Kurortinis statusas: ar visi bus laimingi? Pirmo puslapio

  • %PM, %04 %803 %2018 %18:%Kov

Aistas MENDEIKA

Verslininkų iniciatyva daliai Kretingos rajono teritorijos tikimasi išsikovoti kurortinės teritorijos statusą, kuris savivaldybei suteiktų daugiau galimybių plėtoti turizmo verslą, pritraukti daugiau turistų, sutvarkyti lankytinas vietas, kad jos būtų patrauklios rajono svečiams. Tačiau kokią įtaką toks statusas turės turizmu neužsiimantiems gyventojams, kol kas net negalvojama.
Kurortinės teritorijos statusą Lietuvoje jau turi kai kurios savivaldybės – Trakai, Anykščiai, Zarasai, Ignalina bei kelios mažesnės rajonų gyvenvietės. Kretingos rajono savivaldybė dar 2011 metais buvo parengusi apibrėžtos teritorijos kurortinės vietovės studiją. Pagal ją į šią teritoriją patektų dalis Kretingos, Darbėnų seniūnijų vietovių, taip pat „HBH Palanga“, sveikatingumo centras „Atostogų parkas“ Žibininkuose, Mėguvos kaimas, Užpelkiai, Kalgraužių ir Šventosios miškai, Šventosios upė, Rūdaičių, Užparkasių, Kurmaičių, Lazdininkų tvenkiniai, Darbėnų miestelio prieigos, Kalgraužių dvaras, Rūdaičių, Nagarbos piliakalniai, Laukžemės, Mažučių dvarai, japoniškas sodas „Madzuchai“, Dimitravo palivarko sodyba, kaimo turizmo sodyba „Vienkiemis“, grafų Tiškevičių dvaras, Pranciškonų vienuolynas ir bažnyčia bei kiti objektai.
Tačiau dabar, ketinant išsikovoti kurortinės teritorijos statusą, studiją teks peržiūrėti, o joje numatytas vietoves galbūt keisti. Mat anuomet atlikta studija jau nebeatitinka naujų reikalavimų tokioms teritorijoms. Pasak Kretingos rajono savivaldybės mero Juozo Mažeikos, reikia padaryti daugybę „namų darbų“.
„Teks koreguoti strateginį, bendrąjį planus. Be to, laukia daug ir kitokių problemų, kurias bus būtina išspręsti. Svarbiausia Savivaldybės užduotis bus sutvarkyti susisiekimą su numatytomis vietovėmis, lankytinais objektais, – teigė J. Mažeika. – Galbūt vienas iš pagrindinių uždavinių bus dviračių tako, sujungsiančio Kretingą su Palanga pro Rūdaičius, Žibininkus. Neseniai „Atostogų parko“ vadovų prašymu buvome atidarę naują autobusų maršrutą į Žibininkus, tačiau jo reikalingumas nepasitvirtino. Tikriausiai ateityje apie tai irgi reikės gerai pamąstyti“.
Anot mero J. Mažeikos, tai tik labai maža dalis to, ką reikės nuveikti norint daliai rajono gauti kurortinės teritorijos statusą. Be įvairių teisės aktų kiekvienoje numatomoje vietovėje turi būti įrengti inžineriniai tinklai, sutvarkyta infrastruktūra ir t. t.
„Dabar žengiami tik pirmieji žingsniai link kurortinės teritorijos statuso, o kelias laukia labai ilgas. Pasiruošimas gali užtrukti dvejus ar trejus metus. Dabar tik prasidėjo pasikalbėjimai su Turizmo departamento specialistais apie galimybes gauti tokį statusą“, – sakė J. Mažeika.
Pasak mero, būsima nauda rajonui, jei vis dėlto kurortinės teritorijos statusą pavyktų gauti, yra akivaizdi. Pirmiausia – daugiau galimybių pritraukti gausesnius turistų srautus. Savaime tai padidintų ir verslo galimybes bei rezultatus, pagausintų ir rajono piniginę. Galbūt pasidarytų lengviau gauti europinę paramą įvairiems projektams įgyvendinti.
Vėl atgaivinti diskusijas dėl kurortinės teritorijos statuso rajono valdžią paskatino pramogų komplekso „Atostogų parkas“ bei „HBH Palanga“ vadovai. Akivaizdu, jog būtent su turizmu glaudžiai susijęs verslas yra labiausiai tokiu statusu suinteresuotas. Suprantama, jei rajono biudžetas gali labiau pasipildyti, rajonui tai irgi naudinga. Tačiau apie tai, kaip toks statusas paliestų kitus gyventojus, kurie galbūt vysto kitokius verslus arba paprasčiausiai ūkininkauja, valdžia dar negalvojo. Neatmetama galimybė, jog pasikeis į kurortinę teritoriją patekusių vietovių žemės vertė, o kartu su ja ir mokesčiai, žemdirbių gaunamos išmokos. Atrodo, jog apie tai bus pagalvota kada nors vėliau.

Skaityti 1637 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje