Savireklama

„Tamsioji“ švenčių pusė – kalėdinė depresija Pirmo puslapio

  • %PM, %21 %679 %2017 %15:%Gruo

Kęstutis GABŠYS

Visuomenėje šiandien yra gajus mitas, kad Kalėdų ir Naujųjų metų švenčių laikotarpiu visi turime būti laimingi ir džiugiai švęsti. Tačiau dažnam iš mūsų žiemos švenčių maratonas, šventiniai vakarėliai, vaišės, būtinybė pirkti dovanas nekelia jokio džiaugsmo ir teigiamų emocijų. Dar daugiau – vis garsiau pradedama kalbėti apie kalėdinę depresiją, kuri kankina vis daugiau žmonių. Psichologai teigia, kad Kalėdų švenčių depresija nėra klinikinė liga, tačiau toks reiškinys iš tikrųjų egzistuoja.
Ne tik finansinės problemos
Kretingos psichikos sveikatos centro direktorė, medicinos psichologė Inna Viršilienė sako, kad kalėdinė depresija nėra kokia nors išskirtinė depresijos rūšis ir Tarptautiniame ligų klasifikatoriuje tokio susirgimo ieškoti neverta. „Vis dėl to žiemos švenčių metu žmogui gali pasireikšti stiprus liūdesys, pasirengimas šventėms gali kelti nemalonius jausmus, nes jis jaučiasi tarsi pasimetęs ir nežinantis, nuo ko pradėti. Šiuos jausmus dažnai stiprina finansinės problemos, kai mūsų noras dovanoti kalėdines dovanas nesutampa su mūsų galimybėmis“, – sakė psichologė.
Liūdnas ir depresyvias nuotaikas stiprina šviesos trūkumas, darganoti orai. Dažnai itin didelį liūdesį šiuo laikotarpiu patiria vienišiai, tie, kurie neturi artimųjų arba kenčia po nutrūkusių asmeninių santykių. Visuomenės spaudimas linksmintis ir švęsti nesutampa su tokių žmonių vidine būsena ir jų poreikiais.
Turime teisę liūdėti
Mūsų nusilenkimas išoriniam spaudimui, kai neturime noro ir jėgų švęsti, didina psichologinį diskomfortą ir kelia dar didesnį liūdesį. Psichologų teigimu, išeiti iš šio ydingo rato padės mūsų vidinis pasirengimas elgtis kitaip ir nepasiduoti aplinkiniam spaudimui. „Jei per šventes žmogus nori pabūti vienas, susisupęs į pledą, valgydamas sausainius su imbieru ir gerdamas arbatą, jis taip ir turėtų elgtis. Tokiu atveju svarbu neįžeisti aplinkinių, nepulti keikti blogų orų, valdžios. Tiesiog reikia pasakyti sau ir aplinkiniams, kad turite kitokį planą, kaip susikurti sau švenčių nuotaiką ir gerai jaustis“, – pataria psichologė I. Viršilienė.
Kenčiantiems nuo švenčių komercializacijos psichologai pataria prisiminti, kad Kalėdos neprivalo būti tobulos, kaip rodoma filmuose. Per šventes nebūtina laikytis senų tradicijų, kurios nėra malonios ir šiandien sunkiai įgyvendinamos. Kalėdos gali būti puikus metas kurti naujas tradicijas, kurios būtų mielos ir širdžiai artimos.
Ragina paskaityti „Mažąjį princą“
Tiems, kuriems švenčių metu blogai, nes yra vieniši, o tokiais nenorėtų būti, Kretingos psichikos sveikatos centro direktorė I. Viršilienė siūlo daugiau bendrauti ir atkurti socialinius ryšius. Svarbu yra suvokti, kad mūsų socialiniams ryšiams, mūsų santykiams palaikyti yra būtinos mūsų pačių pastangos ir investicijos. „Draugystė, socialiniai santykiai ir tarpusavio bendravimas neatsiranda savaime ir juos kurti būtinos mūsų pačių pastangos. Norintiems sužinoti, kaip tai reikia daryti, siūlyčiau paskaityti „Mažąjį princą“, – sakė I.Viršilienė.
Kalėdų ir Naujųjų metų šventės yra puikus laikas prisiminti senus bičiulius, peržiūrėti mobilaus telefono knygutės abonentų sąrašą. „Skambutis ir klausimas, kaip sekasi, palinkėjimas gražių švenčių ir gerų būsimų metų gali tapti postūmiu atkuriant tuos ryšius, kurie užlipdys emocinę tuštumą“, – pataria psichologė.

Skaityti 1014 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje