Savireklama

Benamiai rinkimų teisės nepraras Pirmo puslapio

  • %AM, %03 %502 %2017 %11:%Gruo

Andrius JUŠKEVIČIUS

Nuo sausio 1 dienos įsigaliojus gyventojų privalomam gyvenamosios vietos deklaravimui, kai kurie rajono gyventojai gali atsidurti socialinio gyvenimo užribyje. Neturintys nuosavo būsto ar nesusitvarkę jo nuosavybės dokumentų bei dėl kitų priežasčių nedeklaravę gyvenamosios vietos greičiausiai neteks galimybės gauti išmokų, pretenduoti į socialinį būstą, praras prioritetus registruojant vaikus į darželius ar mokyklas, taps keblu savo vardu registruoti net automobilį.
Esminiai benamių pasikeitimai
Jeigu iki šiol dėl vienų ar kitų priežasčių nuosavo būsto neturintys žmonės galėdavo gyvenamąją vietą deklaruoti „prie savivaldybės“, tai nuo kitų metų tai galės padaryti tik benamiai, priverstinai gydomi psichiniai ligoniai, kaliniai, tardymo izoliatorių areštantai bei į gyvenimą išleidžiami globos namų auklėtiniai. Į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą šie žmonės bus įtraukiami tik 6 mėnesių laikotarpiui, kuriam pasibaigus registracija prie savivaldybės bus pratęsiama arba ne.
Tokie pasikeitimai paskatino kai kurių valdininkų kalbas, kad be savo gyvenamosios vietos deklaravimo pilietis negalės dalyvauti ir rinkimuose. Atseit, benamis, „pakabintas“ tarp žemės ir dangaus, nebus įtraukiamas į rinkėjų sąrašus, rinkimų komisijos nežinos apie jo egzistavimą.
Tokie teiginiai, pastebėti ir didžiausiuose Lietuvos interneto naujienų portaluose, paskatino atidžiau pasidomėti problema. Įtarimų dėl tokių teiginių teisingumo sukėlė jau vien tai, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijoje aiškiai ir visai kitaip apibrėžiama piliečio teisė ar negalimybė dalyvauti rinkimuose.
Be namų – ir be balso?
Konstitucijos 29 str. rašoma: „Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu“.
Taigi, Konstitucija aiškiai, nurodo, kad dėl žmogaus socialinės padėties, - o benamiai būtų vertinami būtent šiuo aspektu, - jo rinkimų teisės varžyti negalima.
Konstitucijos 34 str. nurodyta taip pat labai aiškiai ir suprantamai: „Rinkimuose nedalyvauja piliečiai, kurie teismo pripažinti neveiksniais“. Jokio kito pagrindo ar sprendimo, ar nuomonės dėl piliečio dalyvavimo rinkimuose nėra ir būti negali.
Seimo rinkimų įstatyme bei Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme taip pat teigiama, kad rinkimuose nedalyvauja tik teismo sprendimu pripažinti neveiksniais piliečiai, jokių kitų apribojimų būti negali. Į apylinkių rinkėjų sąrašus įrašomi aktyviąją rinkimų teisę turintys piliečiai, kurie sąrašo sudarymo metu nuolat gyvena tos rinkimų apylinkės teritorijoje. Ar pilietis nepiktnaudžiauja ir į rinkėjų sąrašą įrašytas tik vieną kartą, tikrina Vyriausioji rinkimų komisija. Savivaldybių tarybų rinkimų atveju tai tikrina apygardos rinkimų komisija.
Piliečiai niekur nepradingsta
Situaciją dėl benamių dalyvavimo rinkimuose redakcijai komentavo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Darius Gaižauskas. Jo teigimu, savo gyvenamosios vietos nedeklaravęs asmuo iš bendrojo gyventojų registro niekur nepradingsta.
Teigiama, kad šalyje gali būti apie 67 tūkst. žmonių, nedeklaravusių savo gyvenamosios vietos arba anksčiau buvusių „prirašytų“ prie savivaldybių. Pasidomėjus daugumoje rajono seniūnijų pasirodė, kad Kretingos rajono seniūnijose deklaravusių savo gyvenamąją vietą gali būti po 5-6, kai kur – ne daugiau dešimties. Tačiau ir šiems žmonėms, kol dar laikas, verta susirūpinti deklaravimo klausimais. Suprantama, kad šis žmonių kontingentas yra socialiai pažeidžiamas, jiems trūksta informacijos bei gebėjimų susitvarkyti savo reikalus valdiškose įstaigose, todėl jiems būtina socialinių darbuotojų, seniūnijų visų darbuotojų pagalba.
VRK atstovas D. Gaižauskas sakė, kad rinkimų teisės asmenims, nedeklaravusiems savo gyvenamosios vietos, niekas atimti negali. Nors sunku tikėtis, kad vargingai gyvenantis, gal net asocialus asmuo rinkimams artėjant ir sudarinėjant rinkėjų sąrašus kreipsis į apylinkės ar apygardos rinkimų komisiją dėl įrašymo į rinkėjų sąrašą, tačiau tokią pilietinę teisę jis turi ir turės. O kiek papildomo ar keblesnio darbo turės rinkimų komisijos dėl to nelemto privalomojo „prisirašymo“, parodys ateitis.

Skaityti 835 kartai Atnaujinta %AM, %03 %518 %2017 %11:%Gruo

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Spalis 2018
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje