Savireklama

Vaizduotės kelionė po Vydūno gyvenimą Pirmo puslapio

  • %PM, %16 %679 %2018 %15:%Gegužė

 

Laima STONKUVIENĖ

Kretingos rajono kultūros centre atidaryta klaipėdiečio fotomenininko Virgilijaus Jankausko fotografijos paroda „Vydūnas. Gyvenimas, mirtis ir kas toliau...“. Dešimtyje nuotraukų užfiksuotos autentiškos vietos, tiesiogiai susijusios su Vydūnu, prieš 100 ir daugiau metų bei dabar, o jose „įkomponuotas“ ir pats kūrėjas.
Susitikimą pradėjusi Centro renginių organizatorė Aušrinė Zulumskytė pateikė keletą štrichų garsaus literatūros klasiko ir filosofo portretui: Vilhelmas Storosta-Vydūnas gimė 1868 metais Šilutės krašte, gausioje šeimoje buvo antras vaikas. Tapęs mokytoju, dirbo Tilžėje, tačiau Lietuvos niekada nepamiršo. Labiausiai Vydūną traukė filosofija, bet kūrė ir muziką. Jam itin svarbus buvo tautos moralinis ugdymas. „Mažai kas žino, kad Lietuva galėjo turėti savo Nobelio premijos laureatą. 1940 metais Vydūnas buvo pristatytas šiai premijai gauti, tačiau sudėtinga 1944 m. situacija tam sutrukdė, Vydūnas turėjo trauktis iš Lietuvos“, – daugeliui nežinomą faktą atskleidė A. Zulumskytė.
Mažosios Lietuvos istorija ir ryškiausiomis šio krašto asmenybėmis besidomintis V. Jankauskas sakė esąs įsitikinęs, kad Vydūno – vieno ryškiausių mūsų tautos asmenybių – svarba yra akivaizdi, nes jis visą savo gyvenimą paskyrė tautos išlikimo, jos žadinimo darbams.
„Vydūną atradau jaunystėje. Kai buvau studentas, dažnai lankydavausi pas tetą, Kauno inteligentę, dalyvavusią Vydūno draugijos veikloje, kuri buvo draudžiama. Skaičiau draudžiamus, bet slapta platinamus jo kūrinius. Tai buvo pradžių pradžia, – atviravo V. Jankauskas. – Vydūnas buvo didelis Lietuvos patriotas, kad šiemet galėjome švęsti atkurtos Lietuvos šimtmetį – nemažas ir jo nuopelnas. Kadangi šiais metais minime ir Vydūno 150-ąsias gimimo metines, metai paskelbti Vydūno metais, nusprendžiau parengti jam atminti skirtą nuotraukų ciklą. Tam, žinoma, ruošiausi iš anksto: skaičiau jo raštus, rinkau medžiagą, su istorikais surengėme ekspediciją po su Vydūnu susijusias vietas, kaip jos atrodo šiandien. Renkant medžiagą man talkino Vydūno draugija, Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas profesorius Vaclovas Bagdonavičius, kelionėje po Tilžę lydėjo Tilžės miesto konsulas Bronius Makauskas. Vydūnui atminti skirtų nuotraukų ciklas – montažas iš praeities ir dabarties, vaizduotės kelionė su trumpu aprašymu“.
V. Jankausko nuotraukose – Jonaičiai, Naujakiemis, kur jis gimė ir augo; Pilkalnio preparandija – parengiamoji mokytojų seminarija; Ragainės mokytojų seminarija; Kintų pradinė mokykla, kur gavo paskyrimą dirbti; Kintų bažnyčia, Tilžės berniukų gimnazija, Tilžės kalėjimas, namai Tilžėje, kuriuose Vydūnas gyveno. Kadangi kaimai bei pastatai išlikę ne visi, autentiškumui atkurti panaudotos istorinės nuotraukos iš muziejų archyvų.
Vydūnui skirta paroda, kaip sakė ją kartu pristačiusi menininko žmona Alė, į Kretingą atkeliavo iš Tilžės, čia veiks gegužę, po to iškeliaus po Lietuvą. „Esame laimingi galėdami nors dalele prisidėti įamžinant iškilias tautos asmenybes. O Vydūnas buvo žmogus ir didžiosios raidės. Jo išsakytos mintys šiandien yra ypač aktualios“, – kalbėjo A. Jankauskienė.
Už visai kitomis spalvomis nušvitusį Vydūno gyvenimą ir kūrybą autoriui dėkojo Kretingos kultūros centro meno skyriaus vedėja-etnokultūros specialistė Diana Brazdeikienė ir dailininkė Jūratė Jonauskienė.

Skaityti 243 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Balandis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje