Spausdinti šį puslapį

Pažeidimų neužfiksuota, bet signalų yra Pirmo puslapio

  • %PM, %03 %733 %2017 %16:%Lap

Andrius JUŠKEVIČIUS

Prasidėjus aktyviam šildymosi sezonui neišvengiamai didėja oro užteršimas kietosiomis dalelėmis. Tai – pasekmė dėl iš kaminų kylančių dūmų. Kūrentis, šildytis reikia, tačiau kaip mažinti oro taršą, kaip mažiau kenkti ir savo paties, ir kaimynų sveikatai?
Pasak Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Kretingos rajono agentūros darbuotojų, į juos neretai kreipiasi žmonės, skųsdamiesi iš kaimyninio namo ar trobos kamino kylančiais dūmais – ir jų gausa, ir smarve. Tačiau tikrų pažeidėjų, neatsakingai teršiančių orą, fiksuojama vienetai.
Kretingos rajono agentūros vedėjas Ričardas Kašėta teigė, kad metų pradžioje Aplinkos ministerijos iniciatyva jau tradicine tampa akcija „Kaminukas“, kurios metu tikrinama, kaip eksploatuojamos katilinės, įvairaus tipo kuro katilai, kas krosnyse deginama. Šaltuoju metų laiku oro taršos padidėjimas daugiausia juntamas individualių namų rajonuose, kurie neprijungti prie centrinio šildymo sistemos. Ir šiuose miesto rajonuose, ir kaimuose šildymui naudojamas kietasis kuras, o neretai ir visa, kas dega ir skleidžia šilumą - įvairios atliekos, baldų plokščių gamybos liekanos. Pavojingiausios žmonių sveikatai yra smulkios, nematomos kietosios dalelės, kurios nesulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose ir prasiskverbia į žmogaus organizmą.
Agentūros specialistė Diana Šeirienė kalbėjo, kad netgi įprastas žmonių naudojamas kuras dega skirtingai, skiriasi ir dūmai. Vienaip dega briketai, kitaip - malkos, dar kitokį dūmą duoda anglys. Agentūros specialistai visada sureaguoja į gautus žmonių pranešimus apie įtarimą keliančius dūmus, tačiau pastaruoju metu nebuvo nei pažeidimų, nei kam nors skirtos baudos.
Norintiems šildytis tvarkingai, siekiantiems mažiau teršti aplinkos orą, aplinkosaugininkai turi daug patarimų. Namuose reikia naudoti tik pramoniniu būdu pagamintas krosnis, kurios atitinka energijos poreikį konkrečioms patalpoms. Krosnis, katilus būtina eksploatuoti laikantis gamintojo instrukcijų, naudoti tik jiems skirtą kurą. Svarbi taršą mažinanti detalė – kūrenti tik sausą kietąjį kurą. Drėgnas kuras šildo mažiau, taršos – daugiau, taip pat jo sunaudojami didesni kiekiai.
Degant medienos drožlių ar plaušo plokštėms, ar jų atliekoms, pabėgiams, plastikui, sintetiniams audiniams ir kitokioms šiukšlėms, išsiskiria ypatingai pavojingi sveikatai teršalai, pirmiausia pakenkiantys vaikams, nėščioms moterims ir ligoniams. Esant ramiam orui ir dūmams slenkant pažeme, tikrąja to žodžio prasme oras apnuodijamas gana didelėje teritorijoje.
Prieš pradedant intensyvaus šildymo sezoną gyventojams primygtinai patariama išsivalyti kaminus: jų užsikimšimas didina oro taršą, gali sukelti gaisro pavojų.

Skaityti 908 kartai