Savireklama

Meilę Lietuvai išreiškia potėpiais drobėje Pirmo puslapio

  • %AM, %21 %288 %2018 %05:%Birž

 

Laima STONKUVIENĖ

 

Šv. Antano atlaidų dieną Kretingos rajono kultūros centre atidaryta paroda „Lietuvos istorija drobėse“, kurioje savo darbus – tapytus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovus, istorinius įvykius, įprasmintus tautinius simbolius ir kt. – pristatė pati autorė Laima Tubelytė-Kriukienė.
„Šie kūriniai mintimis mus nuneša į istorinius laikus, prieš žmones, tą istoriją kūrusius, taip ir norisi išsitiesti, pasitempti. Žinoma, didžiausia pagarba ir menininkei, kuri didelę meilę kraštui perteikė didinguose paveiksluose“, – iš Utenos krašto atvykusią menininkę pristatė renginio vedėja Aušrinė Zulumskytė. Ji trumpai priminė L. Tubelytės-Kriukelienės gyvenimo ir kūrybos kelią. Kupiškio rajone gimusi ir augusi dailininkė šiuo metu gyvena ir dirba Utenoje, dailės dalykus dėsto kolegijoje. Visą laisvą nuo pedagoginio darbo laiką skiria kūrybiniams ieškojimams: molbertinei ir sieninei tapybai, grafikai, erdvinėms kompozicijoms. Per daugiau negu 30 kūrybinio darbo metų dalyvavo dešimtyse grupinių dailės parodų didžiausiuose šalies muziejuose, galerijose, surengė daugybę autorinių parodų.
„Kretingoje esu pirmą kartą, jūsų miestas labai gražus, – prisipažino viešnia. – Internete pasidomėjau ir sužinojau, kad seniai gyvuojate, šiemet švenčiate jubiliejinę sukaktį. Esu kupiškėnė, bet labai myliu žemaičius, džiaugiuosi būdama jūsų mieste. Už tai dėkoju Kultūros centro dailininkei Jūratei Jonauskienei. Atvežiau tuos paveikslus, kokių ji norėjo, o pageidavo karalių, karalienių ir kunigaikščių“.
Istorine tema, pasak L. Tubelytės-Kriukelienės, yra sukūrusi daugiau negu 90 darbų, į Kretingą atvežtos 22 mažesnės drobės, nes didžiąsias būtų buvę per sudėtinga transportuoti ir eksponuoti Kultūros centro erdvėse. Parodos lankytojai pamatys „Karalienę Mortą“, „Kunigaikštienę Miklausę“, „Kunigaikštienę Danutę-Oną“, „Karalienę Mortą“, „Karalių Mindaugą“, „Barborą Radvilaitę“ ir kt.
Pasiteiravus, iš kur semiasi istorijos žinių, dailininkė sakė jau daug metų bendraujanti su archeologu istoriku profesoriumi Eugenijumi Jovaiša. „Ir jo paklausiu, ir internete dabar daug medžiagos galima rasti. Iliustruoju ir profesoriaus knygas, kuriose kalbama apie mūsų protėvius – aisčius. Nesu istorikė, bet Lietuvos praeitimi labai domiuosi – kokie žmonės gyveno, kas ją valdė“, – kalbėjo L. Tubelytė-Kriukelienė.
Kaip atsirenka, ką tapys, nes Lietuvos istorija turtinga ir įvykių, ir asmenybių? Atsakydama į šį klausimą menininkė papasakojo, kad 2009–2010 metais ji nutapė 1,7 mx3 m dydžio drobę, vaizduojančią Žalgirio mūšį, vėliau – Oršos mūšį. „Tapant šiuos mūšius, teko pavaizduoti šimtus vyrų figūrų, jų veidus. Galvoju – vyrų jau per daug pritapiau, reikia moterų, – juokėsi L. Tubelytė-Kriukelienė. – Atkurti moterų valdovių portretus stengiuosi tiksliai pagal išlikusią ikonografinę medžiagą, tik ne visų yra. Pavyzdžiui, Barboros Radvilaitės portretų išlikę daug, o štai Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto seseris Miklausę, Rimgailę ir Danutę-Oną teko tapyti pagal jų aprašymus, pasitelkti vaizduotę“.
Parodos autorė atviravo dirbtuvės neturinti, tad piešiniai „užkariavo“ vieną buto kambarį. Vasarą, žinoma, tapo lauke. „Dalykas tas, kad drobės namuose retai būna, jos keliauja po visą Lietuvą. Kai grįžta, džiaugiuosi taip, tarsi vaikai būtų grįžę. Su savo paveikslais dažniausiai susitinku per parodų vis kitose šalies vietose atidarymus, o namų sienas puošia gal tik du darbai, kurių niekam nesinori rodyti“, – juokavo menininkė.
Ji mano, jog ateityje dienos šviesą išvys dar ne vienas paveikslas, įkvėptas garbingos mūsų tautos istorijos, tačiau vis dažniau imasi tapyti ne tik istoriniais motyvais: akys krypsta į dangų, žvaigždes, įkvepia kosmoso tematika, gyvenimo prasmės ir būties temos.
Už didingą parodą L. Tubelytei-Kriukelienei dėkojo Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Dalia Činkienė, Kretingos kultūros centro direktorius Pranas Razmus akcentavę, jog kretingiškiai mielai apžiūrėtų ir kitus menininkės darbus, tad lauks kitų parodų.

Skaityti 225 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje