Savireklama

„Akmenos“ istorijoje padėtas taškas Pirmo puslapio

  • %AM, %11 %323 %2018 %06:%Birž

 

Kęstutis GABŠYS

Praėjusią savaitę vienai seniausių Kretingos rajono baldų gamybos įmonių – AB „Akmena“ paskelbtas bankrotas. Darbo neteko apie 180 darbuotojų, kurie bendrovėje dirbo šių metų pradžioje. Buvę bendrovės vadovai verslo nesėkmę sieja su padidėjusia konkurencija tarptautinėje medienos apdirbimo rinkoje.
Bendrovė „Akmena“ savo veiklą vykdo nuo 1962 metų. Bendrovėje pagamintos kėdės buvo naudojamos mokyklose, kino teatruose, sporto ir posėdžių salėse. AB „Akmena“ garsėjo ir čia gaminamais mediniais žaislais. Pasikeitus ekonominėms sąlygoms, AB „Akmena“ pirmoji pradėjo orientuotis į strateginę partnerystę su Švedijoje įsikūrusiu baldų prekybos tinklu „IKEA“, šį verslo modelį šiandien naudoja beveik visos stambesnės baldų gamybos įmonės Lietuvoje.
Buvęs AB „Akmena“ vadovas Dangiras Samalius „Švyturiui“ sakė, kad bendrovės finansinė padėtis pradėjo blogėti prieš dešimt metų, o paskutinius dvejus metus pakilusios medienos kainos ir išaugę darbuotojų atlyginimai sunaikino bet kokias AB „Akmena“ galimybes konkuruoti užsienio rinkose. „Pastaruosius metus vidutinis atlyginimas Lietuvoje augo 8–9 procentais, per paskutinius dvejus metus medienos kainos aukcionuose pakilo 30 procentų. Dėl šių neigiamų tendencijų kentėjo ne tik „Akmena“ – konkurencinį pranašumą praranda visa Lietuvos baldų pramonė.
Situaciją baldininkams apsunkina ir valstybės šiuo metu vykdoma medienos pramonės politika. „Kaimyninių Lenkijos, Latvijos vyriausybės skatina, kad medienos žaliava pirmiausia būtų aprūpinami savi gamintojai ir perdirbėjai. Neapdirbtą, vadinamąją apvaliąją medieną, išvežti leidžiama tik tada, kai nėra pirkėjų šalies viduje. Pas mus, prisidengiant Europos Sąjungos direktyvomis, apvali mediena parduodama bet kam. Perkant medieną, esame priversti konkuruoti su Kinijos įmonėmis, kurios disponuoja gausesniais finansiniais ištekliais ir net gauna valstybines subsidijas už tokios medienos atsivežimą į savo šalį“, – pasakojo D. Samalius.
Konkurencinio pranašumo netekusiai „Akmenai“ reikėjo arba orientuotis į produkcijos apimčių didinimą „IKEA“ arba atsisakyti bendradarbiavimo su šiuo prekybos tinklu. Abi alternatyvos reikalavo didelių finansinių investicijų – papildomų gamybos, sandėliavimo pajėgumų, kurių bendrovė neturėjo. Nelikus kitos išeities, teismas bendrovei „Akmena“ pradėjo bankroto procedūrą.
Nepaisant to, gamyba įmonei priklausančiose patalpose nesustojo. D. Samalius sakė, kad gamybines patalpas Vydmantuose iki metų pabaigos išsinuomojo ir ten baldų gamybos veiklą toliau vysto bendrovė DTE & Co., tačiau šiuos reikalus jau tvarko įmonės kreditorių paskirtas bankroto administratorius.

Skaityti 846 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje