Savireklama

Pirmoji sveikos mitybos mokykla – šeimoje Pirmo puslapio

  • %AM, %03 %497 %2017 %10:%Gruo

Laima STONKUVIENĖ

Kretingos ugdymo įstaigų vaikus maitinančios įmonės „Kretingos maistas“ iniciatyva Kretingoje surengtas praktinis seminaras-diskusija „Sveikatai palanki vaikų mityba“. Jo metu apie tai, koks maistas turėtų būti vaiko lėkštėje ir kokio ne, kaip jį gaminti, kaip pratinti vaikus valgyti sveikatai palankų maistą pasakojo viešosios įmonės „Sveikatai palankus“ įkūrėja, sveikatai palankaus maisto technologė ir mitybos specialistė Raminta Bogušienė.
„Šviesti tėvus, mokytojus, visą visuomenę nusprendėme stebėdami situaciją švietimo įstaigose, supratę, kad be tėvų pagalbos nepavyks išugdyti naujo vaikų požiūrio į sveiką gyvenseną, – sakė „Kretingos maisto“ Marketingo skyriaus vadovė Silva Petrikauskienė. – Vaikams kasdien tiekiamas šviežias maistas, tačiau didelė jų dalis vis tiek bėga į prekybos centrus, kur perka bandeles, saldumynus, saldžius gėrimus. Sveikame maiste yra griežtai ribojamas cukraus bei druskos kiekis, todėl vaikams jis atrodo neskanus. Pirmoji sveikos mitybos mokytoja vaikui turi būti šeima – jos nariams privalu būti pavyzdžiu, kaip sveikai maitintis, ir to mokyti vaikus. Mokykla, maitintojai vieni to nepadarys. Būtent todėl organizavome praktinį seminarą, kad jame maisto saugos ir kokybės ekspertė bei sveikos gyvensenos propaguotoja suteiktų žinių, kodėl vaikai nevalgo tam tikrų maisto produktų, praktiškais pavyzdžiais parodytų, kokį maistą vaikui patiekti, kaip išsirinkti sveikatai palankius maisto produktus. Vaikai neturi patirties, kaip maistas veikia jų sveikatą, todėl suaugusiųjų pareiga yra sudaryti jiems tinkamas maitinimosi sąlygas rinktis, skatinti valgyti sveikiau“.
R. Bogušienė atviravo daugelį metų dirbusi maisto pramonėje ir gerai žinanti, kad į produktus, jog šie atrodytų skanesni, dideliais kiekiais yra dedami įvairūs sintetiniai priedai, produktai pateikiami įmantriose pakuotėse, kad tik patrauktų akį. O vaikų akys dažniausiai krypsta į nesveikatos šaltinius.
„Šiandien vaikai serga ne iš bado, o nuo menkaverčio maisto ir jo pertekliaus. Blogiausia, kad jį vaikams duoda tėvai, taip formuodami ydingus mitybos įpročius. Net į darželį tėvai įdeda vaikams saldainių, įvairių sausainių, javainių, vaflių. Šiuose produktuose itin daug transriebalų, kurių vaiko mityboje neturėtų būti“, – akcentavo R. Bogušienė pridurdama, kad sveika mityba – tai ir saikingumas.
Vietoj minėtų užkandžių, picų, bulvių traškučių vaikai turėtų valgyti šviežiai paruoštą šiltą maistą, ir tą turėtų daryti 5–6 kartus per dieną, ne rečiau kaip kas 3–5 valandas. Formuojant teisingus mitybos įpročius svarbu, kad vaikas valgytų reguliariai ir su saiku, jo maistas būtų įvairus, subalansuotas, kad jame būtų kuo mažiau cukraus ir druskos, ir kuo daugiau skaidulinių medžiagų. Vaikai turėtų vartoti ir kuo daugiau augalinio maisto, gerti vandenį.
Mitybos specialistės teigimu, angliavandeniai vaiko racione turėtų sudaryti 45–60, baltymai – 10–20, riebalai – 30–35 proc. Cukraus vaikui rekomenduojama 2, suaugusiam – 5 šaukšteliai per dieną.
Kasdienėje vaiko lėkštėje neturėtų būti perdirbtų mėsos bei žuvies gaminių; bulvių, kukurūzų ir traškučių; riebaluose virtų, skrudintų ir spragintų gaminių; saldžių ir gazuotų gėrimų, traškių užkandžių, kramtomosios gumos, net riešutų bei džiovintų vaisių, nes juose irgi yra per daug cukraus; maisto, kuriame yra saldiklių, dažiklių, skonio ir kvapo stipriklių. Vaiko racione būtina Omega-3 riebalų rūgštis bei vitaminas D, nes be šio organizmas nepasisavina vaiko kaulams bei dantims stiprinti reikalingo kalcio.
Tėvai skatinami vaikus ne drausti, o kalbėtis su jais, aiškinti, kartu gaminti. Svarbu ne tik tai, kad vaikas būtų sotus, bet kad jis būtų sotus pilnaverčiu maistu.
„Kretingos maisto“ atstovė S. Petrikauskienė susirinkusiesiems papasakojo, kad yra galimybė įdiegti bendrovės „Eurofondas“ programą, kuri leidžia vaikams mokyklos valgykloje atsiskaityti su elektroniniu mokinio pažymėjimu ar išmaniąja apyranke. Tėvams tai puiki galimybė kontroliuoti vaikų mitybą: kompiuterio ar mobiliojo telefono ekrane tėvai gali matyti, ką vaikas valgė, kiek sumokėjo ir iš kokio valgiaraščio rinkosi. Tam tereikia į sąskaitą pervesti pinigų, numatyti, kiek jų per dieną galima išleisti.
Seminaro dalyvius „Kretingos maistas“ pavaišino sveikais, pagal R. Bogušienės receptus pagamintais patiekalais: vištienos kukuliais su morkomis ir varškėčiais su aguonomis.
Tokius praktinius seminarus-diskusijas VšĮ „Kretingos maistas“ organizavo ir kituose miestuose, kuriuose tiekia maistą švietimo įstaigoms. Tėvai, ugdymo įstaigų personalas, virėjai, dietistai mokomi pažinti kokybišką maistą, jiems suteikiama žinių apie sveikatai palankią mitybą.

Užs. Nr. 034

Skaityti 973 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Spalis 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje