Spausdinti šį puslapį

Žydų atminimą įprasmino knyga Pirmo puslapio

  • %PM, %30 %711 %2016 %16:%Rugs

Kretingoje, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo minimos žydų Holokausto 75-osios metinės. Šia proga Kretingos muziejuje įvyko popietė „Kretingos krašto žydai“. Jos metu muziejaus istorikas Julius Kanarskas pristatė naują savo knygą apie mūsų krašto žydus. Tai pat renginio dalyviai turėjo progą išgirsti liudininkų pasakojimus apie karo metų žydų gelbėtojų šeimas.

Pristatydamas knygą „Kretingos krašto žydai“ J. Kanarskas pripažino, kad tai – labai nedėkinga tema, nes trūksta rašytinių šaltinių.

„Rašytinių šaltinių apie žydus išlikę labai mažai. Vieninteliai šaltiniai – dvarų inventorizaciniai dokumentai, bet jie yra neišsamūs. Norint sužinoti apie žydų kūrimąsi Lietuvoje, reikia atlikti kraštotyrinį darbą – rinkti informaciją iš žmonių. Tačiau žmonių pasakojimai gali būti subjektyvūs, juos reikia pasverti. Kiek Holokausto metu buvo nužudyta žydų, labai sunku pasakyti. Yra žinoma, kad Kretingos rajone gyveno apie 2 tūkstančiai žydų. Tie žmonės niekur negalėjo dingti. Vadinasi, kiek gyveno, tiek panašiai ir nužudyta. Kretingoje gyveno apie 900, Darbėnuose ir Salantuose – po 500 žydų. Pavyzdžiui, Alkos kalne, Joskaudų miške, išžudyta 510 žydų, tačiau jie buvo atvaryti iš Skuodo. Žudynių vietą žymi paminklas, tačiau žudyta ne ten. Prie kelio į Erškėtyną žudyti vaikai, ant kalno – moterys ir paaugliai“, – žiaurią statistiką atskleidė J. Kanarskas.

Knygos autorius J. Kanarskas už pagalbą leidžiant knygą dėkojo Kretingos rajono švietimo centrui ir jo direktorės Adelės Mazeliauskienės vadovaujamam Kretingos rajono turizmo centrui. Knyga „Kretingos krašto žydai“ išleista turizmo vadybininkių Ritos Beržanskienės ir Daivos Reinikės iniciatyva iš Savivaldybės biudžeto lėtų.

Renginį papuošė Pranciškonų gimnazijos mokinių literatūrinė kompozicija pagal Anos Frank dienoraštį, o Darbėnų gimnazistai pristatė stovykloje „Darbėnų miestelis – kelias tarp dviejų šventovių“ atliktą kraštotyrinį darbą. Gimnazistai, vadovaujami mokytojos Editos Gliožerienės, surinko senovines nuotraukas bei pasakojimus apie Darbėnų žydus.

Skaityti 1029 kartai