Savireklama

Ruošiamasi kovai prieš kiaulių marą Pirmo puslapio

  • %PM, %25 %665 %2018 %14:%Kov

Aistas MENDEIKA

Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai susitikimuose su rajono ūkininkais perspėja apie artėjantį afrikinio kiaulių maro pavojų ir ragina, ypač kiaulių augintojus, kiek tik įmanoma stengtis, kad šios ligos padariniai būtų kuo švelnesni. Pripažįstama, jog šios bėdos išvengti nepavyks, bet ūkiuose auginamas kiaules apsaugoti įmanoma.
Praėjusį trečiadienį Kretingos VMVT viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Virgilijus Liepinis ir vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Saulius Alonderis lankėsi Darbėnų seniūnijoje. Tai jau ketvirtoji jų aplankyta seniūnija. Kaip ir kitose, susitikta su seniūnijos ūkininkais. Tačiau neatrodo, jog darbėniškius labai domintų kiaulių maro pavojai bei apsisaugojimo nuo jo galimybės, nes į susitikimą su VMVT specialistais atvyko tik penkių ūkių šeimininkai.
„Nors seniūnijos ūkininkai susirinko ir negausiai, tačiau manau, kad vis dėlto jų išgirsta informacija pasklis plačiau – bus susitikime dalyvavusių ūkininkų perpasakota kaimynams“, – vylėsi Kretingos VMVT viršininkas.
Pasak V. Liepinio, afrikinis kiaulių maras artėja ir prie Kretingos rajono. Tikėtina, jog pirmieji su jo sukeliamomis problemomis gali susidurti būtent Darbėnų seniūnijos ūkininkai, nes liga atkeliauja ir iš kaimyninės Latvijos pusės.
Viršininkas taip pat paragino neužmiršti ir paukščių gripo grėsmės. Nors ši liga dabar siautėja Švedijoje, netrukus migruojantys paukščiai ją gali atnešti ir į mūsų kraštą.
Kretingos VMVT vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius S. Alonderis darbėniškiams ūkininkams vaizdžiai ir išsamiai papasakojo apie biologinio saugumo priemonių reikalavimus, kurių laikytis privalo visi gyvulių augintojai, o ypač laikantys kiaules. Pasak inspektoriaus, dar būna atvejų, kai ūkininkai į biologinę saugą žiūri „pro pirštus“ – reikalavimai lyg ir vykdomi, tačiau pakankamai aplaidžiai, tad bėdai užklupus rezultatai būtų toli gražu ne džiuginantys.
Suskaičiuota, kad Darbėnų seniūnijoje yra 50 kiaulių augintojų, kurie laiko 231 kiaulę. Pasak S. Alonderio, bent jau tiek jų laikoma oficialiai, nors gali būti ir dar neišaiškintų „nelegalų“.
„Itin didelių problemų dėl biologinio saugumo priemonių reikalavimų vykdymo kol kas nebuvo, tačiau VMVT specialistai kruopščiai tikrins visus kiaulininkystės ūkius. Ypač daug dėmesio bus kreipiama į mažus ir vidutinius ūkius, kuriuose lankysis ir Kretingos, kai kuriuose – ir Klaipėdos VMVT inspektoriai“, – sakė S. Alonderis.
Mažus kiaulininkystės ūkius, kuriuose laikoma ne daugiau kaip 10 penimų kiaulių skersti savo reikmėms, tikrins bei įvertins privatūs veterinarijos gydytojai bei teritorinių VMVT inspektoriai, o vidutinius kiaulininkystės ūkius, kuriuose laikoma nuo 11 iki 100 kiaulių arba kurie neatitinka mažo kiaulininkystės ūkio kriterijų, pagal Metinį kiaulininkystės ūkių kontrolės planą tikrins Kretingos VMVT inspektoriai. Kai kuriuos iš tokių ūkių pakartotinai tikrins ir Klaipėdos VMVT inspektoriai.
„Įgaliotasis veterinarijos gydytojas, vertindamas mažą kiaulininkystės ūkį, turi kartu su kiaulių laikytoju apžiūrėti ūkio teritoriją, kiaulių ir pašarų laikymo patalpas, laikomas kiaules ir kt. Taip pat jis turi užpildyti Biologinio saugumo priemonių vertinimo mažame kiaulininkystės ūkyje aktą dviem egzemplioriais ir su juo pasirašytinai supažindinti kiaulių laikytoją. Mažame kiaulininkystės ūkyje nustatytus akte nurodytų reikalavimų neatitikimus turi įrašyti akte. Baigęs ūkio vertinimą veterinarijos gydytojas kiaulių laikytojui turi perduoti VMVT parengtą informacinę medžiagą apie afrikinį kiaulių marą (lankstinukus, atmintines ir kt.). Atlikti mažo kiaulininkystės ūkio vertinimą veterinarijos gydytojai gali tik gavę kiaulių laikytojo sutikimą ir tik vilkėdami vienkartinius drabužius bei avėdami specialią avalynę arba vienkartinius antbačius. Po apsilankymo ūkyje avėtą specialią avalynę būtina išdezinfekuoti autorizuotais veterinariniais biocidiniais produktais, veikiančiais klasikinio ir afrikinio kiaulių maro sukėlėjus“, – pasakojo inspektorius S. Alonderis.
Darbėniškiams ūkininkams taip pat priminta, kad viena iš svarbiausių apsisaugojimo nuo kiaulių maro priemonių yra kiaulių laikymo vietų aptvėrimas. Tvora turi apsaugoti teritoriją, kad į ją nepatektų jokie naminiai ar laukiniai gyvūnai, ypač šernai, taip pat kad joje nesilankytų pašaliniai asmenys. Pasak S. Alonderio, vis dėlto pasitaiko atvejų, kad kai kurių ūkininkų „pastangos“ sukelia juoką – vadinamoji tvora turi nebent tik pavadinimą, nes pro ją gali pralįsti kas tik nori.
VMVT specialistai ūkininkams primena ir tai, kad svarbu pasirūpinti ne tik tvoromis, dezinfekciniais barjerais prie įėjimų į kiaulių laikymo vietas, bet ir tuo, kad jos nebraidžiotų lauke, nepriklausomai nuo metų laiko. Taip pat draudžiama kiaules šerti žmonių maisto atliekomis. Būtina pasirūpinti, kad kiaulės būtų registruojamos ir ženklinamos išvežant.
Darbėniškiai ūkininkai skundėsi, jog ne visi kiaulių supirkėjai pateikia reikalingus duomenis apie save. Pasak vienos ūkininkės, kartą supirkėjas, paprašytas pateikti savo asmens ar įmonės dokumentą, išsisukinėjo, o ji tik spėjusi užsirašyti jo automobilio valstybinį numerį.
Pasak S. Alonderio, tikrai neverta rizikuoti ir laikyti neregistruotas kiaules.
„Užregistravus, tarkim, vieną laikomą kiaulę, o iš tikrųjų laikant daugiau, atslinkus kiaulių marui patirti nuostoliai bus kompensuojami tik už vieną gyvulį“, – sakė specialistas.
Kretingiškiai VMVT specialistai tikino ūkininkus, jog griežto biologinio saugumo priemonių reikalavimai skirti ne kam nors kitam, o patiems ūkininkams, kad jie dėl kiaulių maro patirtų kuo mažiau nuostolių.
„Todėl nustatytų reikalavimų reikia laikytis ne todėl, kad taip reikalaujama ar gresia nuobaudos. Kiekvienas ūkininkas turėtų pirmiausia suprasti, jog taip daroma dėl jų pačių gerovės“, – tikino S. Alonderis.

Skaityti 1009 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje