Savireklama

Nuo gaisrų gesinimo prie kompleksinės pagalbos šeimoms Pirmo puslapio

  • %PM, %23 %763 %2018 %17:%Vas

Monika MIDVERYTĖ

Džiaugsmingai atšventėme Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, tačiau trumpam primirštos skaudžios visuomenės problemos niekur nedingo. Daugelis žmonių Lietuvoje ir ypač regionuose jaučiasi nelaimingi, ką liudija ir destruktyvūs alkoholio vartojimo bei savižudybių rodikliai. Taip pat ir smurtas artimoje aplinkoje – jis priėmus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, uždraudusias fizines bausmes, staiga neišnyksta. Vien draudimų nepakanka, nes atsiradusią spragą turi užpildyti mokymai tėvams, kaip auklėti savo vaikus kitaip.
Šiuo metu Lietuvos savivaldybėse žengiami pirmieji žingsniai kompleksinės socialinės pagalbos link. Apie tai plačiau pasakoja Kretingos šv. Antano dienos centro vadovė Margarita Lizdenytė.
„Ilgą laiką valstybė savivaldybių lygmeniu dėmesį buvo sutelkusi į socialinės rizikos šeimas arba žmones, esančius ant šios rizikos slenksčio, – sakė M. Lizdenytė. – Kitaip tariant, įsisenėjusioms problemoms suvaldyti buvo vykdoma gaisrų gesinimo politika. Tačiau dabar, pasinaudojant Europos Komisijos lėšomis, visose Lietuvos savivaldybėse atsirado galimybė pagalbą teikti visiems – ir nepasiturinčioms šeimoms, ir vienišiems tėvams, ir šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus, ir pavieniams krizes išgyvenantiems žmonėms“.

Nemokama pagalba išgyvenantiems krizes
Pasinaudodama šia galimybe, Kretingos rajono savivaldybė su Socialinių paslaugų centru ir Šv. Antano dienos centru pradėjo vykdyti trejus metus truksiantį projektą „Kompleksinių paslaugų Kretingos rajono šeimoms teikimas“. Jis apims platų programų spektrą – individualias psichologo ir socialinio darbuotojo konsultacijas vaikams nuo 7 metų ir suaugusiesiems, pozityvios tėvystės mokymus, šeimų savitarpio pagalbos klubus, dienines stovyklas ir mediacijos paslaugas skyrybas ir konfliktus patiriančioms poroms. Bus sudaryta galimybė pasinaudoti vaikų nuo 3 metų priežiūros paslauga, kol tėvai lankys vieną ar kitą užsiėmimą. Paslaugas teikiančios partnerinės organizacijos projekto koordinatorė M. Lizdenytė atkreipia dėmesį, jog visos šios paslaugos teikiamos nemokamai.
„Įsivaizduokite realią situaciją, kad moteris išsiskiria su smurtaujančiu ir girtaujančiu vyru, kuris nemoka jokių alimentų, o jai vienai reikia išlaikyti du mažamečius vaikus, – situaciją apibūdina Šv. Antano dienos centro vadovė. – Ar dirbdama vienoje iš parduotuvių arba net kurioje nors iš Kretingos rajono įmonių, ji galėtų sau leisti privačias psichologo konsultacijas? Moteris veikiausiai slopintų savo širdgėlą viduje, o ilgainiui tai galėtų išsirutulioti ir į žalingus įpročius ar pašlijusius santykius su vaikais. Todėl labai svarbu, kad nemokamą pagalbą galės gauti ne tik asocialūs asmenys, bet ir kiti sunkumus išgyvenantys žmonės, o taip bus užkertamas kelias problemoms įsisenėti“.
Pasak M. Lizdenytės, siekiama, kad į projektą įsitrauktų kuo daugiau žmonių ne tik iš Kretingos, bet ir aplinkinių miestelių bei kaimų. Jeigu kaimo bendruomenėje susidarytų 10–15 žmonių grupė, privačios konsultacijos, mokymai ar grupinės terapijos užsiėmimai galėtų vykti toje teritorijoje, kurioje jie gyvena. Tuo tarpu pavieniam suinteresuotam žmogui gali būti kompensuojamas transporto bilietas iki Kretingos, kad gautų pagalbą Kretingoje.

Pozityvios tėvystės programa šeimoms
Po skaudžių visuomenę sukrėtusių įvykių praėjusiais metais buvo priimtos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos, uždraudusios fizines bausmes. Tačiau daugumai suprantama, jog tėvystės įgūdžiai neatsiranda savaime, juos reikia lavinti, kaip ir bet kuriuos kitus asmens gebėjimus, skirti tam dėmesio. Ypač todėl, kad dauguma užaugome probleminėse šeimose, kuriose buvo įprastos fizinės bausmės, o žinių apie santykius psichologijos srityje buvo labai mažai. Todėl kompleksinės pagalbos projekte daug dėmesio bus skiriama ir santykių raštingumui.
„Mūsų siūloma pozityvios tėvystės įgūdžių programa nėra skirta vien smurtautojams ar probleminiams tėvams, – kalbėjo projekto koordinatorė M. Lizdenytė. – Tai yra santykių raštingumo kursas, mokantis susikalbėti su vaikais skirtingais jų raidos etapais, teikiantis žinių, kaip be konfliktų spręsti iškylančias problemas. O jos kyla ne vien gimus vaikams ir nemokant su jais bendrauti, bet ir dėl sutuoktinių kasdienės trinties, santykių su uošviais, įtampos dėl pinigų ir panašiai. Šias paskaitas ves lektorė dr. Julija Eidukevičiūtė“.

Vietos bendruomenę sutelks šeimų klubai
Lietuvoje sparčiai populiarėja savitarpio pagalbos grupės, bendraminčių klubai, padedantys įveikti krizes ar tiesiog praplėsti pažinčių ratą. Žinoma, tokios grupės labiau susitelkusios didžiuosiuose miestuose, bet regionuose jų poreikis – ne mažesnis. Žmonės, gaunantys žemesnes pajamas nei didmiesčiuose, turi mažiau galimybių puoselėti brangius hobius ar lankytis mokamuose kultūriniuose renginiuose. Pasak M. Lizdenytės, vienas iš kompleksinės pagalbos šeimoms tikslų – sutelkti į bendruomenę, kur jos atitrūktų nuo kasdienės rutinos ir susirastų naujų draugų.
„Šeimų klubai yra skirti visiems projekte dalyvaujantiems žmonėms, nesvarbu, ar jie lankytų individualias konsultacijas, ar klausytųsi paskaitų. Galimybę tapti klubo nariais jie turės viso projekto metu. Svarbiausia, kad žmonės norėtų dalintis iškylančiais rūpesčiais ir džiaugsmais, kartu ieškoti atsakymų į rūpimus klausimus bei išgirsti naudingų patarimų iš klubo susitikimus koordinuojančio konsultanto. Klubai apjungs tuos žmones, kurie jau išėję iš krizės nori padėti kitiems, ir tuos, kurių krizė dar tik pradiniame taške. Tai bus malonus laiko praleidimas kartu, galimybė susibičiuliauti“, – pasakoja M. Lizdenytė.
Anot jos, visi kasdien išgyvename santykių ir tarpusavio ryšio problemas, todėl tam tikra prasme visi esame „kriziniai“. Svarbiausia nevirti savose sultyse, bet atrasti sprendimo būdus drauge su kitais. Klubą galės lankyti ne vien poros, bet ir skyrybas patyrę asmenys, ir pavieniai žmonės, išgyvenantys netektį, vienišumą ir nerandantys būdų, kaip iš to išeiti. Susibendravę žmonės savo įgūdžius taip pat galės plėsti dieninėse stovyklose, kurių per trejus metus numatoma organizuoti penkias. Stovyklos vyks penkias dienas po 6–8 val. Mokymai bus orientuoti skirtingoms grupėms, pavyzdžiui, tėvams, auginantiems neįgalius vaikus, ar skyrybas patyrusiems žmonėms. Nuo tikslinės grupės priklausys ir stovyklos temos.

Mediacijos paslauga šeimoms, esančioms ant skyrybų slenksčio
Dar viena nemokamai teikiama paslauga – mediatoriaus konsultacijos. Meditacijos paslauga skirta poroms, esančioms ant skyrybų ribos, kai sprendžiasi klausimas dėl turto ir vaikų auginimo, o vaikai tampa konflikto aukomis. „Mediatorius padeda taikiai išspręsti nesutarimus, atleisti vieni kitiems, – aiškina Šv. Antano dienos centro direktorė ir projekto veiklų koordinatorė M. Lizdenytė. – Apibendrindama galėčiau pasakyti, kad tai gerumo projektas, padedantis žmonėms gauti daug atsakymų“.
Žinoma, tokios kompleksinės pagalbos teikimas pasinaudojant Europos fondų lėšomis neapsieina be sunkumų. Pasak M. Lizdenytės, daug jėgų ir laiko atima dokumentų tvarkymas, atitikimas „raidei“, kuri dažnai prasilenkia su logika ir Lietuvos kontekstu. „Pavyzdžiui, nuostatuose yra numatyta, kad psichologas privalo turėti magistro laipsnį. Tačiau čia ne Vilnius ar Kaunas, kur yra didelė specialistų koncentracija, bet regionas, kur psichologų trūksta, o esantys jau turi tokį krūvį, kad už projekte siūlomas lėšas dirbti nelinkę. Vis dėlto, įdėjus daug pastangų pavyko pasiekti, kad su žmonėmis dirbs savo srities profesionalai, turintys ne vienerių metų darbo patirtį“, – sakė M. Lizdenytė pridurdama, jog tikroji kompleksinės pagalbos šeimoms sėkmė priklauso nuo to, ar projektas bus tęstinis. Dabar jo trukmė yra treji metai, tačiau ilgalaikiams pokyčiams visuomenėje reikia tęstinumo. Ateitis parodys, ar Europos Sąjunga ir Lietuvos savivaldybės tęs tai, ką dabar pradeda.
Norintieji pasinaudoti kažkuria iš teikiamų paslaugų turi užsiregistruoti tel. 8601 38037 arba el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Skaityti 1184 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Kovas 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje