Spausdinti šį puslapį

Alkoholio prekybos ribojimai trumpina darbo laiką Pirmo puslapio

  • %PM, %14 %877 %2018 %20:%Saus

Andrius JUŠKEVIČIUS

Dėl sutrumpėjusio prekybos alkoholiu laiko nedidelės parduotuvės miesteliuose ir kaimuose trumpina darbo laiką, o jų savininkai neslepia, kad dėl to gali mažėti ir taip nedideli pardavėjų atlyginimai. Padidinusi alkoholio akcizus valstybė uždirba daugiau, tačiau vietinis verslas iš to negauna jokios naudos.
Pakeitimų nedaug
Iš rajono miesteliuose daugumos apklaustų parduotuvių šeimininkų teko išgirsti, kad jų darbo laiko kol kas keisti neketinama. Tačiau Kartenoje esanti „Aibės“ parduotuvė jau po sausio 1-osios sekmadieniais trumpino darbo laiką iki 18 valandos.
Darbo laikas sutrumpintas ir Kūlupėnų Lino gatvės parduotuvėje. Nuo šiol sekmadieniais ji dirbs tik iki 15 valandos. Praėjusį sekmadienį Kūlupėnų „Aibės“ parduotuvėje Mokyklos gatvėje buvo kilęs netgi rimtas konfliktas, kai pardavėjoms nuo įžūlių pirkėjų teko užsibarikaduoti prekybos salėje ir kviesti policiją. Pasirodo, ne visi jau įsisąmonino, kad nauja alkoholio prekybos tvarka reiškia trumpesnį jo pardavimo laiką.
Verslininkai stebi situaciją
Kūlupėnų verslininkas Vytautas Butkevičius teigė, kad kol kas stebi pardavimų situaciją, o kokie dar gali būti parduotuvių darbo laiko pakeitimai – parodys ateitis.
Darbėnų verslininkai Vaclovas Baužys bei Rimantas Benetis teigė, kad jie kol kas laikosi įprasto parduotuvių darbo laiko. Tą patį dėl Salantuose veikiančios parduotuvės „Iki“ tvirtino ir UAB „Palink“ atstovė Berta Čaikauskienė. Pasak jos, „Iki“ laikosi įprastos pirkėjų aptarnavimo tvarkos, jiems turi būti suteikta galimybė norimų prekių įsigyti ir sekmadieniais vakare. Tačiau prekių apyvartos situacija stebima, mažuose miesteliuose esančių parduotuvių darbo laiko koregavimas gali įvykti ateityje.
Mažų rajono gyvenviečių kai kurių parduotuvių darbo laikas jau nuo seno buvo nustatytas lyg žinant būsimo alkoholio prekybos įstatymo pataisas. Taip, pavyzdžiui, yra Rūdaičiuose, kur parduotuvė dirba nuo 8 iki 19 val. darbo dienomis ir nuo 8 iki 17 val. sekmadieniais.
O Kalniškiuose parduotuvė dirba tik darbo dienomis nuo 8 iki 17 val., sekmadienis – poilsio diena.
Paslėpti pavojai
Verslininkai, su kuriais teko pabendrauti, neslėpė ir tam tikrų pavojų, galinčių atsirasti sutrumpinus alkoholio prekybos laiką. Visų pirma – už trumpesnį darbo laiką pardavėjoms gali būti mokami ir mažesni atlyginimai.
Trumpėjant parduotuvių darbo laikui mažėja parduotuvių apyvartos, mažiau uždirbama, tad natūralu, kad pinigų srauto mažėjimas gali atsiliepti atlyginimams. Juk visokių kitokių mokesčių verslui niekas nesumažino. Išeitų taip, kad padidinus alkoholio akcizus daugiau uždirba valstybė, tačiau kas iš to vietiniam verslui? Kas iš to mažų kaimų mažoms parduotuvėlėms, jų darbuotojams?
Prekybos versle dirbantieji neslėpė, kad alkoholio prekybos suvaržymai didins alkoholio šešėlį. Vienas iš pašnekovų teigė, kad jau dabar Vilniaus taksistai vakarais ir naktimis sėkmingai pardavinėja degtinę – grįžtama prie to, kas buvo vadinamosios „perestrojkos“ laikais. Daugeliui keista, kad vėl lipama ant to paties grėblio. O sostinės taksistų nelegalios prekybos virusas netruks pasklisti po šalį.
Ankstesnė prekybos alkoholiu tvarka buvo savaime sunaikinusi įvairaus plauko naminius degtindarius. Ar nesubujos naminukės varymas – laiko klausimas.

Skaityti 1524 kartai