Savireklama

Ministrė į konkrečius klausimus neatsakė Pirmo puslapio

  • %AM, %23 %452 %2018 %09:%Birž

 

Kęstutis Gabšys

Kretingos rajono savivaldybėje vakar lankėsi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė bei ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas. Į susitikimą su svečiais atvykusius politikus, rajono švietimo įstaigų vadovus ir švietimo profesinių sąjungų atstovus labiausiai jaudino šiuo metu svarstoma švietimo sistemos finansavimo reforma, numatanti vadinamojo „etatinio darbo apmokėjimo“ principo įteisinimą. Po susitikimo rajono švietimo sistemos darbuotojai liko nusivylę, į bet kokį, kiek konkretesnį klausimą apie įstaigų finansavimo pokyčius, ministrė ir departamento direktorius neatsakė.
Pedagogų darbo apmokėjimo principų pakeitimo įstatymas šiuo metu jau yra finišo tiesiojoje. Penktadienio vakare Seimas detaliai svarstė šio įstatymo nuostatas, o kitą antradienį vyksiančiame Seimo posėdyje yra numatytas paskutinysis, trečiasis, šio įstatymo priėmimo etapas, kuriame bus balsuojama dėl viso įstatymo projekto. „Šiandien yra susiklosčiusi neigiama tendencija, kad mokytojui yra mokama tik už kontaktines valandas (pamokas). Jei mokytojas turi pilną pamokų krūvį, jo atlyginimas lyg ir yra normalus, tačiau didžioji dalis mokytojų pilno darbo krūvio neturi, o atlieka daug kitų mokyklai reikalingų darbų, už kuriuos nėra mokama. Antra neigiama tendencija – yra viso įstaigos finansavimo susiejimas su mokiniu. Vienam mokiniui išėjus, gali griūti visa finansavimo sistema ir tai verčia mokymo įstaigas nesveikai konkuruoti dėl mokinių, dažnai ugdymo kokybės sąskaita“, – reformų tikslus vardino ministrė.
Jei Seimas pritars visiems siūlymams, nuo naujų mokslo metų pedagogų darbo užmokestis bus finansuojamas remiantis „klasių krepšeliu“, o ugdymo priemonių, specialiųjų poreikių vaikų ugdymo išlaidos toliau bus finansuojamos mokinio krepšelio principu. Švietimo įstaigų administravimui skirtas lėšas siūloma atskirti nuo mokinio krepšelio ir perduoti jas savivaldybėms. Jas savo nuožiūra galės paskirstyti savivaldybių tarybos. „Jei mokytojas turėjo maksimalų kontaktinių valandų skaičių, jo atlygimas neturėtų labai kisti. Šių pokyčių tikslas – mokėti didesnius atlyginimus mokytojams, kuriems truputį trūksta pamokų iki pilno krūvio“, – ministrę papildė A. Aldakauskas.
Atlyginimo sistemos korekcijai Seimas yra numatęs papildomai skirti 95 milijonus eurų. 17 milijonų eurų bus paskirta laikotarpiui nuo rugsėjo 1 d. iki Naujųjų metų. Ministrės teigimu, švietimo sistemos finansavimo sistemoje atsiras ir „kokybės krepšelis“. „Šia programa bus finansuojamos tikslinės investicijos į konkrečias švietimo įstaigas, kad būtų pagerinta jų veiklos kokybė. Programa tęsis dvejus metus, numatoma, kad šią paramą gaus 180 mokyklų visoje Lietuvoje“, – žadėjo J. Petrauskienė. Reformos žadamos ir pedagogų rengimo srityje. Numatoma, kad ateityje mokytojus rengs trys dideli ugdymo centrai.
Sklandus ministrės ir departamento direktoriaus reformų pristatymas sudužo į šipulius, kai susitikimo dalyviai pradėjo užduoti konkrečius klausimus. Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos direktorei Astai Burbienei, paklausus kaip įstaigai reikės užtikrinti ministerijos rekomendacijas, kad mokykloje 80 proc. mokytojų dirbtu pilnu ir tik 20 proc. nepilnu etatu, įgyvendinimą, A. Aldakauskas atsakė, kad tai tesanti ministerijos rekomendacija „per visą Lietuvą“, kurios nebūtina laikytis.
Tarybos narys, mokytojas Darius Petreikis pareiškė, kad jis ministerijos siūlomoje interneto svetainėje pasitikrinęs savo šiandien gaunamą atlyginimą ir numatomą gauti atlyginimą, pastebėjo, jog po reformos jo atlygis nukritęs gal 30 eurų. „Kokie mokytojai po reformos gaus didesnius atlyginimus?“ – retoriškai klausė Tarybos narys. A. Aldakauskas nuo tiesaus atsakymo išsisuko ir nukrypo į švietimo tinklo būklės, pasitikėjimo mokyklų vadovais klausimus. Galiausiai jis patikino, kad atlyginimų fondas bus didesnis, todėl mokytojų atlyginimai tikrai didės.
Akivaizdu, vasaros atostogas švietimo bendruomenė pasitiko ne pačios geriausios nuotaikos ir po susitikimo su ministre atsakymų nepadaugėjo. „Etatinio apmokėjimo sistema svarstoma nuo pavasario, bet, nepaisant įvairių komentarų, pristatymų ir kitų išaiškinimų, asmeniškai aš iki šiol nežinau, kokia bus įstaigos finansavimo sistema naujais mokslo metais“, – „Švyturiui“ teigė Darbėnų gimnazijos direktorė Sonata Litvinienė.

Skaityti 759 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Vasaris 2019
S Pr A T K P Š
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje