Elektros grobstymams – jokio pakantumo Pirmo puslapio

  • %PM, %18 %843 %2018 %19:%Saus

Andrius JUŠKEVIČIUS

Elektros energijos grobstymai – dar ne retenybė. Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai per pastaruosius dvejus metus Kretingos rajone užfiksavo 9 gana stambius elektros energijos vagystės atvejus.
Nors elektros vagys išradingi, šiuolaikinės priemonės padeda greitai ir tiksliai nustatyti vagysčių vietas ir apimtis.
Neteisėti prisijungimai – pavojingi
Pasak ESO atstovės Akvilės Adomaitytės, neteisėti prisijungimai prie elektros ar dujų tinklų ir vagystės vis dar yra opi problema, kuri beveik kasmet paaštrėja atšalus orams. Kai kurie tokių atvejų ne tik atneša didelių nuostolių, bet ir kelia rimtą grėsmę grobstytojų ir aplinkinių sveikatai ar net gyvybėms.
„Atvejų, kai fiziniai asmenys ar įmonės nusprendžia energiją grobstyti, būna pačių įvairiausių – nuo noro nemokėti už būsto šildymą iki slaptos pogrindinės nelegalios veiklos“, – sakė A. Adomaitytė.
Kai kurios vagystės vykdomos gana ilgą laiką ir atneša labai didelių nuostolių, kuriuos tenka išsireikalauti teismuose. Pasak A. Adomaitytės, pastarųjų metų šeši didžiausi elektros grobstymo atvejai iš viso atnešė daugiau nei 280 tūkst. eurų nuostolių.
ESO Apskaitų valdymo departamento direktorius Ovidijus Martinonis patikslindamas elektros energijos vagysčių mastus teigė, kad tikrieji nuostoliai, kuriuos nučiupti grobstytojai turi atlyginti, paprastai būna dar didesni, nes prisideda ekspertizių, teismų išlaidos. „Dažnas nedrįsta pripažinti pažeidimo arba nesutinka atlyginti priskaičiuotų nuostolių, tad teisybės tenka ieškoti teismuose. Daugiausiai neteisėtų prisijungimų pastebi ESO specialistai, bet labai svarbi ir visuomenės pagalba – nulinė tolerancija vagystėms, kurios gali vykti kiekvieno kaimynystėje“, – sakė O. Martinonis.
Stebina grobstymo mastai
Paprašyti paminėti bent keletą stambesnių elektros energijos vagysčių faktų, ESO atstovai pateikė tokius duomenis.
59,5 tūkst. eurų – toks finansiškai didžiausias pastarojo laikotarpio grobstymo atvejis, pernai fiksuotas įmonėje Šalčininkų rajone. ESO inžinieriai, analizuodami elektros energijos balansą, pastebėjo nemažą dingstančios energijos kiekį. Planuoti patikrinimai įtarimų sukėlusioje įmonėje nedavė rezultatų, bet neplanuotas patikrinimas atskleidė, kad įmonė elektros apskaitos prietaisą paveikdavo išoriniais techniniais įrenginiais, kuriuos per patikrinimus nuimdavo. Energija buvo grobstoma net kelerius metus.
51,4 tūkst. eurų – tokios vertės elektros grobstymas buvo fiksuotas 2015 m. išsiaiškinus, kad Joniškio rajono gyventojas specialia įranga pažeidė apskaitos skaitiklį taip, kad šis fiksuotų tik dalį sunaudojamos energijos. Grobstoma energija buvo naudojama patalpoms šildyti, tačiau ESO inžinieriai aptiko pažeistus skaitiklius.
49,5 tūkst. eurų. Toks buvo 2015 m. Vievyje pastebėtas gana didelis energijos suvartojimo neatitikimas. Po patikrinimų išaiškėjo, kad gyventojas, norėdamas apšildyti didelio ploto būstą ir nemokėti už šildymą, prie tinklo prisijungė prieš apskaitos prietaisus. Sprendimas buvo techniškai netvarkingas ir pavojingas aplinkiniams. Nors gyventojas tikėjosi, kad niekas jo nesuseks, ESO inžinieriai gudrybę aptiko.
Kretinga nėra išimtis
Nors Kretingos rajone nustatytų elektros energijos vagysčių mastai nesiekia Lietuvos rekordų, „išradingų“ ilgapirščių yra ir pas mus.
Pasak A. Adomaitytės, Kretingos rajone per pastaruosius dvejus metus užfiksuotos 9 elektros energijos vagystės. Didžiausia elektros vagystė padarė žalos už daugiau nei 18 tūkst. eurų. Gyventojas energiją naudojo namui šildyti ir neturėjo jokio kito alternatyvaus šildymo būdo. Visa padaryta žala iš grobstytojų išieškoma.
Energetikai akcentavo, kad nustatant elektros energijos vagis labai svarbi ir visuomenės pagalba – kiekvieno kaimynystėje galinčioms vykti elektros vagystėms neturėtų būti nė mažiausios tolerancijos.

Skaityti 1793 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje