Sodų bendrijos grasina protestais Pirmo puslapio

  • %PM, %14 %883 %2017 %20:%Gruo

Kęstutis GABŠYS

Vakar vykęs Kretingos rajono teritorijoje esančių sodų savininkų bendrijų vadovų susitikimas su savivaldybės vadovais priminė paskutinį savižudžio pagalbos prašymą. Pavargę nuo nuolatinio skurdo ir būtinybės bendrijų infrastruktūrą tvarkyti savo lėšomis, sodininkų bendrijų vadovai grasina jas išformuoti ir protestais reikalauti, kad savivaldybė išlaikytų ir tvarkytų bendrijų infrastruktūrą, kaip ji tai daro daugiabučių ar individualių namų kvartaluose. Savivaldybės vadovai teisinasi, kad sodų bendrijų infrastruktūros plėtrą stabdo šiuo metu galiojantys įstatymai, ir tikina dėsiantys visas pastangas, kad bendrijos galėtų tinkamai pasirūpinti savo aplinka.
Savivaldybės pinigai ateina per vėlai
Į susitikimą su rajono vadovais ir atsakingais Savivaldybės administracijos darbuotojais atėjo aštuonių iš dešimties rajone veikiančių sodų savininkų bendrijų vadovai ar jų atstovai. Jų vardu kalbėjusi sodų bendrijos „Medvalakis“ pirmininkė Jurgita Pelkutė-Marcinkienė skundėsi ydinga savivaldybės paramos sodininkų bendrijoms teikimo tvarka. „Savivaldybė sodininkų bendrijoms remti per metus skiria 10 tūkstančių eurų. Tačiau dėl ydingos lėšų skyrimo tvarkos 2600 eurų šios paramos lėšų nebus panaudota ir sugrąžinta į savivaldybės biudžetą. Mūsų taip pat netenkina praktika, kad lėšos bendrijas pasiekia tik lapkričio mėnesį. Mes turime rizikuoti ir užsakinėti darbus nežinodami, ar ši parama bus paskirta“, – sakė bendrijos pirmininkė.
Rajono meras Juozas Mažeika sutiko, kad dažnai savivaldybės sukuriami dokumentai nebūna tobuli ir teigė, kad savivaldybė įvertins sodininkų bendrijų vadovų pastabas ir galės šią tvarką patobulinti. „Mes galime pakeisti paramos sodų bendrijoms teikimo tvarkos aprašą, kad pinigai bendrijas pasiektų gruodžio mėnesį ir sukurti mechanizmus, kad kitų bendrijų nepanaudotos lėšos būtų išdalinamos kitoms bendrijoms“, – žadėjo rajono meras.
Administracijos direktorius Virginijus Domarkas sakė, kad šiais metais nepanaudotos paramos sodų bendrijoms lėšos nebūtinai privalo būti grąžintos į rajono biudžetą. „Kitam tarybos posėdžiui administracija gali parengti sprendimo projektą ir nepanaudotas lėšas po lygiai paskirstyti visoms bendrijoms. Tokiu atveju kiekviena bendrija gautų apie 260 eurų dydžio papildomą paramą“, – siūlė V. Domarkas.
Tvarko ne savo kelius
Daugiausia kibirkščių ir audringų diskusijų susitikime sukėlė tradicinis galvos skausmas – sodų bendrijos kelių priežiūra. Kai kurie sodų bendrijose vingiuojantys keliai yra teisiškai įteisinti ir turi gatvės statusą, o didžioji dalis iš jų teisiškai net nesivadina keliais. „Sodų bendrijose esantys keliai nepriklauso sodų bendrijoms. Tai yra valstybinė žemė, kurią valdo NŽT. Mes jau turime netgi teisminius ginčus, kuriuose sodininkai su mumis bylinėjasi dėl neteisėtai kelių tvarkymui išleistų bendrijos lėšų“, – skundėsi bendrijų pirmininkai.
Rajono valdžia šiuo klausimu nieko paguodžiančio sodų bendrijų vadovams pasakyti negalėjo. Sodų bendrijų teritorijų, kelių ir kitos infrastruktūros priežiūrą stabdo šių teritorijų teisinis statusas.
Kol bendrijose esantys keliai nėra perduoti savivaldybei, jų priežiūrai mes negalime skirti lėšų. Tačiau Seimas neskuba keisti įstatymų, nes tada reikės peržiūrėti ir kelių priežiūros programos lėšas. Dėl tos priežasties situacija metų metus nesikeičia“, – sakė rajono meras.
Sodų bendrijų vadovai atkirto, kad dažnai trukdo ne tik netobuli įstatymai, bet ir žmogiškumo bei geranoriškumo stygius. „Bendrijos keliuose išmuštos pusės metro gylio duobės. Net sutikdami už greideriavimą mokėti pinigus, mes negalime į bendrijos teritoriją prisikviesti greiderio. Nei „Kretingos komunalininkas“, nei „Regiono keliai“ pas mus nevažiuoja motyvuodami, kad turi daug darbo“, – savo ir kitų bendrijų problemas vardino „Medvalakio“ sodų bendrijos pirmininkė.
Savivaldybės atstovai teigė nežinoję apie šią problemą ir pažadėjo apie ją pakalbėti su minėtų įmonių atstovais. Taip pat tikino paieškosią, ar rajone nėra kokių nors kitų privačių žvyrkelių greideriavimo paslaugas teikiančių įmonių.

Skaityti 2443 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje