pagrįstai baiminosi, kad tokių kačių vakcinacija ir populiacijos kontrolė gultų ant seniūnijos pečių. „Žinoma, jei Savivaldybės taryba priimtų tokį politinį sprendimą ir skirtų tam finansavimą, mes šį sprendimą vykdytume“ , – užtikrino S. Juknevičius.
Seniūnas priminė, kad gyventojams ir šiandien yra numatyta galimybė daugiabučių namų kiemuose įrengti beglobių gyvūnų maitinimo vietas. „Kretingoje galiojanti tvarka leidžia daugiabučių namų kiemuose įsirengti tokias aikšteles, jei yra bendruomenės pageidavimas. Tiesa, yra tam tikrų sąlygų. Pavyzdžiui, gyvūnų maitinimo vieta turėtų būti įrengta toliau nuo gyvenamųjų namų, o beglobius katinus maitinantys asmenys turėtų pasirūpinti, kad toje aikštelėje gyvenantys beglobiai gyvūnai būtų vakcinuojami ir sterilizuojami. Kai žmonės sužino apie šias sąlygas, šios idėjos dažniausiai atsisako“ , – pasakojo Kretingos miesto seniūnas.
Artimiausiu metu Kretingos rajono valdžiai teks spręsti sudėtingą uždavinį. Specializuotų kačių maitinimo vietų įrengimas vietos bendruomenę greičiausiai supriešins. Tačiau negalima ignoruoti fakto, kad Kretingos mieste yra labai daug žmonių, kurie beglobes kates šeria ir šio proceso sustabdyti neįmanoma. Gal būt atėjo laikas išgirsti specialistų rekomendacijas ir šį reiškinį padaryti civilizuotu?

Skaityti 948 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Rugsėjis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Mes Facebooke