Vietinė rinkliava nuošaliai gyvenantiems: ar mokėti? Pirmo puslapio

  • %AM, %03 %508 %2017 %11:%Gruo

Andrius JUŠKEVIČIUS

Į redakciją atėjęs rajono gyventojams skundėsi, kad SĮ „Kretingos komunalininkas“ atstovai bando įkalbinti jį mokėti bent dalį vietinės rinkliavos, nors jis gyvenantis labai atokioje vietoje, komunalininkų atliekų vežimo mašina niekada iki jo nevažiuoja ir nevažiavo, jo paties gyvenimo poreikiai gana menki, atliekų susidaro tiek, kad viskas susinaudoja ūkyje. Tai už ką mokėti? Ar verta mokėti už nesuteiktą paslaugą?
Solidarus mokestis
Suprasdami, kad savame kieme pranašu nebūsi, kad vietinė valdžia paprastai tik sausai nurodys į kokį savo sprendimą, su kuriuo be ginčų telieka tik sutikti, tiesos ieškojimo kelius nutaikėme tiesiai į Aplinkos ministeriją.
Šios ministerijos Atliekų departamento atstovams žodžiu ir raštu išdėsčius klausimo esmę, atsakymo ilgai laukti neteko. Raštiškame atsakyme, kurį pateikė Aplinkos ministerijos Atliekų departamento Atliekų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Gintarė Klovienė teigiama, kad, vadovaujantis LR Atliekų tvarkymo įstatymo 302 straipsnio nuostatomis, komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų kainodara nustatoma vadovaujantis solidarumo, proporcingumo, nediskriminavimo, sąnaudų susigrąžinimo principais ir principu „teršėjas moka“. Paprasta kalba aiškinant nesunku suprasti, kad šiuolaikinio žmogaus gyvenimas bet kur, bet kokiomis sąlygomis neįmanomas be aplinkos teršimo, be vienokių ar kitokių atliekų susidarymo, todėl vietinė rinkliava yra savotiškas solidarumo mokestis, kas ir nusakoma žodžiais „teršėjas moka“.
G. Klovienės atsakyme taip pat akcentuota, kad „už komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimą, įskaitant ir įmokos už komunalinių atliekų tvarkymą formos nustatymą ir dydžio apskaičiavimą, atsakinga vietos savivaldos institucija. Pagrindinė savivaldybių institucijų užduotis šioje srityje – užtikrinti visuotiną, kokybišką, vartotojui patogią ir prieinamą komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą.“
Taip nustato įstatymai. Tad tolesni vietinės rinkliavos mokėjimo klausimai neišvengiamai pasisuko į Savivaldybę.
Nenaujas sprendimas
Kretingos rajono savivaldybės taryba dar 2016 m. gruodį patvirtino naujos redakcijos Vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatus. Nuo šių metų keitėsi vietinės rinkliavos mokėjimo tvarka, atsirado dvinarė (pastovioji ir kintamoji dalys) rinkliavos apskaičiavimo metodika. Aplinkos ministerijos atstovė taip pat pažymėjo, kad apmokestinimo būdą pasirenka pati savivaldybė, tai jos kompetencijos sritis.
SĮ „Kretingos komunalininkas“ direktorė Renata Surblytė sutiko, kad atokiose vietose gyvenantys žmonės ne visada sulaukia atliekų surinkimo mašinos. Galimybė privažiuoti iki atokesnių sodybų priklauso nuo keliukų būklės, oro sąlygų. Direktorė neneigė, kad šiųmetinio lietingo rudens sąlygomis buvo ne viena sodyba, iki kurios važiuoti sunkia, didele atliekų surinkimo mašina niekas nerizikavo.
Pasak direktorės, su daugeliu atokių sodybų gyventojų yra suderintos atliekų konteinerių pastatymo vietos prie kelių, o jeigu iki pagrindinio kelio yra didesnis nei 300 m atstumas, tie žmonės nemoka pastoviosios vietinės rinkliavos dalies. Individualiems gyvenamiesiems namams pastovioji dalis šiemet yra 20 Eur per metus, kintamoji dalis – 9 eurai.
Pasak įmonės „Kretingos komunalininkas“ direktorės, su žmonėmis, gyvenančiais atokiose vietose deramasi, su jais bendraujama, kad kartu, abipusiai būtų sutariama ir sprendžiami vietinės rinkliavos klausimai.
Jeigu bendravimo nėra, jeigu komunalininkai nežino visų vieno ar kito gyventojo aplinkybių, jam vietinės rinkliavos dydis nustatomas bendra tvarka. „Tada gali atsirasti įsitikinimas, kad paslaugos negaudamas galiu nemokėti vietinės rinkliavos. Tačiau taip nėra, geriau tartis ir susitarti“, - teigė R. Surblytė.

Skaityti 1935 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje