Savireklama

Švyturių epocha jau baigiasi? Pirmo puslapio

  • %PM, %03 %731 %2017 %16:%Lap

Kęstutis GABŠYS

Žmonija švyturius stato nuo neatmenamų laikų. Seniausias istoriniuose šaltiniuose minimas ir į antikinių 7 pasaulio stebuklų sąrašą įrašytas Aleksandrijos švyturys buvo pastatytas dar prieš mūsų erą. Švyturiai niekada nebuvo vien inžineriniai įrenginiai. Gebėdami iš toli jūrininkams parodyti kelią švyturiai simbolizuodavo šviesos pergalę prieš tamsą ir vilties pergalę prieš netikrumą ir abejones. Sparčiai plintant palydovinėms vietos nustatymo technologijomis, švyturiai po truputį praranda savo vaidmenį. Kartu su uždaromais švyturiais gali išnykti ir seniau garbinga laikyta švyturio prižiūrėtojo profesija.
Jūrose ir mariose
Lietuvoje yra keturi jūriniai ir 3 Kuršių marių švyturiai. Pervalkoje ir Ventėje esantys švyturiai šiuo metu yra veikiantys ir atlieka savo misiją – padeda laivininkams saugiai plaukioti Kuršių mariose. Formaliai visi keturi jūriniai švyturiai yra veikiantys, tačiau jų funkcijos ir vaidmuo labai skiriasi.
Dažniausiai švyturys blogu oru rodo laivams kelią į uostą. Kadangi Nidoje ir Juodkrantėje nėra jūrų uosto, šių švyturių misija ir ribota. Abu minėti švyturiai dirba automatiniu režimu, juose nebudi švyturių prižiūrėtojai. Savo vaidmenį šiuo metu atlieka tik Klaipėdos ir Šventosios švyturiai. Juose nuolatos dirba žmonės, kad kilus nenumatytiems atvejams kuo greičiau būtų pašalinti gedimai ir švyturio šviesos spindulys vėl skrostų aplinkinę erdvę.
Atlieka navigacinę misiją
Seniausias Lietuvoje Klaipėdos švyturys veikia nuo 1796 metų. Jo aukštis 45 metrai, o šviesa matoma už 18 jūrmylių (maždaug 33 km). Švyturio bokštas galėtų būti puikus turistų traukos objektas, deja, turistų lankymui nei Klaipėdos, nei Šventosios švyturiai nėra pritaikyti. Didžiulis iššūkis fizinei ištvermei yra sraigtiniais laiptais užlipti į maždaug 12 aukštų pastatą.
Dešimt metų Klaipėdos švyturį prižiūrinčiam Alvydui Ruškiui šis uždavinys neatrodo sunkus. Jis vikriai kopia laiptais ir atsidūręs švyturio viršuje palaukia, kol atgausime kvapą. Po to siūlo pasigrožėti atsiveriančiais vaizdais. Mus labiausiai domina klausimas, ar šiais, GPS technologijų laikais, švyturiai atlieka kokią nors reikšmingą funkciją.
Alvydas su mumis sutinka, kad atpigus GPS technologijoms beveik visi laivai orientuojasi šių prietaisų pagalba. Tačiau švyturio skleidžiamų šviesos signalų atsisakyti neskubama. Tai daroma ir saugumo sumetimais, nes jei laive dingtų elektra arba sugestų GPS imtuvas švyturio skleidžiami šviesos signalai laivavedžiams būtų labai naudingi. „Mūsų švyturys atlieka savo vaidmenį ir GPS eroje. Čia yra sumontuotas vadinamasis „navigacinis taškas“ – galingas diferencinis GPS siųstuvas-imtuvas, gaudantis iš palydovo signalus ir paklaidas pritaikantis Klaipėdos uostui“, – pasakojo A. Ruškys.
Švyturio statinio aukštis pasitarnauja ir mobiliosioms technologijoms. Kelios mobiliojo ryšio bendrovės čia turi pasistačiusios mobiliojo ryšio antenas. Nepaisant Klaipėdos švyturio atliekamos misijos, optimizacija ir automatizacija ir čia duoda apie save žinoti. „Lietuvoje likome keturi švyturių priežiūros specialistai. Laukiame Naujųjų metų. Saugios laivybos administracijoje, kuriai priklauso Klaipėdos ir Šventosios švyturiai, sklando kalbos apie tai, kad mūsų pareigybės bus naikinamos arba pakeičiamos budėjimu namuose“ , – atviravo Alvydas.
Skleidė bjaurų garsą
Jei įlipti į Klaipėdos švyturį yra nemenkas ištvermės išbandymas, norint pasiekti Šventosios švyturio apžvalgos aikštelę prireiks ne tik fizinės ištvermės, bet ir drąsos. 39 metrų aukščio Šventosios švyturys yra atviro tipo. Pučiant stipriam brizui esame priversti į viršų kabarotis kopėčias primenančiais labai stačiais laiptais.
Užlipus į švyturio širdį prieš mus atsiveria įspūdinga Šventosios ir jos apylinkių panorama. Iš švyturio matosi Būtingės naftos terminalo plūduras ir terminalo statiniai, esantys krante. Mus lydėjęs Šventosios švyturio vyr. technikas Vytautas Valkiūnas pasakojo, kad dėl puikaus matomumo čia savo saugos įrangą ir stebėjimo kameras yra susimontavusi „Mažeikių naftos“ apsauga.
V. Valkiūnas švyturių sistemoje dirba nuo neatmenamų laikų, nuo tada, kai visi Lietuvos švyturiai buvo valdomi iš Kaliningrado. Skirtingai nei Klaipėdoje, Šventosios švyturys nėra GPS navigacinis taškas ir navigacijai jis talkina tik siųsdamas šviesos signalus. Tačiau skirtingai nei Klaipėdoje, Šventosios švyturyje nuo 1964 m. veikė natofonas. Jis skleidė specialų garsinį signalą, kuris (esant rūkui ar blogam matomumui) padėjo laivams rasti kelią į Šventosios uosto kanalą. „Gyventojai nuolatos pyko dėl natofono keliamo garso. Kai Šventosios švyturį savo žinion perėmė Palangos savivaldybė, šis prietaisas buvo išjungtas“ , – sakė V. Valkiūnas.
Šventosios švyturyje jau seniai niekas nebudi visą parą. Ir Vytauto pareigos labiau primena ūkio priežiūros darbuotojo, o ne skubios pagalbos specialisto. Kaip ir kolega Klaipėdoje, Vytautas nėra tikras dėl savo darbo vietos. Išnykusi švyturio prižiūrėtojo pareigybė greičiausiai taps daugiau kaip du tūkstančius metų trukusios švyturių eros pabaigos simboliu.

Skaityti 921 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Paieška tinklapyje

Kalendorius

Spalis 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke