Savireklama

Pranciškonų gimnazija švenčia jubiliejų Pirmo puslapio

  • %PM, %06 %731 %2017 %16:%Spa

Laima STONKUVIENĖ

VšĮ Pranciškonų gimnazijos bendruomenė šiais mokslo metais mini 85-erių gyvavimo metų sukaktį. Šventiniai metai šį antradienį pradėti istorijos mokytojų organizuota konferencija, o spalio 4-ąją, šv. Pranciškaus šventės dieną, dalyvauta šv. Mišiose, surengta akcija „Apjuoskim gimnaziją“ ir švęstas mokyklos gimtadienis.
Konferencijos „Pranciškonų gimnazijai 85 m.: krikščioniško ugdymo tradicija Kretingoje“ dalyvius sveikinusi Savivaldybės tarybos Švietimo komiteto pirmininkė Jūratė Sofija Laučiūtė sakė, jog jubiliejinė sukaktis yra sustabdyto laiko šventė. „Laikas dienai stabteli leisdamas sustoti, apžvelgti jau nueitą kelią – valstybės, žmogaus, mokyklos. Labai gerai, kad ši ugdymo įstaiga turi vardą – Pranciškonų gimnazija, o ne skaičių, kaip anksčiau buvo priimta. Vardas – tai atminties sėkla, kuri puoselėjama užaugina istorijos medį. Labai miela, kad šiandien apie nueitą kelią kalbės patys moksleiviai, ir ne tik Pranciškonų gimnazijos, bet ir iš kitų mokyklų“, – kalbėjo J. S. Laučiūtė.
Pranciškonų gimnazijos istoriją priminė Auksė Tameliauskaitė ir Martyna Majauskaitė (jų darbo vadovas – mokytojas Vaidas Kuprelis). Pasak moksleivių, Kretinga svarbiu Vakarų Žemaitijos užsienio prekybos ir amatininkystės centru, katalikybės tvirtove protestantiškos Prūsijos pasienyje tapo, kai žymus Lietuvos karvedys J. K. Chodkevičius 1602–1617 metais įkūrė bažnyčią, pranciškonų vienuolyną ir miestą, kuriam 1609 m. suteikė Magdeburgo teisę. 1609–1610 m. joje įsteigta parapinė mokykla, 1775 m. – I Vakarų Žemaitijoje vidurinė mokykla.
Pastatyti gimnaziją, galinčią išugdyti religinio atgimimo žadintojus, dorus ir sąžiningus Lietuvos piliečius Kretingos pranciškonai nusprendė minint 700-ąsias šv. Antano mirties metines. 1932 metais, gegužės 26 dieną, tėvui A. Dirvelei OFM pašventinus kertinį mokyklos akmenį, buvo pradėti statybos darbai. Tų pačių metų rudenį, spalio 4 dieną, šv. Pranciškaus šventės metu, įvyko naujosios ugdymo įstaigos atidarymo iškilmės. 1933 metų vasarą Lietuvos švietimo ministerija suteikė jai gimnazijos teises. Kretingos pranciškonų gimnazijoje dirbo aukštos kvalifikacijos mokytojai, baigę mokslus ne tik Lietuvoje, bet ir Vakarų Europoje. Mokytis į šią ugdymo įstaigą važiavo jaunuoliai iš visos Lietuvos. Gimnazijoje mokiniai įgydavo ne tik tvirtų mokslo žinių, įgūdžių, daug dėmesio buvo skiriama religiniam jų lavinimui, auklėjimui, kultūros dalykams.
1940–1941 metai, vokiečių okupacija, pokario metai – neramiausi ir sudėtingiausi mokyklos istorijoje. Pranciškonų gimnazija panaikinama, tačiau aukštų siekių ir idealizmo dvasia neužgeso. 1940–1950 m. ji tampa valstybine Kretingos gimnazija, 1950 m. gimnazija panaikinama, įsteigiama vidurinė mokykla. 1961 m. prie senojo gimnazijos pastato pradėtas statyti didelis priestatas. Mokykla labai išsiplečia – ilgą laiką ji buvo vienintelė vidurinė mokykla mieste. 1976 m., kai duris atvėrė Kretingos 2-oji vidurinė mokykla, ji pradėta vadinti Kretingos 1-ąja vidurine mokykla (iki 1992 m.).
1989 m. į Kretingą grįžę broliai pranciškonai, vadovaujami Astijaus Kungio OFM, subrandino prasmingą mintį – įsteigti Kretingos katalikišką vidurinę mokyklą (tai padaryta 1992 m.), o vėliau – atkurti Pranciškonų gimnaziją. 1994-aisiais katalikiškoje vidurinėje mokykloje įsteigiamos pirmosios gimnazinės klasės, 1998 m. gegužės 28-ąją jai suteikiamas gimnazijos statusas, grąžinamas senasis Pranciškonų gimnazijos vardas. Nuo 2008 m. rugsėjo 1-osios mokiniams duris atvėrė Viešoji įstaiga Pranciškonų gimnazija. Gimnazijos steigėjas – Lietuvos Šv. Kazimiero provincija. Gimnazijai šiuo metu vadovauja direktorius Alvydas Virbalis OFM.
Pranešimą apie Pranciškonų gimnazijos įkūrėją Augustiną Dirvelę skaitė Neringa Staniūtė ir Ernesta Jonutytė, apie ekspediciją A. Dirvelės kalinimo ir žūties vietai įamžinti – Simonas Baltūsis ir Linas Ragainis.
Apie J. Pabrėžą, kurio vardu pavadinta jų mokykla, papasakojo J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos mokinės Ema Miliūtė ir Gabrielė Žiobakaitė, Simoną Daukantą – S. Daukanto progimnazijos mokiniai Kajus Kutelis ir Tomas Perkumas. Konferencijos dalyviams priminta ir miškininko Marijono Daujoto veikla Kretingoje – apie jį papasakojo M. Daujoto pagrindinės mokyklos mokinė Kristina Mažrimaitė.
Trečiadienį, šv. Pranciškaus dieną, gimnazijos jubiliejinės sukakties proga aukotos šv. Mišios, gimnaziją apjuosė moksleivių žiedas, tada klasėse švęstas mokyklos gimtadienis.
Renginiai gimnazijos 85-mečiui, kaip „Švyturiui“ sakė gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rūta Jankuvienė, numatyti iki pat gruodžio pabaigos, o nuo sausio jie bus skirti dar vienai gražiai sukakčiai – kitąmet sukaks 10 metų, kai mokykla tapo viešąja įstaiga Pranciškonų gimnazija. „Planuose – daug įvairių jubiliejams skirtų renginių, susitikimų, popiečių, ta proga ketiname išleisti ir specialų leidinį“, – sakė R. Jankuvienė.

Skaityti 2329 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Spalis 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje