Savireklama

Rūko ir mokyklų, ir kapinių prieigose Pirmo puslapio

  • %PM, %16 %685 %2018 %15:%Gegužė

Laima STONKUVIENĖ

Rūkančių moksleivių mažėja, o ir tie paiso nustatyto reikalavimo, draudžiančio rūkyti 50 metrų atstumu nuo švietimo įstaigos ribos. Tačiau neiškenčiantys bent jau mokykloje neužsidegti cigaretės šiam reikalui turi kitas vietas, tarp kurių – ir kapinės. Yra ir labai „poniškų“ jaunuolių – jie parūkyti įsitaiso prie staliuko po skėčiu, kartu gurkšnoja ir kavą. Apie tai mums papasakojo Savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriui talkinantis Kretingos šaulių kuopos vadas Gintautas Pogoželskas, tuo įsitikinome ir patys kartu dalyvaudami reide.

Problemą sprendžia

„Pranciškonų gimnazijos moksleiviai parūkyti eina už Kretingos kultūros centro arba prie Pastauninko upelio, M. Daujoto pagrindinės mokyklos jaunimas tam pasirinkęs dvejas kapines – karių Žemaitės alėjoje ir senąsias kapines kitapus mokyklos. Vieni rūko čia pat, tik įėję į kapines, prie akmeninės sienos, kiti išmintu takeliu žingsniuoja į medžiais ir krūmokšniais apaugusias kapinių prieigas. Tiesa, dalis daujotukų parūkyti eina net prie Astronominio laikrodžio. O štai J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos moksleiviai nesivargina – rūko netoli mokyklos, parkelyje ant į gimnaziją vedančių laiptų, Vydmantų gimnazijos – už netoli mokyklos esančios katilinės ir taip vadinamos „žuvinės“. Gauname pranešimų, kad pastaruoju metu vydmantiškiai dūmą traukia ne kažkur pasislėpę, o patogiai įsitaisę prie staliuko šalia mokyklos esančios įmonės teritorijoje“.
Kad taip ir yra, įsitikinome nuvažiavę į vietą. Prie staliuko užtikome keturis nepilnamečius, iš kurių rūkė du. Nuvažiavus į mokyklą paaiškėjo, kad su vienu iš jų šia tema rimtai jau kalbėta ne kartą, informuoti ir tėvai. „Žinome visus vaikus, kurie rūko, žino ir jų tėvai. Ir barame, ir mokome, ir gražiuoju kalbamės, tačiau problema kol kas išlieka“, – sakė mokyklos direktorė Rasa Stonkuvienė ir socialinė pedagogė Simona Brazdeikienė. G. Pogoželskas pasidžiaugė, kad Vydmantų mokyklos vadovai su tvarkos saugotojais labai artimai bendradarbiauja, problemos neslepia, o ją sprendžia. Ir šįsyk apie vos ne mokyklos kieme rūkiusius vaikus nedelsiant pranešta jų tėvams.
Nustebino vieno iš rūkiusių nepilnamečių atsakymas į klausimą, kas blogiau, ar kad tėvai sužinos, jog rūkė, ar kad rūkė visai šalia mokyklos. „Kad šalia mokyklos“, – taip buvo atsakyta. Vadinasi, gauti pylos dėl rūkymo šešiolikmetis nebijo.
Įmonės, po kurios pastatytu skėčiu nuo saulės ramybės oazę rado moksleiviai, darbuotoja tvirtino, kad nepilnamečiai čia parūkyti ateina kasdien. „Varome lauk, neleidžiame rūkyti, „kariaujame“, bet nieko negalime padaryti. Vaikai tvirtina, kad tėvai rūkyti leidžia. Šiaip jie nėra piktybiniai, klauso, įspėti išeina, tačiau po kiek laiko, žiūrėk, jie ir vėl čia“, – pasakojo moteris.
„Žuvinės“ vadovas atviravo jokių priemonių nesiimsiąs, nieko iš teritorijos nevysiąs, įspėjančių ženklų nekabinsiąs. Kad vaikas nerūkytų – tėvų, mokytojų, socialinių darbuotojų rūpestis. „Juk dabar paaugliams nieko negalima pasakyti. Įspėsi, sudrausminsi, tuoj būsi apkaltintas psichologiniu smurtu“, – sakė vyras.

Laukia įspėjimas arba bauda

Prie Kretingos kultūros centro rūkančių moksleivių nesutikome, tačiau prie pastato dirbę žmonės patvirtino, kad užėję už statinio mokiniai čia ne tik rūko, bet ir vartoja alkoholinius gėrimus. Senosiose kapinėse artimųjų kapus tvarkiusios moterys irgi teigė, jog moksleiviai už kapinių parūkyti traukia būriais.
„Vienodai rūko ir berniukai, ir mergaitės, kurių amžius – 15–16 metų, esame sulaikę net trečioką, kuris rūkė elektroninę cigaretę, – pasakojo G. Pogoželskas. – Pagauti visi teisinasi, jog tėvai apie rūkymą žino, rūkyti leidžia, tačiau kai tik pasakai, jog skambinsi tėvams, ima su ašaromis maldauti to nedaryti. Asmenims iki 18 metų rūkyti tabako gaminius ar jų turėti draudžiama, tad pirmą kartą pažeidėjas ir jo tėvai yra įspėjami, antrą kartą jau baudžiami pinigine bauda. Jeigu nepilnametis ir toliau nepaiso draudimo, jis perduodamas Vaiko teisių apsaugos specialistams, atliekantiems prevencinį darbą“.
Reidai po vietas, kur labiausiai mėgsta rūkyti nepilnamečiai, pasak G. Pogoželsko, organizuojami kiekvieną savaitę. Kad rūkančių vaikų mažėtų, labai prisidėjo kai kuriose vietose įrengtos vaizdo kameros. „Šiaip rūkantys nepilnamečiai yra labai vieningi – jau iš toli pamatę mūsų automobilį vieni kitiems siunčia įspėjamąsias žinutes, kad vyksta reidas“, – teigė šaulių kopos vadas.

Nustatė vietas, kuriose draudžiama rūkyti

Šiuo metu Lietuvoje rūkyti, tai yra vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes, draudžiama visose švietimo, socialinių paslaugų įstaigose, kuriose teikiamos socialinės priežiūros ir (ar) socialinės globos paslaugos vaikams, sveikatos priežiūros įstaigose ir šių įstaigų teritorijose. Draudimas rūkyti galioja 50 metrų atstumu nuo įstaigų ribos.
Savivaldybės tarybos turi teisę uždrausti rūkyti viešose ir kitose jų valdymo kompetencijai priklausančiose vietose – parkuose, skveruose ir kt. 2014 m. birželio 27 d. Kretingos rajono savivaldybės tarybos sprendimu, Kretingos rajone rūkyti draudžiama viešojo transporto keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo dengtose stotelėse; Pastaunininko parke esančioje vaikų žaidimo aikštelėje; Vasaros estrados teritorijoje ir poilsio teritorijoje, esančioje vakarinėje Kretingos kultūros centro pastato pusėje (nuo pastato iki Pranciškonų gimnazijos tvenkinio); Rotušės aikštės skvere; Kretingos miesto stadione ir Kretingos muziejaus teritorijoje, išskyrus rūkantiems numatytą ir ženklais ar užrašais nurodytą vietą; paplūdimio ir vaikų žaidimo aikštelių teritorijoje prie Dvaro parko I tvenkinio; Salantų regioninio parko Kartenos ir Imbarės piliakalnių teritorijose.
Administracinių nusižengimų kodekso 492 str. LR tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytas tabako gaminių ar susijusių gaminių vartojimo ar jų turėjimo ribojimo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 25 eurų. Šis administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 50 iki 90 eurų, konfiskuojami ir tabako gaminiai.

Skaityti 428 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Balandis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje