Tautiniai kostiumai – tik šimtmečio iškilmėms? Pirmo puslapio

  • %PM, %16 %865 %2018 %19:%Vas

Laima STONKUVIENĖ

Į Kretingos lopšelį-darželį „Pasaka“ užvakar šventiškai nusiteikę rinkosi rajono ikimokyklinių ugdymo įstaigų ir mokyklų, kurios turi ikimokyklinio ugdymo grupes, atstovai. Jiems įteiktos fondo „Švieskime vaikus“ dovanos – tautiniai vaikiški kostiumai. Juos gavę ir apžiūrėję pedagogai skirstėsi išsakę skirtingas nuomones.
19 rajono ikimokyklinukus ugdančių įstaigų iš viso gavo 280 tautinių kostiumų komplektų – 140 mergaitėms ir tiek pat berniukams. Didesnėms įstaigoms įteikta po 16 komplektų, darželiams, kuriuose ugdytinių skaičius mažesnis, – po 6. Naujais tautiniais kostiumais pasipuošę „Pasakos“ vaikai susirinkusiesiems padovanojo koncertą – eilėraštį „Lietuvytis“ kartu su meninio ugdymo mokytoja Judita Viluckiene deklamavo greitai ketvirtojo gimtadienio sulauksiantis Kristijonas Piekus, šios pedagogės sukurtą dainą „Mano gimtinė – Kretinga“ dainavo 3–4 metų vaikai, šoko taip pat J. Viluckienės vadovaujamo kolektyvo „Čiulbuonėliai“ nariai.
Iš arti apžiūrėję gautus žemaičių krašto tautinius kostiumus ir paklausti, kaip juos vertina, pedagogai atsakė lietuviškos patarlės žodžiais: „Dovanotam arkliui į dantis nežiūri“. Tačiau nuomonės dėl plačiai išreklamuotų drabužių, kuriuos vaikams kūrė garsus šalies dizaineris Juozas Statkevičius, išsiskyrė.
„Dovana, kokia ji bebūtų, yra gerai. Juo labiau, kad daugelis darželių tautinių rūbų neturi arba juos turi jau seniai, kurie siūti ir persiūti. Dalykas tas, kad žmonėms, nesuprantantiems apie tautinius kostiumus, jie gal ir gražūs, tačiau specialistai juos pavadintų „popieriniais“, skirtais pasipuošti vieną, du kartus. Išplausi – ir grožio neliks. Kliūva ir tai, kad, pavyzdžiui, liemenės yra butaforinės, tai yra ant marškinėlių prisiūtos tik iš priekio, o nugaroje jų visai nėra. Tas pats ir su tautinėmis juostomis, kurios irgi prisiūtos tik prie priekinės kelnių dalies. Suprantama, už 30 eurų kokybiško tautinio kostiumo, kurį iš tiesų sudaro kelios dalys, nepasiūsi, bet tada gal ir nereikėtų jo taip skambiai įvardinti šimtmečio dovana“, – tokia vienų pašnekovų nuomonė.
Kiti gi sakė jog džiaugiasi, kad turės bent jau stilizuotus tautinius kostiumus. Esą nereikia norėti už 30 eurų gauti kostiumą, kuris iš tikrųjų kainuoja kelis šimtus eurų. „Būtų labai gerai, kad bent stilizuotus kostiumus dovanų gautų ir etninę kultūrą puoselėjantiems kolektyvams vadovaujantys pedagogai. Iš savo uždarbio gero tautinio kostiumo nenusipirksi, o labai norėtųsi jį turėti“, – sakė kalbinti mokytojai.
2013 metais muzikanto, dainininko Andriaus Mamontovo ir kultūros mecenato bei politiko Ramūno Karbauskio įkurtas fondas „Švieskime vaikus“ iš viso darželiams Lietuvoje planuoja padovanoti 18 tūkst. tokių kostiumų. Skelbiama, kad tautinius kostiumus J. Statkevičius kūrė neatlygintinai, o vieno drabužių komplekto kaina yra 29,04 Eur. Iš viso tam prireikė beveik pusės milijono eurų.
Kaip teigia fondo „Švieskime vaikus“ direktorė Vaida Mandrijauskaitė, kostiumus kurti atsižvelgiant į kiekvieno Lietuvos etninio regiono unikalumą, spalvas, audinių ir juostų raštus, o siūti Lietuvoje naudojant kokybiškus Olandijoje pagamintus ir vaikams pritaikytus audinius.
Projektas „Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio dovanos Lietuvos darželiams“ įgyvendintas norint padėti lėšų stokojantiems darželiams puoselėti etninę kultūrą, supažindinti vaikus su tautiniu kostiumu, ugdyti tautinę savimonę, saugoti kultūros papročius ir jų savitumą.

Skaityti 1722 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje