Savireklama

Bendruomenės akmenys – į kultūros vadovų daržą Pirmo puslapio

  • %PM, %23 %766 %2018 %17:%Vas

Aistas MENDEIKA

Artėjant Lietuvos valstybės atkūrimo jubiliejui rūpesčių lavina užgriuvo kaimo bendruomenių vadovų bei Kultūros centro skyrių darbuotojų pečius – bene visur, kur tik jie įsikūrę, vyko iškilmės ir įvairūs 100-mečiui paminėti skirti renginiai. Daugelyje gyvenviečių juos organizuojant dirbama petys petin, tačiau pasitaiko atvejų, kai tarp kultūros darbuotojų ir bendruomenių aktyvistų atsiranda nepageidautina trintis.
Su nesutarimais susiduriančių bendruomenių vadovai dažniausiai nelinkę garsiai kalbėti apie atsirandančius konfliktus, tačiau neoficialiuose pokalbiuose nuoskaudos vis dėlto išsakomos. Dažniausiai jos atsiranda dėl patalpų, reikalingų organizuojant įvairius renginius. Deja, ne visos Kretingos rajone veikiančios kaimo bendruomenės jas turi. Paprastai, norint kokia nors proga suburti kaimo žmones, reikalingos erdvesnės patalpos, o tam labiausiai tinka kultūros skyriuose esančios salės. Tik bėda, kad kultūros skyrių vadovai ne visada linkę bendruomenėms draugiškai jas suteikti.
„Švyturio“ žiniomis, bent viena rajone įsikūrusi bendruomenė su tokia problema tikrai susiduria. Organizuojant kokį nors renginį kultūros skyriaus vadovo tenka prašyti leidimo pasinaudoti sale. Jei tokia „malonė“ ir suteikiama, neišvengiamas įvairiausių priekaištų, nurodymų, reikalavimų išklausymas. Bene dažniausiai skundžiamasi, kad po renginių juose dalyvavę bendruomenės nariai esą palieka daug šiukšlių, prineša purvo, todėl kultūros namų darbuotojai vėliau turi prakaituoti, kol viską sutvarko.
Bendruomenių vadovai tikino, jog po renginių stengiasi visada patalpas palikti švarias, sutvarkytas. Be to, dažniausiai ir bendruomenių, ir kultūros skyrių renginiai būna organizuojami kartu, „nelenktyniaujama“, kad nuopelnai būtų priskiriami kam nors vienam.
Pasak Salantų kultūros centro Žvainių skyriaus vedėjos Vitalijos Valančiutės, skyriuje organizuojami renginiai neskirstomi – visiškai nesvarbu, ar į juos pakvietė kultūros skyrius ar „Imbariečių bendrija“.
„Juk viską darome tiems patiems kaimo gyventojams, tiems patiems bendruomenės nariams. Neįsivaizduoju, kaip galima atskirti renginius – kultūros skyrius juos rengia ar bendruomenė. Ir salė juk nėra skyriaus vadovo nuosavybė, kad jis galėtų spręsti – noriu leidžiu naudotis bendruomenei, noriu – ne“, – dėl patalpų kylančiomis konfliktinėmis situacijomis stebėjosi Žvainių skyriaus vedėja.
Dar kelių bendruomenių bei kultūros skyrių vadovai irgi kraipė pečiais ir teigė nesuprantantys, kaip galima nepasidalinti salėmis ar kitomis patalpomis. „Kultūros skyrių vadovai privalo suteikti galimybę sale naudotis ir bendruomenėms, ypač, jeigu šios savo patalpų neturi arba turi labai mažas, kur telpa nedaug žmonių“, – sakė pašnekovai.
Bendruomenių veiklą koordinuojanti Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Danutė Skruibienė „Švyturiui“ teigė, jog su tokia situacija, kai bendruomenės ir kultūros skyriai nepasidalija patalpomis, susidurti neteko.
„Kokių nors naudojimosi kultūrinei veiklai skirtomis patalpomis tvarką nustatančių teisės aktų nėra. Juo labiau, kad ir jų poreikio bent jau iki šiol nebuvo. Stebina, kad dėl šių priežasčių atsiranda konfliktai tarp kultūros darbuotojų ir bendruomenių atstovų. Galbūt reikėtų tuo pasidomėti atidžiau. Galiu patikinti, jog kultūros skyrių vadovai tikrai negali uždrausti bendruomenėms naudotis salėmis ar kitomis reikalingomis patalpomis. Tik reikia tarpusavyje susiderinti“, – sakė D. Skruibienė.

Skaityti 1502 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Kovas 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje