Savireklama

Dėl vandens kokybės gavo pylos Pirmo puslapio

  • %PM, %11 %742 %2017 %16:%Lap

Kęstutis GABŠYS

Trečiadienį į Kretingos rajono savivaldybę atvykę Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai – tarnybos viršininkas Virgilijus Liepinis ir vyriausioji specialistė – maisto produktų inspektorė Regina Slušnienė savivaldybės atsakingus asmenis ragino aktyviau spręsti teisines ir technines problemas dėl Kretingos vandenvietėse viršijamų fluoridų kiekio.
Kretingos rajone geriamasis vanduo tiekiamas iš 43 vandenviečių. 29 Kretingos rajono vandenvietėse fluoridų kiekis viršija maksimalią 1,5 mg/l (leistiną normą). Didžiausi fluoridų kiekiai geriamajame vandenyje nustatyti Leliūnų ir Pesčių vandenvietėse, ten esamų fluoridų kiekis 2017 metais atitinkamai siekė 6,68 ir 6,35 mg/l. Padidėjęs fluoridų kiekis geriamajame vandenyje yra daugumos Vakarų Lietuvoje esančių vandenviečių problema ir yra susijęs su Vakarų Lietuvos žemės gelmių geologine sandara. Nors fluoridus iš geriamojo vandens pagal galimybes būtina šalinti, gyventojai dėl poveikio sveikatai per daug jaudintis neturėtų. „Suaugusiam žmogui padidėjęs fluoridų kiekis geriamajame vandenyje turi netgi teigiamą poveikį, nes yra stiprinamas dantų emalis, tačiau vaikų dantims fluoridų padidėjimas organizme yra kenksmingas. Žmonės, kurie geria padidintą fluoridų kiekį turintį vandenį, dantis turėtų valyti su dantų pasta, kurioje nėra fluoro“, – sakė V. Liepinis.
Didesnėse Kretingos rajono gyvenvietėse (Kretingoje, Salantuose, Vydmantuose, Kūlupėnuose) fluoridai iš geriamojo vandens yra šalinami. 8 vandenvietėse (Erlėnuose, Rūdaičiuose, Kurmaičiuose, Darbėnuose, Lazdininkuose, Baubliuose) yra numatytas finansavimas geriamojo vandens kokybei tobulinti. Tačiau šalia techninio pobūdžio problemų rajono savivaldybė turi išspręsti ir teisines problemas. „Geriamojo vandens įstatymo nuostatos sako, kad savivaldybės vadovas privalo raštu kreiptis į Visuomenės sveikatos centrą ir prašyti išlygos leisti tiekti geriamąjį vandenį, kuriame viršijamas fluoridų kiekis. Įvertinęs pateiktus argumentus centras gali suteikti trijų metų trukmės išlygą. Po to ši išlyga gali būti pratęsta dar trijų metų laikotarpiui. Šio susitikimo tikslas yra paskatinti Kretingos rajono savivaldybę aktyviau spręsti šią problemą“, – situaciją komentavo V. Liepinis.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis situaciją dėl geriamo vandens tiekimo Kretingos rajone vadina „nesusikalbėjimu“. „Šiuo metu savivaldybė dalyvauja Europos Sąjungos projekte ir 8 vandenvietėse netrukus bus pastatyti vandens kokybės gerinimo įrenginiai. Kretingos vandenys artimiausiu metu visą reikalingą informaciją pateiks savivaldybės gydytojai, kuri parengs raštą dėl išlygos gavimo. Mažesnių gyvenviečių geriamojo vandens kokybę mes numatėme sutvarkyti iki 2026-ųjų metų. Kadangi pasikeitė įstatymo reikalavimai, savivaldybės specialistai rengia raštą į Aplinkos ministeriją, kad būtų skiriami pinigai šiems projektams paspartinti“, – kalbėjo Administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Skaityti 1147 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje