Savireklama

Daugiavaikei mamai – Prezidentės apdovanojimas Pirmo puslapio

  • %PM, %05 %568 %2018 %12:%Gegužė

 

Laima STONKUVIENĖ

Trečiadienį Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė artėjančios Motinos dienos proga pasveikino ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojo būrį daugiavaikių mamų. Prezidentė akcentavo, kad šių mamų gyvenimai – tai tylus motiniškas žygdarbis, kiekvienas pagimdytas vaikas svarbus visai šaliai. Šie Prezidentės žodžiai buvo skirti ir Imbarės seniūnijos Bargalio kaime gyvenančiai Anelei Gricienei, kuri pagimdė ir su vyru Kazimieru užaugino 10 vaikų – septynis sūnus ir tris dukras.
„Rajono valdžios ir Prezidentės mamai parodytas dėmesys ir apdovanojimas mums visiems buvo didelė ir, žinoma, maloni staigmena. Siūlėme mamai važiuoti į Prezidentūrą, bet ji nenorėjo, dovanos lauks namuose“, – sakė kartu su mama gyvenanti ir ją prižiūrinti vyriausioji dukra Zeneida.
Balandžio 18-ąją 88-ojo gimtadienio sulaukusi daugiavaikė mama pritariamai lingavo galvą: „Su lazda vos per trobą pereinu, kur jau man ten tokia tolima kelionė. O apdovanojimo gal ir verta buvau, nes visi vaikai užaugo dori, rūpestingi, darbštūs, širdies niekada neuždavė“, – šypsojosi senolė.
Ir pati ji užaugo didelėje šeimoje. Buvo vos 8-erių, kai neteko mamos. Po jos mirties tėvas vaikų neaugino, visus išdalino giminėms. „Mane pasiėmė auginti tėvo brolis, reikėjo darbininkės, nes ūkininkavo, – mintimis į vaikystės metus grįžo A. Gricienė. – Metų niekas nežiūrėjo – dirbau visus darbus, kaip suaugusi. Blogiausia, kad ir į mokyklą neleido, vos vieną klasę esu baigusi. Rašyti nemoku, skaityti truputį „pašlebizavoju“. Labai norėjau išeiti iš dėdės, kurti savo gyvenimą. Kai tik atsirado kavalierius, ilgai ir nelaukiau“.
O tą kavalierių – dešimčia metų vyresnį Kazimierą – susitiko Salantuose šokiuose. Po metų draugystės susituokė. „Aš norėjau „ženytis“, o Kazimierui reikėjo – nes buvo jau 29-erių, – juokėsi senolė. – Vestuvės buvo žiemą, sausio mėnesį, sniego ligi kelių. Tekėjau apsivilkusi iš kaimynės skolintais tautiniais drabužiais, „prie šliūbo“ važiavome arkliais kinkytu vežimu. Pradžia labai sunki buvo, juk susiėjome abu biedni. Dėdė davė tokią sukrypusią lovą ir viskas. Kurti savo gyvenimą su vyru pradsėjome jo tėvų namuose Bargalio kaime, turėjome kambariuką. Kai Kazimieras pradėjo dirbti tuomečiame kolūkyje, tas pagelbėjo pasistatyti šį namelį prie kelio, kuriame ir prabėgo visas mudviejų gyvenimas. Labai geras žmogus vyras buvo, susibarti, žinoma, susibardavome, bet aš visada pirma nusileisdavau – kokia nauda ilgai pykti? – ir vėl viskas būdavo gerai. Beveik 60 metų kartu praleidome, prieš 8-erius metus iškeliavo Amžinybėn“.
Vaikai, anot A. Gricienės, pabiro kaip žirniai iš ankšties – vos ne kasmet po vieną. Vardijo: Zeneida, Kostas, Kazimieras, Aurelija, Alfredas, Jadvyga, Jonas, Vidmantas, Petras ir Arūnas. „Vyras stikliuko kilnoti nemėgo, tad turėjo juk kažkokį kitą „malonumą“ prasimanyti, – šmaikštavo daugiavaikė mama. – Vaikai labai geri buvo: klausė, vienas kitą „dabojo“, prie visų darbų padėdavo, nė vieno nereikėjo varu varyti. Didelių rūpesčių niekada nekėlė – augo sveiki, draugiški, paslaugūs. Buvo pavalgę, nes maisto netrūkome – gyvenome ūkiškai, laikėme gyvulių, auginome daržoves. Ir pliki basi nevaikščiojo, o pramogų patys prasimanydavo. Tik Vidmanto jau nebėra – buvo vos 25-erių, kai žuvo avarijoje. Grįžo iš tarnybos kariuomenėje, įsidarbino veterinarijos gydytoju ir užsimušė važiuodamas motociklu“.
Zeneida juokėsi prisiminusi, kaip mama juos bausdavo už blogus darbus ar elgesį. „Ir dabar akyse stovi vaizdas, kaip mama verpia, o mes visi kad duodamės po namus, kad duodamės! Kentėjo, kentėjo, op paskui kad sušuks: „Ar liausitės pagaliau!“. Šiaip mama balso niekada nekeldavo, o „sutaikyti“ mus susipykusius ar susimušusius mokėjo meistriškai – liepdavo pasibučiuoti. Įsivaizduojate, esi susiriejęs „iki kraujo“, o tau liepia apkabinti brolį ar seserį ir pasibučiuoti! Vien pagalvojus, kokiu būdu teks „susitaikyti“, nesinorėdavo nei bartis, nei muštis. Tėvelio labiau bijodavome, nors jis buvo griežtas, bet teisingas“, – prisiminimais dalinosi Zeneida.
A. Gricienė džiaugėsi, kad visi vaikai gyvena netoli namų, išskyrus Kazimierą, kuris kažkada išvažiavo ir įsikūrė Tiumenėje, bei šiuo metu Anglijoje dirbantį Arūną. Kiti savo namus turi Vydmantuose, Klaipėdoje ir Plungėje. Kretingoje gyvenusi Zeneida į tėviškę grįžo susirgus tėčiui, prieš 10 metų. „Visi gerai gyvena, dirba, džiaugiasi anūkais. Kiek aš jų turiu? Ek, ek, suskaičiuoti jau nesuskaičiuočiau, bet kokios dvi dešimtys yra. Ir proanūkių panašiai tiek turiu. Į balių svetimų kviesti nereikia, kai visi suvažiuoja, pilnos visos trobos! Nuostabias marteles turiu, labai manimi rūpinasi, dar ir Zinai drausmės duoda, kad pakontroliuotų, jog mankštą daryčiau, vaikščioti netingėčiau. Sveikatos per gyvenimą netrūko, o dabar jau, tokio amžiaus sulaukus, ligos ir turi pradėti kibti“, – šypsojosi senolė pridurdama, kad apetitu skųstis negali – ypač mėgsta košes, bet ir lašinio dar nori.
Moterys pasakojo gyvenančios labai ramiai, žiemą dienas leidžia prie televizoriaus, klausosi Marijos radijo. Anksčiau kiekvieną sekmadienį į šv. Mišias Salantų bažnyčioje važiuodavo, dabar poterius namuose kalba. „Blogiausias dalykas ir yra susisiekimas, nes pro kaimą autobusas važiuoja tik vieną kartą per savaitę, sekmadienį. Apsipirkti išsiruošiu penktadieniais, nes tądien Salantuose būna turgus, tad tenka arba „tranzuoti“, arba minti dviračiu. Gerai, kad yra draugiškų žmonių, kurie sustoja, į Salantus nuveža, o paskui su krepšiais atgal parveža. O pirkti tenka viską, nes gyvulių nebelaikome, tik savo daržovių užsiauginame. Jų nuo ankstyvo pavasario turime “, – pasakojo Zeneida.
Paklausta, kaip šiandien tėvai turėtų auklėti savo vaikus, kad šie užaugtų dori, darbštūs ir paslaugūs, A. Gricienė mokė: „Reikia vaikus labai mylėti, bet reikia ir auklėti, kad ne tik teises – ir pareigas žinotų. Mes neturėjome sąlygų pildyti visų vaikų norų, jie patys sugalvodavo, kaip norimą daiktą įsigyti, pavyzdžiui, net triušius augino, kad galėtų dviratį nusipirkti. Dabar turi po vieną vaiką ir laiko už aukso gabalą – lepina, visas užgaidas pildo, viską leidžia, mažiausio darbelio neduoda. Silpnas, savanaudis toks vaikas užaugs, ne kitaip. Žinoma, dabar kitokie laikai, tačiau vien malonumais vaikas neturėtų gyventi. Reikia skiepyti tokias vertybes kaip darbas, pareiga, atsakomybė. Priešingu atveju ir patys tėvai senatvėje neturės kuo pasidžiaugti, nesulauks paguodos. Kaltinti dėl to galės tik save. Todėl ir sakau – vaikas turi būti mylimas, bet ir prie darbo spaudžiamas, savo pareigas žinoti“.

Šiemet Prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretu iš viso apdovanotos 46 šalies daugiavaikės mamos.
Kretingos rajone nuo 2003 metų teikiamus ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalius iš viso yra gavusios 16-a rajono daugiavaikių mamų: 2004 metais – kūlupėniškė Stanislava Mažeikienė (užaugino 7 vaikus), 2006 m. – kretingiškė Barbora Butkienė (užaugino 10 vaikų), 2007 m. – kūlupėniškė Agrapina Normantienė (pagimdė 8, bet užaugino 11 vaikų), 2008 m. kūlupėniškė Valerija Lukauskienė (užaugino 7 vaikus), 2009 m. – darbėniškė Ona Jonkienė (užaugino 13 vaikų), 2011 m. – karteniškė Aniceta Dobrovolskienė (užaugino 11 vaikų), 2012 m. – karteniškė Valerija Rimkienė (pagimdė 9, užaugino 8 vaikus), 2013 m. – kretingiškė Cecilija Stonkienė (pagimdė 10 dukterų, užaugino 7) ir pryšmantiškė Petrė Petrauskienė (užaugino 8 vaikus), 2014 m. – karteniškė Skolestika Adomauskienė (užaugino 7 vaikus), 2015 m. – Petronėlė Bendikienė (užaugino 7 vaikus). 2016 m. ordino medalis įteiktas kretingiškei Elenai Šoblinskienei, užauginusiai 7 vaikus, 2017 m. – net trims rajono daugiavaikėms mamoms: Bronislavai Mildai Petrauskienei iš Petreikių kaimo Žalgirio seniūnijoje (užaugino 8 vaikus), Imbarės seniūnijos Barzdžių kaimo gyventojai Zofijai Šverienei (užaugino 8 vaikus) ir Danutei Vilimienei iš Kretingos kaimiškosios seniūnijos Kurmaičių kaimo.

Skaityti 509 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje