Savireklama

Lauko akmenys: turtas ar kliuvinys ūkininkams Pirmo puslapio

  • %PM, %27 %827 %2017 %18:%Spa

Andrius JUŠKEVIČIUS

Nors Kretingos rajonas – akmenuotas kraštas, šalies mokslininkai jau kalba, kad natūralūs lauko akmenys (rieduliai) artimiausioje ateityje gali tapti deficitu. Darbėnuose įsikūrusios UAB „Žemaitijos granitas“ vadovai teigia, kad jiems kol kas skaldos gamybai lietuviško lauko akmens pakanka. Darbėniškiai kasmet skalda paverčia apie 2-3 tūkstančius tonų vietiniuose laukuose surinktų akmenų.
Reguliuojamas poreikis
Kaip pasakojo UAB „Žemaitijos granitas“ generalinis direktorius Rimvydas Antanas Levanas, jam per beveik keliasdešimt darbo metų dar neteko susidurti su vietinių akmenų (moksliškai dažniau vadinamais rieduliais) trūkumu. Kretingos ir kaimynystėje esantis Skuodo rajonas garsėja kaip akmenuotas kraštas, ūkininkai dažniau skundžiasi jų gausa laukuose, trukdančia žemdirbystei, nei vertina tai kaip kokį didelį ar svarbų turtą.
Tad neverta stebėtis, kad aplinkinių vietovių ūkininkai surinktus akmenis veža į Darbėnus, kur jie virsta skalda – būtina ir plačiai naudojama statybine medžiaga. Tačiau, pasak R. A. Levano, su lietuviškais akmenimis yra tam tikrų problemų.
„Didžiausią mūsų produkcijos kiekį sudaro skalda, perdirbta iš Baltarusijos gautos žaliavos. Tai sertifikuota, standartinė skalda, tenkinanti reikliausius poreikius. Mūsų laukuose surinkti ir į Darbėnus atvežti akmenys paprastai būna ne tik margi, bet ir įvairūs – vieni tvirti, kieti, kiti – trapūs, tinkantys ne visokiai skaldai. Tad nesistebėkite, kad per metus perdirbdami apie 10-12 tūkst. tonų skaldos, mes tik mažesnei daliai – po 2 ar 3 tūkstančius tonų, - naudojame lietuviškus akmenis“, - teigė R. A. Levanas.
Laukai be riedulių
Kitose Lietuvos vietovėse lietuviškų riedulių jau ima trūkti. Lietuvos geologijos tarnybos (LGT) vadovas Jonas Satkūnas žiniasklaidai teigė, kad savo žemėje rastus akmenis ar surinktus iš dirbamų laukų žemės savininkai gali naudoti savo nuožiūra, nes tai yra savotiška dirvožemio sudedamoji dalis. Tačiau bet kas, susidomėjęs siūlomais rieduliais, turėtų pasidomėti, ar jie gauti teisėtai. Mat, visus didesnius nei 0,5 kub. m tūrio riedulius saugo Lietuvos įstatymai.
Geologams rieduliai yra visi akmenys, didesni nei 20 cm skersmens. Šalyje yra ne viena vietovė, kur tokiais ir didesniais rieduliais nuklotos ištisos teritorijos. Žemaitijoje bene garsiausias yra Šauklių riedulynas Skuodo rajone, panašus yra Biržų rajone, o dar - Aukštadvario ir Tytuvėnų regioniniuose parkuose.
Pasak J. Satkūno, LGT yra suskaičiavusi, kad Lietuvos žemėje iki 200 m gylio gali būti ne mažiau kaip 16 kub. kilometrų (!) riedulių. Maždaug prieš 500 mln. metų juos nuo Skandinavijos mums atnešė ar ne 6 čia praėję ledynai, jie suformavo ir mūsų žemės paviršiaus reljefą.
Geologai fiksuoja, kad riedulių mažėjimas Lietuvoje iš tikrųjų pastebimas, nes tie žemės turtai nuo seno buvo populiarūs, dideliais kiekiais naudojami statybose, skaldos gamybai. Nors riedulius palaipsniui savotiškai „išaugina“ pati žemė, tai gali paliudyti kone kiekvienas ūkininkas, žemdirbys, tačiau galinga žemės ūkio technika sėkmingai padeda atsikratyti rieduliais. Tad riedulių „augimas“ ne toks intensyvus ir greitas, palyginti su žmogaus ūkinės veiklos sparta ir intensyvumu. Klausimas tik toks: kiek rastų riedulių pavirs skalda, kiek jų papuoš sodybas, jų kiemus, kiek bus įmūryta židiniuose, kiek pavirs skalda. Nesunku pastebėti, kad Lietuvoje vietiniai rieduliai vis dažniau naudojami dekorui, mažiau susmulkinama skaldai.
Geologai linkę pajuokauti, kad posakis apie nepakeliamą sunkumą – „lyg akmuo po kaklu“, - paseno ir ne visai atitinka tikrovę. Dar tarpukario Lietuvoje buvo žinomi atvejai, kai apsukresni kaimiečiai veždavo ar plukdydavo akmenis į Kauną ar Vilnių, kur vyko intensyvios statybos, ir sėkmingai juos parduodavo. Nepanašu, kad toks verslas ar prekyba – jau gilioje praeityje. Akmenų, riedulių paklausa – beveik amžina.

Skaityti 1286 kartai Atnaujinta %PM, %27 %829 %2017 %18:%Spa

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Spalis 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke