Savireklama

Siekiamybė: geriau pažinti neįgaliuosius Pirmo puslapio

  • %PM, %01 %594 %2018 %13:%Saus

Laima STONKUVIENĖ

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Kretingos viltis“ baigė įgyvendinti projektą „Negalią išgyvenančių asmenų bendruomeninės veiklos prieinamumas Kretingos mieste“, skirtą visuomenei pažinti žmones su negalia, o neįgaliesiems – integruotis į visuomenę.
„Sumanymas buvo didelis, tikėtasi rekreacinėse miesto erdvėse įkurti aikšteles, prieinamas žmonėms su negalia ir vaikams, kad jie jose galėtų muzikuoti ir sportuoti. Gaila, bet iš to didelio projekto liko tik švietėjiška dalis – organizuoti du mokomieji seminarai, kuriuose lektoriai kalbėjo apie negalios sampratą bei holistinės medicinos pagalbą neįgaliesiems, poezijos terapiją“, – sakė „Kretingos vilties“ pirmininkė Sigutė Bendikienė.
Apie negalios sampratą kalbėjusi Neįgaliųjų reikalų tarybos prie SADM narė, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos asociacijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova akcentavo, kad neįgaliųjų socialinis statusas kinta ir atskleidžia ypatybes priklausomai nuo politinės, religinės, kultūrinės laikmečio situacijos: jis svyruoja nuo ypač neigiamų iki ypač teigiamų vertinimų, priklauso nuo negalios kategorijos, kultūrinių sąlygų ir kt. „Nepalankius neįgaliesiems stereotipus patvirtina klinikinis-korekcinis modelis, neigiami socialiniai vaizdiniai bei nuostatos yra tikroji visumos esmė. Modelis pasižymi diskriminaciniais elementais, kuriamais naujais žmonių klasifikacijos terminais, yra daug žmogaus žeminimo elementų – atsiranda „mokytini“ ir „nemokytini“, neįgalieji izoliuojami nuo visuomenės, ribojamas asmeninių daiktų turėjimas ir t. t. Neįgalus žmogus neturi pasirinkimo laisvės, kaip ir su kuo jam gyventi“, – kalbėjo D. Migaliova.
Anot jos, Pasaulinė sveikatos organizacija gyvenimo kokybės sampratą pradėjo sieti su sveikata. Sveikata suprantama kaip visapusė fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligų ir negalavimų nebuvimas. Kai žmogus saugus, ramus, orus, sotus, jam nėra baisūs nedideli sveikatos sutrikimai, tokie kaip peršalimo, širdies ligos ar kiti fizinės sveikatos sutrikimai. Žmogui labai svarbu stabili ir saugi emocinė būklė, emocinė ramybė. Gyvenimo kokybė reiškia visapusišką pasitenkinimą gyvenimu, ypač kas siejama su žmogaus teisių apsauga, saviraiška ir kt. Gyvenimo kokybė – džiaugtis kiekviena diena, draugais, turėti namus, savo daiktus, privatumą. Nesvarbu, kiek žmogui metų, kokia jo odos spalva, kokios jo stiprybės ir silpnybės.
Šiandien įvaizdis apie sutrikusio intelekto asmenis siejamas su „mongoliškuoju veidu“, elgesio sutrikimais, santykių ir bendravimo problemomis, emociniais reiškiniais – keista šypsena, fiksuotu žvilgsniu, nenusakomu elgesiu. „Tiesa ta, kad mes jų nepažįstame ir vis dar galvojame, kad jie viduje tušti, likimo nuskriausti. Bet tiesa ir ta, kad neįgalūs žmonės trokšta gyventi, nori būti savarankiški, moka džiaugtis gyvenimu, turi ryžto ir kovoja su savo negalia, nori mokytis, mylėti ir būti mylimi, kurti šeimas. Gali išmokti savitvarkos, gyvenimo normų, santykių su kitais žmonėmis. Tam tikrose gyvenimo situacijose visi esame priklausomi nuo kitų, neįgalieji – taip pat. Gaila, bet šiandien dar sunkiai įsivaizduojama, kad, pavyzdžiui, du brandos sulaukę neįgalieji su Dauno sindromu gali kurti šeimą“, – kalbėjo D. Migaliova.
„Vilties“ vadovės teigimu, pagrindinis visuomenės prioritetas turėtų būti neįgaliųjų apsisprendimo teisė, tai yra, sveikieji turi išgirsti neįgaliuosius ir leisti jiems patiems priimti esminius sprendimus.
Seminaro dalyviams parodytas filmas apie Portugalijos žmonių su Dauno sindromu pirmuosius žingsnius į savarankišką gyvenimą.
Apie holistinės medicinos pagalbą neįgaliesiems bei poezijos terapiją pasakojo vienintelės Lietuvoje Klaipėdos universiteto Sveikatos fakulteto Holistinės katedros docentė dr. Jūratė Sučylaitė.
„Seminaruose dalyvavo gausus būrys įvairių Kretingos rajono įstaigų socialinių darbuotojų, specialiųjų pedagogų bei neįgaliųjų tėvai. Gautos žinios, tikimasi, leis dar geriau pažinti neįgaliuosius ir jiems padėti“, – teigė „Kretingos vilties“ pirmininkė S. Bendikienė.

Skaityti 1037 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gruodis 2018
S Pr A T K P Š
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje