Savireklama

Didėja įkeisto turto vertė Pirmo puslapio

  • %PM, %11 %725 %2017 %16:%Lap

Andrius JUŠKEVIČIUS

Registrų centras informuoja, kad Lietuvoje šiemet įkeista turto už daugiau nei 7 mlrd. eurų – trečdaliu daugiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Dažniausiai įkeičiami išlieka žemės sklypai ar kitas nekilnojamasis turtas, sudarantis beveik 90 proc. Hipotekos registre per šiuos metus įregistruoto turto. Kretingos rajone taip pat yra šimtai įkeistų nekilnojamojo turto objektų.
Vertę deklaruoti neprivalu
Registrų centro duomenimis, Kretingos rajone per dešimt šių metų mėnesių daugiausia buvo įkeista žemės sklypų – net 460, kitų statinių (inžinerinių tinklų) – 132. Didžiausią įkeisto turto dalį Kretingos rajone sudaro nekilnojamasis turtas – įvairios paskirties statiniai, jų iš viso - 423. Tarp jų gyvenamųjų pastatų – 99, gyvenamųjų patalpų – 80, negyvenamųjų pastatų – 94, pagalbinių pastatų – 147 ir kitos paskirties pastatai bei patalpos. Kretingos rajone nebuvo nė vienos įkeistos įmonės.
Registrų centras, deja, negalėjo nurodyti įkeisto turto vertės, nes turto vertę neprivalu deklaruoti.
Įkeitimo mastai - stebina
Registrų centro duomenimis, per pirmuosius dešimt šių metų mėnesių šalyje turtą įkeisti nusprendė beveik 38 tūkst. asmenų. Didžioji dalis hipotekos sandorių – sutartinė hipoteka ar įkeitimas, kurių per šiuos metus sudaryta 28 780.
Įkeičiamo turto sąraše galima rasti įvairiausių objektų – nuo transporto priemonių iki prekių ženklų, laivų, orlaivių ar nuomos teisių, o nuo 2012 m. Lietuvoje atsirado galimybė įkeisti įmones. Pastarosios hipotekos objektu tampa vis dažniau – vien per šių metų sausį-spalį įkeistos 83 įmonės, kai per visus praėjusius metus buvo įregistruotos 63 įmonių hipotekos.
Vis dėl to dažniausiai įkeičiami nekilnojamieji daiktai. Per dešimt šių metų mėnesių Hipotekos registre įregistruoti 24 146 įkeisti žemės sklypai, 14 194 butai, 6 218 gyvenamųjų ir 4 889 negyvenamieji pastatai. Iš viso šiemet jau įkeisti 76 445 turto objektai, o jų bendra vertė sudaro beveik 7,39 mlrd. eurų. Pernai per tokį patį laikotarpį buvo įkeista 75 370 turto objektų, o jų vertė siekė 5,46 mlrd. Eur.
Didžiausi kreditoriai - bankai
Lietuvoje turtą įkeisti paprastai ryžtasi būstą įsigyti siekiantys asmenys. Tai atsispindi ir statistikoje: daugiau nei trečdalis visų šiemet hipotekos sandorius sudariusių asmenų yra 31–40 metų amžiaus, dar apie 30 proc. – 21–30 metų amžiaus asmenys. Didžiausiais kreditoriais išlieka bankai, su kuriais sudaryta 7 iš 10 visų per pirmuosius dešimt šių metų mėnesių Hipotekos registre įregistruotų sandorių.
Registrų centro Sandorių registrų departamento Hipotekos registro skyriaus vedėjas Klaidas Navickas teigė, kad hipoteka yra plačiai paplitęs prievolės užtikrinimo būdas, pavyzdžiui, norint gauti paskolą iš banko, – juk ne kiekvienas žmogus turi laisvų lėšų didelės vertės turtui įsigyti. Anot jo, pastaruoju metu hipoteka neretai naudojama ir tarp dviejų fizinių asmenų, taip užtikrinant, kad skola bus laiku grąžinta.
Nepirk katės maiše
Tiesa, K. Navickas atkreipė dėmesį, kad turtą galima įkeisti ir kelis kartus, o hipoteka seka paskui daiktą ir jį pardavus. Todėl perkant būstą verta pasitikrinti, ar perkamas turtas nėra įkeistas – tai padaryti galima atvykus į Registrų centro padalinį arba elektroniniu būdu pateikus prašymą pagal turto ar asmens identifikavimo kodą.
Tuo metu tiems, kurie jau atsiskaitė su kreditoriumi, vertėtų pasitikrinti, ar hipoteka išregistruota, mat pasitaiko tokių atvejų, kad apie „pamirštą“ išregistruoti hipoteką asmuo sužino tik po kelerių metų, kai nusprendžia būstą parduoti. Siekdami apsidrausti nuo tokių nemalonių situacijų, duomenis apie save gyventojai kartą per metus gali sužinoti neatlygintinai.

Skaityti 1039 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje